Moje cesta k low carb stravě

Krásný den všem.

Někteří z vás zpozorovali, že jsem dlouho nenapsala žádný článek. Není to náhoda nebo snad lenost, ale hlavní důvod byl, že jsem si musela porovnat myšlenky, kterým směrem na tomto webu půjdu.

Před pár lety jsem byla přesvědčena, že zařazení sójových výrobků a omezení masa, tuku a mléčných výrobků je velké plus pro tělo. MOJE CESTA KE ZDRAVÉ RODINĚ ( 2013) . Také zařazení celozrnných potravin a sirupů místo cukru  je tělu prospěšné. Postupem času se začalo objevovat stále více studií, že je to všechno jinak. Hlavní světoví odborníci na výživu začali zveřejňovat stovky článků, které měnily pohled na doporučovanou výživu. I mně se tímto otevřela úplně jiná cesta. Výživa, která mi dává mnohem větší smysl, která je naprosto přirozená. Výživa, která vyživuje, uzdravuje a redukuje. Přitom chutná, je jí dostatek, je plná živin a hlavně je v přirozené podobě. Tedy low carb (nízkosacharidová) strava.

Abych byla schopna předat vám informace, za kterými si stojím, věnovala jsem celý minulý rok studiu této stravy a sledování všeho potřebného. Dokonce jsem navštívila měsíční kurz angličtiny na Maltě, abych co nejvíce porozumněla zahraničním webům. Nakonec stačil poslední krok, tento typ stravování vyzkoušet. V lednu jsem se rozhodla přejít na low carb a dá se říct, že mi vůbec nedělalo problém dostat se během pár dnů až do ketózy. A po dvou měsících se cítím opravdu báječně. Je pravdou, že jsem se skvěle cítila i na stravě whole30, kterou jsem zkoušela, a která je také o omezení běžných sacharidů ve stravě. Více v článku o whole30-osobní zkušenosti.  Nyní jsem již rozhodnuta, že i tento web bude směrovaný do low carb a ketogenní stravy. Proto i poslední recepty jsou z této kategorie. Všechny stávající recepty budou zachovány, i když s některým již plně nesouhlasím. Přesto si myslím, že lidem, kteří jedí hodně nezdravě, mohou i starší recepty pomoci.

Tato moje změna vůbec  neznamená, že budu vás, klienty z mé poradny, tlačit do low carb stravy. Poradenství je vždy vedeno individuálně s ohledem na pocity a zdravotní problémy. A přiměřené množství sacharidů je pro zdravého člověka naprosto neškodné.

Osobně jsem ale přesvědčená , že výrazné omezení sacharidů a zvýšení příjmu tuků ve stravě je tělu velice prospěšné a pro běžného člověka dobře snesitelné. Většina lidí má dnes nějaké zažívací nedostatky – pálení žáhy, nadýmání, intolerance, zácpy, průjmy nebo civilizační choroby – zvýšenou hladinu cukru, vyšší tlak, cholesterol. Low carb strava díky omezení sacharidů a nadbytku tuků výrazně zlepšuje uvedené problémy. Významně zlepšuje také psychickou pohodu a prostě má ohromné množství benefitů.

Doporučuji podívat se na toto video, kde fantastická doktorka Zoë Harcombe, vysvětluje, proč je všechno jinak, a že návrat ke zdraví a štíhlosti je v těchto bodech:

 • Jezte skutečné potraviny.
 • Jezte maximálně třikrát denně.
 • Hlídejte si příjem sacharidů.

Současně vysvětluje a dokazuje, proč jsou toto nesmysly.

 • Příčinou obezity je vyšší příjem kalorií než jejich spotřeba.
 • Živočišné tuky jsou především nasycené a rostlinné nenasycené.
 • Tuk (zejména nasycený) vás zabije.
 • Pokud by vás nezabil tuk, zničí vás cholesterol.

Toto video jsem poprvé objevila na blogu naší skvělé odbornice na výživu Margit Slimákové v článku http://www.margit.cz/prekvapiva-fakta/.

 

 

Co to tedy low carb stravování je? To znamená, že během dne přijímáte snížené množství sacharidů. Výrazně se omezují přílohy, cukry, ale i ovoce. Nutriční ketóza, tedy ketogenní strava, je ještě o něco přísnější a přijímá se při ní naprosté minimum čistých sacharidů. Tedy pod 50g denně, u většiny lidí se ale musí ještě níže cca 20-30g. Lidské tělo se pak přepíná do tzv. ketózy. Nutriční ketozu lze zkontrolovat proužky na měření ketolátek v moči.

Při low carb stravě nebo nutriční ketóze vůbec nemáte hlad. Sacharidy ve stravě totiž nahrazuje tuk, a to opravdu ve velkém množství. A tuk skvěle sytí a hlavně chutná. Tuk dělá jídlo tím pravým jídlem – máslo, sádlo, olivový olej, domácí majonézy a tatarky, smetanové polévky, zapečené maso, zelenina s tučnými sýry. To vše je low carb strava. Víte, že i mateřské mléko je plné tuku? Tuk je tedy přirozenou součástí naší potravy.

Nepleťte si prosím ketogenní stravu s na našem trhu dostupnou ketodietou. Upozorňuji, že vůbec, ale vůbec to s ní nemá nic společného. Stále budu odsuzovat jakékoliv chemické a instantní stravování.

