Čím nahradit vejce v receptu?

Máte alergii na vejce, jste vegan anebo si prostě chcete jen na pár dní od vajíček odlehčit, a přitom se nechce vzdát svého oblíbeného receptu na low carb pečivo či palačinky? Shromáždila jsem několik tipů, jak péci low carb bez vajec. Rozhodně je nemám všechny vyzkoušené, ale pokud máte chuť trochu experimentovat, pojďme na to!

Při pečení vejce pomáhají dosáhnout správné struktury těsta, protože díky vyšším teplotám tuhnou, a tím drží ostatní ingredience pohromadě. Vejce také mají určitý kypřící efekt, těsto díky nim lépe vyběhne, a nakonec dodávají pečivu vláčnost a bohatost díky svému obsahu tekutin a tuku. Toto všechno dohromady bohužel žádná jediná veganská náhražka vajec nedokáže. Když se pokusíte poveganštit nějaký klasický low carb recept, nemusí to úplně vyjít, ale na druhou stranu, když to nezkusíte, nikdy nic nového a úžasného neobjevíte! Nebojte se třeba dvě různé náhražky vhodně nakombinovat, abyste dosáhli dokonalého efektu.

Prášek do pečiva

1 lžička bezfosfátového kypřicího prášku nahradí zhruba 1 vejce.

Jedlá soda a jablečný ocet

Pro nahrazení 1 vejce smíchejte 1 lžičku jedlé sody s 1 lžičkou jablečného octa. Tato směs začne velmi rychle bublat a pomůže těstu krásně vyběhnout.

Instantní droždí

Směsí 5g sušeného droždí se 100 ml horké vody můžete nahradit 1 – 2 vejce.

Avokádo

Avokádo rozmixujte a přidejte do těsta. Jedno avokádo nahradí dvě vejce. Těstu dodá vláčnost.

Ořechové máslo

Pro náhradu 1 vajíčka přidejte 3 lžičky ořechového másla, dodá těstu vláčnost díky obsahu tuku.

Arrowroot prášek

Tento škrob můžete použít jak pro pečení, tak pro pudingy. Arrowroot nemá kypřící efekt, takže jej vždy použijte v receptech spolu s jedlou sodou nebo kypřícím práškem do pečiva. 2 lžičky arrowroot prášku nahradí 1 vejce. Arrowroot vždy nejprve smíchejte s tekutými přísadami receptu.

Agar-agar

2 lžíce agar-agaru, což je želatina z mořských řas, smíchané s jednou lžící vody nahradí jedno vejce. Dá se tím dokonce nahradit sníh z bílků! Sníh: Vyšlehejte 4 lžíce agar-agaru se 2 lžícemi vody, potom zchlaďte a opět vyšlehejte.

Lněné semínko

1 lžíci mletého lněného semínka smíchejte se 4 lžícemi teplé vody, zhruba po půl hodině semínka nabobtnají, touto kaší nahradíte 1 vejce.

Chia semínka

1 lžíci chia semínek smíchejte s 50 – 60 ml teplé vody, zhruba po 20ti minutách semínka nabobtnají. Vzniklou směsí nahradíte 1 vejce.

Hedvábné tofu (silken tofu)

Jemné tofu (k dostání v supermarketech v regálu s japonskými specialitami), které do veganského receptu přidá nejen vláčnost, ale také bílkoviny. Rozmixujte jej a přidejte do těsta, 1/4 hrnku jemného tofu nahradí 1 vejce. Dodá těstu vláčnost, ale nepomůže mu vyběhnout, takže jej vždy kombinujte např. s jedlou sodou a jablečným octem. Kromě pečení můžete tímto jemným tofu nahradit vejce v pomazánkách, míchaných vajíčkách, omeletách, salátech atd.

Náhražka ze zdravé výživy

Existuje i jedna celkem low carb friendly náhražka vajíček, kterou koupíte ve zdravé výživě. Jmenuje se Vegavajo (vyrábí Adveni) a skládá se z cizrnové mouky, lněné mouky, slunečnicového lecitinu a kypřicí směsi. V jedné dávce obsahuje 5g sacharidů a je ideální pro pečení chlebů a dezertů.

TIP:  Specifické vaječné chuti a vůně můžete u slaných pokrmů dosáhnout použitím černé soli Kala Namak. Tato sůl pochází ze sopečných oblastí v Asii, obsahuje mnoho minerálů a je specifická chutí a vůní po vajíčkách. Je ideální do pomazánek, omáček či polévek. Žluté barvy pokrmů pak docílíte přidáním špetky kurkumy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT – DALŠÍ ČLÁNKY Z WEBU

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Zatím žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*