Kvíz: JSTE CITLIVÍ NA SACHARIDY?

Ne každý člověk toleruje sacharidy stejně. Každý metabolismus je jiný, jinak dědičně zatížen různými onemocněními, k tomu se přidává emoční jezení (zajídání různých stresů, smutků či úzkostí), závislost na sladkém… Dopřejte si chvilku k zamyšlení nad tím, jak jste na tom právě vy, a udělejte si tento krátký test.

Na každou otázku poctivě opovězte ANO/NE, za každou odpověď ANO si počítejte 1 bod. Mezi jídla bohatá na sacharidy se počítá veškeré pečivo ( i celozrnné), extrudované či pufované výrobky, rýže, kukuřice, těstoviny atp. a samozřejmě i ovoce a ovocné smoothies. Mezi sladkosti nezapomeňte počítat také sladké nápoje, a to včetně sladkých longdrinků či kávových koktejlů.

 1. Cítíte se ospalí nebo malátní 2 hodiny nebo méně poté, co jste snědli jídlo obsahující cukr nebo bohaté na sacharidy?
 2. Máte sklon nabírat váhu spíše na trupu než na bocích a stehnech?
 3. Kolísá vaše váha často?
 4. Cítíte se hladoví, i když byste už neměli žádné jídlo potřebovat?
 5. Bažíte často po sladkostech, sacharidových potravinách nebo mléčných výrobcích?
 6. Probouzíte se v noci a máte problém usnout, pokud si nedáte něco sladkého nebo bohatého na sacharidy?
 7. Stáváte se podrážděnými, neklidnými, napjatými nebo úzkostnými později odpoledne – před večeří?
 8. Máte problém udržet kontrolu nad tím, kolik cukru či sacharidů zkonzumujete?
 9. Objeví se u vás symptomy „hypoglykémie“ (roztřesenost, panika, podrážděnost, úzkostnost či motání hlavy, když máte hlad) , pokud nejíte každé 2 – 3 hodiny?
 10. Jste emoční jedlík?
 11. Lehce nabíráte na váze?
 12. Objevuje se některá z níže uvedených chorob ve vaší rodinné anamnéze?
  • Obezita
  • Vysoký cholesterol
  • Diabetes 2. typu
 13. Přejídáte se často sladkostmi, jídly plnými sacharidů nebo mléčnými výrobky?
 14. Jste posedlí jídlem?
 15. Preferujete sladkosti a sacharidová jídla před jakýmkoliv jiným jídlem?
 16. Pomáhají vám sladkosti a/nebo sacharidová jídla dočasně překonat úzkost nebo depresi?
 17. Cítíte potřebu brát si jídlo všude s sebou?
 18. Jste hned po ránu velmi hladoví?
 19. Máte sklon dostávat hlad nebo zažívat paniku v průběhu cvičení?
 20. Pro ženy: Cítíte se mnohem více emotivní ve dnech před menstruací?

Spočítejte si, kolikrát jste odpověděli ANO, a to je skóre vaší sacharidové citlivosti.

Co moje skóre znamená?

Čím více odpovědí ANO, tím více jste citliví na sacharidy (inzulin rezistentní) a tím vážněji byste měli uvažovat o omezení sacharidů ve vaší stravě.

1 – 5: ŽLUTÁ ZÓNA. Možná lehká sacharidová citlivost.

6 – 12: ORANŽOVÁ ZÓNA. Spíše střední citlivost na sacharidy.

13 a více: ČERVENÁ ZÓNA. Velmi silná sacharidová citlivost.

Jak si mohu být jistý/á, že mé symptomy jsou způsobeny sacharidy?

Tyto symptomy jsou pouze ukázkou běžných příčin. Pro přesnější informaci o vašem sacharidovém metabolismu se musíte obrátit na svého lékaře. Krevní testy mohou pomoci určit, zda už náhodou nejste na cestě k diabetu. Jsou pochopitelně i jiné zdravotní potíže, které mohou mít symptomy zmíněné v kvízu. To je další důležitý důvod, proč navštívit svého lékaře, aby vyloučil i jiné zdravotní potíže (např. poruchu funkce štítné žlázy atp.).