Na pravé ketogenní stravě nebudete hladovět, nebudete mít chutě, nebudete ani trpět. Zapomeňte tedy na cokoliv instantního, prosím, peníze raději dejte do kvalitních surovin.

O ketogenní stravě a low carb stravě by se dalo psát a povídat nekonečně dlouho. Postupně vám budu zveřejňovat články, benefity, studie a zkušenosti.

Nechtěla jsem tyto informace zveřejňovat dřívě, dokud si nebudu jistá, že je toto stravování zdraví prospěšné, a sama si ho nevyzkouším. Výsledky předčily mé očekávání a i u klientů, kteří toto stravování zkouší, je evidentní, že jim pomáhá.

Pozorované výsledky u mě a u klientů:

 • více energie
 • kvalitní spánek
 • zlepšení kvality pleti, redukce akné
 • zlepšení kvality pokožky, hlavně svědivá suchá kůže úplně zmizela
 • naprostá nechuť na sladké
 • omezení množství jídla – většině stačí jen 3 jídla denně
 • redukce bolseti hlavy a migrén
 • redukce hmotnosti
 • zlepšní střevních problémů
 • zlepšení kvality vlasů a nehtů
 • redukce bolesti kloubů
 • větší sportovní vytvrvalost
 • zvýšení sexuální energie
 • větší psychická pohoda

Připravila jsem pro vás průvodce ketogenní stravou, online kurz, který vás provede směrem k vysněné postavě ZKUS TO S KETO

 

Zajímá vás tento typ stravování?

www.cukrpodkontrolou.cz

www.neslazeno.cz

http://www.mercola.com

http://www.zoeharcombe.com

https://www.dietdoctor.com

http://www.doctoroz.com

http://www.ketogenic-diet-resource.com

http://www.marksdailyapple.com

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

7 komentářů

 1. Tereza K. řečeno Listopad 27, 2017 Odpovědět

  Dobrý den Hano, mě by zajímalo, jestli tento výživový směr sdílí i Vaše rodina. Promiňte za „intimní“ dotaz, ale mám podobný příběh jako vy … racionalizace stravy takovým tím klasickým způsobem – celozrnné obiloviny, vyřazení mouky, cukru, pravidelné jídlo po 3 hodinách, zvýšení příjmu zeleniny, poté také vyřazení mléčných výrobků. Nyní jsem se také dostala k LCHF, ale pro manžela je to nepřijatelné, nechce se vzdát chleba a příloh a jíst jen 3x denně mu připadá málo – bohužel ani nemá moc chuť to zkoušet. Ptám se proto na zkušenosti všude okolo mě. Jinak mi tento způsob stravování přijde v pohodě, změny pociťuji na pleti, ta se zdá lepší, aniž bych to potřebovala, zhubla jsem asi 3 kg. Do budoucna bych ale chtěla vrátit do jídelníčku luštěniny a občas kvalitní kváskový chléb či vločky. To je jediné, na co mi zbyla chuť. Přeji Vám hodně štěstí a děkuji za reakci.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Listopad 27, 2017 Odpovědět

   Dobrý den, myslím, že rodina tento směr převážně sdílí se mnou. Jen si občas dají nějakou běžnou přílohu nebo celozrnný chléb. Netlačím je do ničeho. Uvařím jídlo dle zásad LCHF a nechám na nich, zda zvolí jen zeleninu nebo přidají něco navíc. Postupně pochopili, že když je v jídle tuk, už tolik přílohy nepotřebují.

   Prosím čekejte...
 2. lahodka řečeno Červen 26, 2017 Odpovědět

  Dobrý den,můžete mi prosím trochu pomoci s nějaký dejme tomu týdenním jídelníčkem abych se dostala do ketozy? Nutné potřebují zhubnout a po ustálení na ideální váze bych chtěla Löw carb stravu brát jako nový životní styl . Děkuji.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Červen 27, 2017 Odpovědět

   Přihlaste se do skupina na facebooku, je tam spousta rad a receptů. KETO a LOW CARB STRAVA

   Prosím čekejte...
   1. lahodka řečeno Červen 27, 2017 Odpovědět

    Je to možná v dnešní době nepochopitelné,ale já nemám účet na facebooku, je nějaká jiná možnost,jak se k těmto informacím dostat?

    Prosím čekejte...
 3. LENY řečeno Březen 16, 2017 Odpovědět

  Tento způsob stravování je pro určité metabolické typy, rychlé spalování a parasympatikus, určitě skvělý, ale hodně právě záleží na typu. Např. pro m.typ sympatikus je ideální stravování vegetariánství, všechno živočišné ho uvádí do velké nerovnováhy. Ani pro pomalé spalování to není to pravé. Je to velmi individuální. Pro mě asi dobrý způsob stravování, ale pro mého muže nikoliv.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 17, 2017 Odpovědět

   Pro zdravé stravování by mělo být společné, že se naprosto vyřadí cukry, omezí sacharidy a jí se dostatek tuků a zelené zeleniny. I při low carb stravě je možné držet se vegetariánství. Low carb strava není jen o mase. Tedy i správné vegetariánství by mělo být plné tuků. Na druhou stranu, pokud Vám Vaše strava vyhovuje, není potřeba ji nijak měnit. Děkuji za příspěvek a přeji hezký den

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*