Whole30 – pojď s námi do „detoxu“ od cukru, mléka a obilovin

Výzva pro vás – Whole30

Vyhlašujeme společné stravování podle programu Whole30. Budeme 30 dnů bez cukru, obilovin a příloh, bez mléka a mléčných výrobků, bez instatních a průmyslově zpracovaných potravin. Vrátíme se o tisíce let zpět a vyzkoušíme jednoduchou stravu. Knihu o Whole30 Jídlo na prvním místě napsali  Dallas a Mellisa Hartwigovi. Jedná se tzv. metabolický restart organismu. 

Co vás čeká po ukončení? Co pociťuje většina mých klientů?

 • příliv energie
 • výrazné zlepšení až odstranění alergií, astmatu
 • vymizení kožních problémů, vyrážek
 • zlepšení spánku (dokonce i u těch, kteří mnoho let nespí)
 • redukce tuku v rozmezí 1kg – 6kg

„To, co jíte, vaše zdraví buď vylepšuje, nebo poškozuje. Takové jsou možnosti.“

Jaké zkušenosti popisují v knize? 

„Mnozí potvrzovali konec nezvladatelné chuti na sladké a zdravější vztah k jídlu. Odmítali zákusky a sladkosti, kterým ještě nedávno nedokázali odolat. Nejvíc nás ale ohromil počet těch, kteří nám napsali, že program zmírnil nebo zcela odstranil jejich tělesné neduhy. Sezonní alergie zmizale. Nedostavila se jediná ataka astmatu. Krevní tlak byl zpět na normálních hodnotách. Hladina cholesterolu se neuvěřitelně zlepšila. Pálení žáhy bylo pryč. Vytrvalý zánět šlach se uzdravil … „

A o čem Whole30 je? Whole30

Některé potraviny ovlivňují negativně lidské zdraví. Proto se v programu tyto nejrizikovější vyřazují.  Na druhou stranu zařazujete skutečné jídlo – kvalitní maso, vejce, zeleninu, trochu ovoce, dobré tuky.

Důležité je, že vyřazením nevhodných potravin okusíte, jak může skvěle vaše tělo fungovat. Kolik může mít energie. Jak se můžete za pár dnů cítit jako nový člověk.

“ Whole30 – standardy dobrého jídla. Jídlo musí:Podporovat zdravou psychologickou reakci. Podporovat zdravou hormonální reakci. Podporovat zdravé trávení. Podporovat fungování imunitního systému a minimalizovat záněty“

Nejvíce informací najdete v knize Jídlo na prvním místě.

Dále pak stručné, ale nejdůležitější informace jsou ZDE – WHOLE30

Kompletní nákupní seznam v češtině najdete ZDE – nákupní seznam 

Nákupní seznam pro vegetariány (přidáno 16.5.2015)  ZDE – nákupní seznam vegetarian (anglicky)

Plánování jídelníčku jednoduše (přidáno 17.5.2015)  – ZDE plánování jídelníčku

Aktualizace knihy z roku 2015 (přidáno 17.5.2015) – ZDE aktualizace

Návrhy jídelníčku :

Whole30 – 1.týden

Whole30 – 2.týden

Whole30 – 3.týden

Whole30 – 4.týden

 

Něco o knize Jídlo na prvním místě.

Od roku 2009, kdy Hartwigovi začali s programem Whole30 – třicetidenním metabolickým restartem organismu, se desítky tisíc lidí přesvědčily o pozitivním přínosu této změny jídelníčku. Kniha Jídlo na prvním místě je logickým vyústěním úspěchu tohoto programu, který se stal pro mnohé překvapivě i prvním krokem léčby chronických onemocnění. Stylem spojujícím v sobě vědecké poznatky, dlouhodobé zkušenosti, zdravý rozum a vtip vysvětlují autoři, co je pro organismus „opravdové jídlo“.


Nejedná se o další módní dietu, ale o návrat k průmyslově nezpracovaným základním potravinám a nízkosacharidovému složení pokrmů. Možná jste se už setkali s výrazem paleostrava, nicméně Hartwigovi dogmaticky netrvají na argumentech týkajících se vědomostí o složení stravy v paleolitu:

„Doporučujeme maso a zeleninu, ale ne proto, že právě to možná jedli naši předkové; neříkáme, že cheescake není dobrá volba, protože jeskynní lidé cheescake nejedli; a zcela určitě nehodláme diskutovat o tom, zda je to nebo ono jídlo „technicky paleo“… Zajímá nás, co teď a tady prospívá nebo škodí našemu zdraví.“


Kniha vysvětluje nejen teoretické výhody přechodu na nový systém výběru potravin, ale nabízí i praktický postup, jak životní změnu začít. Množství receptů a tipů je doplněno vysvětlením, jak na jednotlivá jídla reaguje naše tělo, obsahuje i kapitoly věnované vegetariánům, těhotným, sportovcům a dětem.
 Kniha je doplněna úchvatnými barevnými fotografiemi pokrmů.

Zlepšení stavu celého těla, hormonální rovnováha, ústup zažívacích obtíží, redukce zánětlivých procesů a autoimunitních onemocnění…

 

A jaké jsou moje osobní zkušenosti s Whole30.

Dlouho jsem studovala veškeré dostupné informace a čím víc jsem četla, tím víc se mi vše líbilo. Začaly mi do sebe zapadat souvislosti, vybavila jsem si mnoho příběhů svých klientů, kterým dělaly určité změny na zdravější stravu problém. A najednou jsem si řekla, jdu do toho, aspoň na pár dnů. Nebyl to pro mě zas tak velký problém, s paleo stravou koketuji již hodně dlouho a chutě na sladké vůbec nemám. Proto jsem se nebála vyřazení cukrů a příloh. Co byl největší problém, bylo mléko do kávy a sklenka vína. To se přiznám, že byla pro mě nejtěžší změna.

