Proč nehubnu? Nejčastější chyby na keto low-carb stravě

Low carb higt fat (LCHF) strava je považována za nejúčinnější stravu pro redukci tělesného tuku. Za stravu, která dokáže pomoci nejen věčným dietářům, ale i diabetikům a všem, kteří řeší civilizační nemoci.

Možná ji znáte pod názvem ketogenní strava, keto strava, keto dieta. Proč je tak vychvalovaná? Nejdůležitější je, že se jedná o stravu, která se dá držet dlouhodobě. Lidé, kteří se LCHF stravují, cítí po letech pocity uspokojení z jídla a nemají vůbec důvod návratu do starých kolejí. Při LCHF se musí jíst velké množství tuku, dá se říct v počátku až neomezené. A pozor, tělo netloustne, ale HUBNE. Přichází velký přísun energie a mnoho dalších benefitů. Výrazné omezení sacharidů totiž nahrazují ve stravě tuky, které na rozdíl od sacharidů nezvedají hladinu cukru v krvi a nevyplavují inzulín – hormon, který uskladňuje tuk.

Jelikož mi přichází velká část dotazů, sestavila jsem přehled chyb, které lidi na ketogenní stravě dělají. Pak se trápí, že nemají dostatek energie, že nejsou v ketóze a nehubnou.

Pokud si i tak stále nebudete vědět rady, přihlaste se do online kurzu hubnutí, kde spolu objevíme případné stravovací nedostatky při hubnutí.

1) JÍTE MÁLO TUKU

Nebojte se jíst tuk. Snězte tolik tuku v každém z jídel, abyste se cítili plni a uspokojeni. Právě proto je tato strava tak jednoduchá na dlouhodobé udržení. Otázka typu „mám na ketu hlad“ je prostě nereálná, pokud se totiž najím tuku dosytosti, vydržím nemít hlad min 5 hodin. Pokud mám hlad, jedla jsem tuku málo. Je to jednoduché. Tuku jezte minimálně 120g denně. Zdůrazňuji minimálně, a to hlavně v začátku přechodu na ketogenní stravu. Tělo se musí po letech na sacharidové stravě, kdy pálilo hlavně glukózu, přizpůsobit a nesmí hladovět. Až se tělo plně přizpůsobí na pálení tuku, porce tuku přirozeně zmenšíte a stanete se strojem na spalování vlastního tělesného tuku.

2) MÁTE ZDRAVOTNÍ KONDICI, KTERÁ BRÁNÍ HUBNUTÍ

Pokud nehubnete a jste přesvědčeni, že děláte vše správně, ujistěte se, že nemáte žádnou zdravotní kondici, která brání hubnutí, zejména to bývá inzulínová rezistence, tučná játra, snížená činnost štítné žlázy.

3) ŠPATNĚ SPÍTE, JSTE VE STRESU

Nekvalitní nebo nedostatečný spánek zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který brání pálení tukových zásob, navíc podporuje chutě na sladké a zadržování vody v těle. Rovněž stres, ať už v zaměstnání, v parterském vztahu, ve škole či stres z přetrénování brání hubnutí.

4) JÍTE ČASTO. JEZTE, KDYŽ MÁTE HLAD

Základ ketogenní stravy je v tom, že se najíte do plného nasycení a následně pak jíte, až když máte hlad. Měli byste se najíst tak, abyste si nemuseli dávat svačiny. Bohužel jsme zvyklí svačit i několikrát denně, uzobávat ovoce, zeleninu, ořechy atd. Při LCHF stravě to není žádoucí. Dejte si k hlavním jídlu tolik jídla, abyste vydrželi bez svačin. Po čase dokonce bez problémů zvládnete vynechat snídani, nebo si nedáte večeři, a postupně tak začnete zařazovat zdraví prospěšné přerušované půsty.

5) NEZAŘAZUJETE PŘERUŠOVANÉ PŮSTY

Cítíte se již na keto stravě výborně? Pozorujete, že nemáte žádné chutě a máte pocit, že si jídlo klidně můžete dát ještě déle? To přišel ten moment, na který všichni obézní čekají. Nyní můžete začít se snížením počtu porcí.

