Keto studie – jak tělo přechází do ketózy II. část

Po třech týdnech se opět hlásím se svojí keto studií. Tentokrát nezveřejňuji výsledky každý den jako v první části studie – Keto studie I. část, ale jen finální tabulku s množstvím ketonů v krvi, glukózy v krvi a ketonů v moči. Stále držím nastavená makra 20g čistých sacharidů, 60 – 70g bílkovin a minimálně 120g tuků. Jak správně nastavit makroživiny najdete v článku Co jíst při ketogenní stravě .

Jelikož již od třetího týdne nepociťuji hlad, bylo občas náročnější 120g tuku dodržet, ale prozatím se mi to povedlo každý den. Asi 2x týdně sním tuků více, cca 180g. V prvním 14 dnech jsem vyšší množství tuku jedla skoro denně, poté došlo k výraznému omezení pocitu hladu.

Od 21. dne mé studie jsem trávila dovolenou na horské chatě s vlastním vařením, převážně jsme využívali oheň a gril. Dovolená se změnou prostředí a kulinářskou nabídkou často svádí k porušování ketostravy, přesto jsem to zvládla a malé odchylky se staly zajímavostí, jak tělo druhý den reaguje.

Cítím se stále skvěle, lépe zvládám fyzickou aktivitu a rychleji regeneruji. Vůbec nemám žádné chutě na jiná jídla. Na low carb stravě jsem 8 měsíců a prozatím nepozoruji jediné negativum. Zkušenosti ostatních s ketogenní stravou si můžete přečíst ve facebookové skupině KETO a LOW CARB životní styl.

tabulka-ketony-5-týdnu-List1-1
Tabulka ketony v krvi, cukr v krvi a ketony v moči

 

V tabulce uvádím k jakým změnám ve stravování došlo, následky na ketonech jsou viditelné pak druhý den. Pokud se mi povedlo právě na dovolené večer se přejíst, i když celodenní příjem maker seděl, ranní ketony se snížily. Tedy mé tělo reaguje negativně na přejedení.

Zajímavé bylo, že se neprojevilo větší množství bílkovin (cca nad 90g). Je všyk pravda, že bílkoviny jsem jedla hlavně přes den, ne navečer.

Alkohol v podobě jen 2 dcl prosecca s ranními ketony zamával také pořádně. Dokonce došlo druhý den ke ztmavnutí proužku na moč, ačkoliv ketony v krvi klesly. Tedy pokud někteří prohlašují, že je alkohol nebo sladkosti nevyhodí z kétozy, protože mají ráno tmavý proužek indikující ketony v moči, netuší, jak výrazně klesne množství ketonů v krvi. Nezapomínejte, že ketony v moči jsou ty, které z těla odcházejí nevyužité.

 

ketony
Ketony během dne

 

Ketony v krvi mám nejnižší ráno a když jsem viděla, jak mi během dne kolísají, neuměla jsem nikde dohledat, kdy je nejvhodnější doba na jejich měření. Oslovila jsem tedy  Jana Vyjídaka, nezávislého poradce ve zdravotnictví a průkopníka nízkosacharidové stravy v ČR, zda by neznal odpověď (pozn: BHB = betahydroxybutyrát, tj. ketony v krvi).

Kdy je správné měřit ketony v krvi? Ráno, večer, během dne? Toto je můj průřez – 1,4 večer, 0,7 ráno a 2,1 po přerušovaném půstu ve 14,40 hod. Hranice optimální ketózy je 1,5 mmol/l, ale měřeno v kterou denní dobu? Moc děkuji

Jan Vyjídak : „Na toto jsem se ptal Antonia Paoli a Stephena Phinney. Zatím přesne nevíme, jaký je průmerný 24h profil BHB (narozdíl od glukózy, kde máme díky CGM slušnou představu), ale víme, že u některých lidí BHB vrcholí rano/dopoledne, u jiných odpoledne. Pro účely podrobnějších analýz se dá využít častějších měření G a BHB v průběhu dne (a noci), dá se měřit třeba po probuzení a pak v každou celou hodinu, plus před jídlem apod.  Ale prozatím neexistují referenční hodnoty, se kterými by bylo možné nějak porovnávat. Tady je příklad měření BHB za 72 hodin. Je vidět průměr 0.67 mmol/l a pásmo (0.0 – 1.45), ve kterých se hodnoty normálně pohybují u tohoto člověka na jeho LCHF.

(relevantní je horní polovina tohoto dvojgrafu)

21078826_10159308418805525_5047884652593479385_n
Graf: zdroj Jan Vyjidak

 

 

Přivedl mě tedy na myšlenku zdokumetovat i mé hodnoty ketonů během 72 hodin. Mám proto tip na další KETO STUDII.

 

Cukr denni
Denní glykemie

 

Odpovědi na dotazy z první části KETO studie:

Zda přechod do ketózy proběhne podle uvedené tabulky, kterou jsem převzala se stránek www.paleo.sk?

Naprosto přesně se s tabulkou neshoduji. Mohl to narušit i týdenní pobyt mimo vlastní kuchyň.

Zda je rozdíl mezi barvou keto proužku na moč večer a ráno?

Ano, i nadále pozuruji, že ráno je prožek na měření ketonů nejsvětlejší z celého dne.

Kdy se upraví chutě, sníží se pocit „přejídat se“ a tělo si samo příjem tuku sníží?

Od 13. dne mi výrazně poklesl pocit hladu a trvá dodnes, s výjimkou pár dnů.

Jak probíhá ketoadaptace, zda se proužek na moč opravdu zesvětluje?

Proužek na moč se některé dny již barví do nejsvětlejší růžové.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

4 komentářů

 1. golid@seznam.cz řečeno Březen 5, 2019 Odpovědět

  Dobrý den, již druhý měsíc dodržuji dle online kurzu vaše doporučení ve stravování, sice se mi nedaří propočítávat každodenní hodnoty dle makrokalkulačky, ale sacharidy nemám vyšší než 20g. Za posledních deset let jsem se stravovala velmi podobně, jen v době hubnoucí fáze jsem měla vše nastavené na light stravu. Nyní jsem zrušila cukry, přidala tuky, snížila sacharidy a bohužel se mi váha za 6 týdnů nesnížila ani o kilo. Měla byste pro mě nějaké doporučení? Iva

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 5, 2019 Odpovědět

   Dobrý den, Ivo. K online kurzu můžete využít zdarma online podporu. Napište mi prosím na email a přidejte i ukázku vašeho jídelníčku – cca 3 dny.

   Prosím čekejte...
 2. Kopecká Alena řečeno Březen 2, 2019 Odpovědět

  Dobrý den,mám prosím dotaz.Na low carb stravě jsem asi 3 týdny,většinu dne trpím pálením žáhy a velkým nadýmáním.Jde s tím něco dělat???Kromě toho,že si mohu vzít Renie a Espumisan?? Děkuji za odpověď. S pozdravem Kopecká Alena

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 4, 2019 Odpovědět

   Pravděpodobná příčina bude ve stravě, je tedy potřeba pátrat po složení.. Pokud jste zařadila např. více mléčných výrobků, mohly by to dělat. Může to ale dělat i třeba avokádo, případně jiná kombinace potravin. Pátrejte, co jste začala jíst na low carb stravě více než dříve.

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*