Průvodce zdravým stravováním

Hubnutím a stravováním jsou dnes přeplněny veškeré časopisy a média. Snad každý rozebírá, jak a proč hubne, jak by měl hubnout  nebo naopak proč nehubne.

Zaplavují nás krabičkové, nízkosacharidové či ovocné diety, hubnoucí detoxikace a mnoho dalšího. Výrobci „zázračných“ doplňků patří mezi rychle se rozvíjející společnosti. Denně se na celém světě spotřebují  tuny těchto přípravků. Přesto lidé tloustnou… Většina z nás totiž vůbec netuší, jak se správně stravovat a lehce hubnout. Neumíme se v tom zorientovat a ptáme se, proč na sousedku ta dieta zabrala a na mě ne, proč je soused hubený, když baští řízky, a proč já jsem obézní, když vůbec nejím.

V poradně se setkávám s nešťastnými, až přímo zoufalými ženami, které vyzkoušely snad všechny typy diet. Dnes jejich tělo obsahuje přes 40% tuku, a to je již velká obezita. Nemohou se hýbat a sype se jim zdraví.  Setkávám se i se sportujícími ženami, které si již několik let vlečou navíc těch svých 8 kil, a ačkoliv denně cvičí, nemohou je dát dolů. Je to jejich životní boj, který postupně prohrávají, a který většinou v období přechodu vzdají a začnou rychle nabírat.

 

Co je tedy zkázou zdravého stravování? Jaké chyby se skoro u všech objevují?

 

1/Zpomalení metabolismu

Zpomalení  metabolismu způsobují  drastické a časté diety, nedostatek správného jídla nebo nevhodné půsty. Půst není hubnoucí metoda, není možné se přecpávat a jen jeden den se trápit a nejíst a pak zase šup, sníst všechny dobroty. Půst je jedinečná očista těla, které je na to ale připraveno i duševně.

2/ Nadmíra cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem.

Myslím tím cukr, bílou mouku, bílou rýži. Kolik žen mi již přineslo jejich „zdravý“ jídelníček, kde převládala bílá rýže, těstoviny, a to vše se zeleninou. Čekaly na pochvalu, ale bohužel ji nedostaly. To, že se ve většině jídelníčků vyskytuje dennodenně sladké v podobě koláčků, buchet nebo sušenek, mě již nepřekvapuje. Nepřekvapují mě ani omluvy typu „ale to kolegyně slavila, to je výjimka“ atd. Nakonec klientce vysvětlím, že občasný hřích ve formě sladkého nám opravdu neuškodí, ale pokud si dáme dnes výjimečně věneček, zítra výjimečně tatranku a včera jsme měli výjimečně chlebíček, znamená to naprosto špatný jídelníček.

3/ Velké množství nevhodných živočišných tuků.

Často se objevují margaríny  (ty považuji za velice škodlivé), živočišný tuk (tučné maso, salámy, párky, sádlo) a mléčné výrobky (u všech klientů mých je 100% úspěšnost ve zlepšení zdraví po omezení  mléčných výrobků, navíc již existuje mnoho studií a důkazů o nevhodnosti mléka). Některým klientům tuk naopak ve stravě schází. Tuk je v lidském těle naprosto nenahraditelný a potřebujeme ho pro správné fungování těla. Měli bychom však doplňovat zdravé tuky, které jsou obsaženy v kvalitních olejích, semínkách nebo ořeších.

4/ Nedostatek kvalitních bílkovin.

Ačkoliv většina lidí jí hodně, až nabytečně, trpí tzv. malnutricií, čili nedostatkem živin. Kvalitní bílkoviny jsou základní stavební kámen našeho těla, protože každá tkáň je tvořena z bílkovin.

5/ Pitný režim.

Bez vody nemůžou naše buňky fungovat správně. Nemluvím o sladké, perlivé ani o jemně perlivé, ale mám  na mysli obyčejnou čistou vodu. Kolik dětí ve svém okolí znáte, které pijí pouze čistou vodu ochucenou citronem nebo bylinkami? Kolik mateřských školek zajišťuje dětem tento naprosto nejdokonalejší  a nejlevnější nápoj?

6/ Nedostatek zeleniny a ovoce.

Matka příroda je opravdu dokonalá a do těchto plodů vložila mnoho živin, vlákniny, vitamínů, antioxidantů a spoustu dalšího. Přirozeně nám pomáhají s detoxikací, vyplavují kyseliny z těla a doplňují vše potřebné.  Přesto si většina lidí koupí raději drahý přípravek s luxusně znějícím názvem a neuvědomí si, že při vyvážené stravě doplňky nepotřebují. Doplňky jsou nutné, pokud se řeší zásadní zdravotní problém, ale vždy je prioritou změna jídelníčku.

Dětský jídelníček

Nejvíce mě udivuje stravování dětí.Jak těm malým tvorečkům jejich milující matky kupují sladké, barevné, tučné, mastné, smažené atd. Babičky je zahrnou sladkou láskou a pak se diví, že mají pořád rýmu, kašel a jsou hyperaktivní. Místo bonbonů, zmrzliny, hranolek a limonád bych dětem radši dala třeba borůvky, jahody, mrkev nebo rajčata.  Čím dříve se probudíme nad alarmujícím stavem svého jídelníčků a jídelníčku svých dětí, tím déle nebudeme potřebovat lékaře. Nemůže být přeci normální, že trpíme alergiemi, ekzémy, otoky, vysokým tlakem a cholesterolem. Normální je přeci být úplně ZDRAVÝ! Nezapomínejte: „Nemoc a bolest jsou jen informace. Děkujme za ně. Upozorňují nás, že máme něco ve svém životě změnit. Jinak pravděpodobně udeří prudčeji.“

 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Zatím žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*