Pokud je mé skóre nízké, mohu klidně jíst sladkosti a sacharidy?

Pokud je vaše skóre 0 nebo na spodní hranici žluté zóny, vaše tělo se pravděpodobně vypořádává se sacharidy lépe než většina jiných, což znamená, že můžete být v menším riziku chorob spojených s vysokou konzumací sacharidů. Avšak nemůžeme říci, že vaše riziko je nulové, a to zkrátka proto, že zde není dostatečný vědecký výzkum, který by na tuto otázku dokázal spolehlivě odpovědět.

Vaše skóre se také postupem času může měnit. Naše schopnost zpracovat sacharidy se může postupně zhoršovat, jak stárneme. Některým lidem se na vysokosacharidové stravě daří dobře, dokud nedosáhnout určitého věku či životního stádia – puberta, těhotenství, střední věk nebo menopauza. Toto je částečně způsobeno hormonálními změnami, ale také to může být ovlivněno množstvím a typem sacharidů, které jíme. Takže i když je nyní vaše skóre nízké, může postupem času vzrůstat. Budete-li odteď volit zdravější formu sacharidů, může vám to pomoci udržet vaše skóre nízké, jak budete stárnout, a stejně tak nízké vaše riziko civilizačních onemocnění.

Pokud je mé skóre vysoké, musím přestat jíst veškeré sacharidy, abych se cítil/a lépe?

Není to nezbytně nutné. Některým lidem s vysokým skóre se daří dobře jen díky tomu, že se začnou vyhýbat cukru, zpracovaným sacharidům a ostatním potravinám či nápojům, které rapidně zvyšují hladinu cukru v krvi.  Ostatní musí ze své stravy odstranit téměř všechny formy sacharidů, aby získali zpět své ztracené zdraví. Metabolismus každého z nás je jiný a je to velmi individuální.

Pokud je vaše skóre v horní hranici oranžové zóny nebo dokonce v červené zóně, může se u vás vyskytovat vyšší riziko problémů spojených s konzumací stravy bohaté na sacharidy, včetně obezity, diabetu 2. typu, rakoviny, srdečně-cévních onemocnění či tučných jater. Své zdraví či případné riziko civilizačních onemocnění však můžete velmi rychle a efektivně zlepšit tím, že omezíte svůj příjem sacharidů ve stravě! Dokonce i když už nyní trpíte některou z civilizačních chorob, které jsou spojeny s nadměrnou konzumací sacharidů, nízkosacharidová strava je velmi mocným nástrojem, který dokáže věci zcela otočit ve váš prospěch!

Co mám dělat dál?

Bez ohledu na to, jak vysoké bylo vaše skóre sacharidové citlivosti, nejjednodušší a nejdůležitější věc, kterou můžete pro své zdraví udělat, je odstranit cukr a zpracované sacharidy ze své stravy! Je úžasné, jak rychle tělo reaguje, když je správně živeno. Teď hned můžete začít zlepšovat svůj metabolismus a chránit své zdraví!

 1. POZNEJTE NÍZKOSACHARIDOVÉ STRAVOVÁNÍ:. Připravila jsem pro vás zcela zdarma průvodce keto a low carb stravou – stáhnout si jej můžete ZDE – KETO PRŮVODCE
 2. ZAČNĚTE HNED TEĎ: ´Pokud si nevíte rady, vyberte si z nabídky online kurzů a pusťte se do nízkosacharidového stravování ve svém vlastním tempu, z pohodlí vašeho domova: ONLINE KURZY HUBNUTÍ A ZDRAVÍ
 3. ZJISTĚTE MÍRU VAŠEHO RIZIKA: Přečtěte si aktuální články na našem webu a zjistěte, jak jste na tom vy a vaši blízcí

Test sacharidové citlivosti zpracován podle: https://www.diagnosisdiet.com/carbohydrate-sensitivity-quiz/

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Zatím žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*