To znamená, že vynecháte snídani nebo večeři, a budete jíst i jen dvě jídla denně. Přerušovaný půst propaguje kanadský lékař Jason Fung v léčbě obezity a cukrovky a jeho přednášky jsou dostupné na www.dietdoctor.com. Při přerušovaném půstu dochází k výrazným hormonálním změnám, snižuje se chuť k jídlu, upravuje se inzulínová rezistence. Na rozdíl od omezení kalorického příjmu, který byl mnoho let doporučovaný, je přerušovaný půst opravdu účinný při hubnutí a nezpomaluje metabolismus.

6) SPĚCHÁTE, CHCETE HUBNOUT HNED

Držíte ketogenní stravu z důvodu hubnutí? Pak si musíte uvědomit, že vaše tělo mnoho desítek let fungovalo na cukry. Nyní ho nutíte přepnout do tukového metabolismu. Dejte mu čas. Pokud to uděláte rychle a budete jíst méně a hladovět, budete se cítit špatně, stravu nevydržíte a stejně nezhubnete. Užijte si ten pocit, že máte plné břicho a přitom se připravujete na hubnutí. Dejte tělu čas naučit se existovat na tuky. Nikdy byste neměli cítit hlad, jinak hrozí, že ulítnete k sacharidům. Vždy dejte přednost většímu množství tuků před sacharidy. Až si tělo zvykne na tukový zdroj energie, omezíte přirozeně porce a začnete hubnout. A věřte, že ten čas přijde u každého.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

5 komentářů

 1. Michal řečeno Říjen 26, 2018 Odpovědět

  Dobrý den. Delší dobu jsem řešil,že je třeba něco změnit,zkoušel sem smoothie stravu a nic se nezměnilo.Vnitřně jsem věděl,že musím změnit jídlo a pořád tápal.Nakonec jsem našel Ketodiet a neskutečně si to užívám.Nejdříve jsem zhubnul 13kg,pak zase něco přibral ale nezoufám,baví mě to a jím to pořád.Problémeček asi u mě bude v tom,že stávám ve 4:15 a odcházím do postele 22:30,usínám a to jsem rád kolem půlnoci.Jak kdy,někdy usnu dřív,než se stihnu přikrýt.Nevím,jak si rozložit jídla,práci mám někdy dost stresující a není potíž tam nachodit 10-13km.Asi v tom bych potřeboval radu. Děkuji za Váš čas. Michal

  Prosím čekejte...
 2. purka řečeno Květen 16, 2017 Odpovědět

  Dobrý den, mám dotaz ohledně množství tuků. Vím, že máte skupinu na Facebooku, ale ten já nemám, tak se zkouším zeptat prostřednictvím těchto stránek. Jak zařadit do jídla 120 g tuku ? Nejím mléčné výrobky a zhubnout také nepotřebuji. Nějak si neumím spočítat kolik dané jídlo obsahuje tuku např. co jaké maso. Je nějaká tabulka nebo vodítko jak toho docílit aniž bych musela spořádat,“ půl kostky másla“ ?

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 17, 2017 Odpovědět

   Dávejte si jídlo do kalorických tabulek. Nejlépe předem a tak si rozvrhnete jídlo na druhý den. Pokud nepotřebujete hubnout, jezte tuku mnohem více než 120g. Prostě do plného nasycení.

   Prosím čekejte...
   1. purka řečeno Květen 18, 2017 Odpovědět

    Děkuji za odpověď, tak jestli to správně chápu, když si 120g rozdělím na 3, tak každé jídlo by mělo obsahovat cca 40 g tuku. K snídani mám tři vajíčka, což je podle tabulek cca 20g tuku, musím je udělat na dalších 20g oleje nebo ghí. Je to tak ? No to jsem zvědavá, zda mi z toho nebude špatně. Tereza

    Prosím čekejte...
    1. Hana Brychová řečeno Květen 18, 2017 Odpovědět

     Ano, je to tak. A stále platí, že 120g denně je minimum.

     Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*