Vydržela jsem 30 dnů? No nevydržela … Ale důvod byl trošku neplánovaný. Po 20 dnech naprosté spokojenosti na Whole30 jsme nečekaně a narychlo s rodinou vyrazili do tepla na dovolenou s programem all inclusive. A už v letadle bylo Whole30 ukončeno skleničkou vína a přineseným jídlem. Po celý týden se vínko objevovalo denně a kapučínu jsem také nedokázala odolat. Netrápilo mne to, cítila jsem se fantasticky a celou dovolenou jsem si užila ve stylu paleo stravy. Neochutnala jsem ani kus sladkého, nebyla opravdu chuť a spousta zeleniny, ryb a masa mě udržela celé dny při plné energii a dostatečné sytosti. Navíc již tam jsem plánovala, že program Whole30 vyhlásím veřejně a tentokrát ho dotáhnu do konce s vámi.

Co mi těch 20 dnů na Whole30 dalo?

 • naprosto tvrdý, vydatný a dlouhý spánek
 • teplé nohy. Ano, od té doby nemám problém se studenýma nohama
 • ihned po probuzení a po celý den spousty energie, chuť pracovat a sportovat
 • ve sportu jsem viditelně zvětšila svoji sílu
 • vyzkoušela jsem si, že bez běžných příloh opravdu není hlad
 • protože nemám žádné zdravotní problémy, nemohu program na sobě posoudit z pohledu zdraví
 • ochutnala jsem vynikající zeleninové přílohy a zpestřila jídelníček
 • pochopila jsem, že černá káva mi nechutná, že ji piji jen kvůli smetaně

 

Hanka 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

37 komentářů

 1. m.radunka řečeno Červen 21, 2015 Odpovědět

  Dobry den, mate prosim nekdo osobni zkusenost s ucinek Whole30 na atopicky ekzem? Dekuji!

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Červen 23, 2015 Odpovědět

   Dobrý den, nemám osobní zkušenost, ale mám zkušenost u klientek. U všech došlo k výraznému zlepšení. Ono díky vynechání těch největších alergenů, musí dojít ke zlepšení u každého. Vlastně neznám nikoho, komu by vyřazení alergenů nepomohlo. Určitě těch 30 dnů za to stojí.

   Prosím čekejte...
   1. m.radunka řečeno Červen 23, 2015 Odpovědět

    Děkuju. Jedná se o 16 měsíčního chlapečka. V tom by problém být neměl, co myslíte?

    Prosím čekejte...
    1. Hana Brychová řečeno Červen 23, 2015 Odpovědět

     No, po pravdě nevím, zda bych šla až přímo do Whole30, je ještě malinký. Vždy se řídím pocitem, co bych dělala u svých dětí. Možná by stačilo jen vyřadit ty hlavní alergeny, ale některé přílohy nechat. Jak se dnes stravuje? Napište mi tak dva dny, co baštil a pil? Má potvrzené alergie? Jakou má stolici? Asi tu už budete muset psát do nového komentáře. 🙂

     Prosím čekejte...
 2. goin řečeno Květen 28, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, zní to všechno hrozně slibně, ale chci se zeptat, až těch 30 dní dodržíte tak co dál? Co se má jíst potom? Můžu zpátky najet na pečivo, mouku, luštěniny, mléko atd.? Nebo už je to zapovězeno navždy? Omlouvám se, nečetla jsem knihu a nejsem zatím úplně přesvědčená zda ji chci číst. Několik podobných detoxů jsem již absolvovala a největší problém nebylo jejich dodržení, ale po jejich ukončení 🙁 Díky za odpověď a hezký den.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 29, 2015 Odpovědět

   Děkuji za zajímavý dotaz. Je dobře, že nad tím přemýšlíte. Whole30 je právě super v tom, že po ukončení postupně do stravy zařazujete alergeny a pozorujete vlastní tělo, jak na to reaguje. Tak Vám samo tělo ukáže cestu, jako po ukončení jít. Tedy pokud alergeny všechny zvládnete naprosto v pohodě, můžete je stravy následně zařazovat. Já tedy zatím nikoho takového neznám, všichni alergeny objevili. Samozřejmě pak musí být ve stravě dodržena střídmost, pestrost atd.

   Prosím čekejte...
 3. Lucias2106 řečeno Květen 17, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, půjdu do toho moc ráda. Knihu mám v elektronické podobě a nejde mi stáhnout do čtečky, takže jsem ji ještě nečetla. Pomohlo by mi, kdybyste sem vložili jídelníček na dva a až tři dny dopředu, abych měla čas si jídlo připravit. Pracuji jako obchodní zástupce a jídlo si budu vozit s sebou v autě. Bylo by fajn mít tedy i jídla, která se dají jíst studená. Díky moc.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 17, 2015 Odpovědět

   Připravte si na první dny stravu podle doporučených odkazů z článku Tipy na jídelníček. https://www.receptynahubnuti.cz/whole30-tipy-na-jidelnicek/. Hodně Vám může pomoci i nákupní seznam uvedený výše a také některé odkazy, které jsme doplnila.

   Prosím čekejte...
 4. Luciene řečeno Květen 16, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, mrkla jsem na jídelníček s fotografiemi z Vašeho tipu – vidím tam 3 jídla denně – i my se tedy budeme teď stravovat takto, nebo budeme dodržovat 5 jídel denně?

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 17, 2015 Odpovědět

   Ano, při programu Whole30 se jí 3x denně, pokud není nějaká velká a to opravdu velká fyzická aktivita.

   Prosím čekejte...
 5. arteppok řečeno Květen 14, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, ráda se k vám přidám. Našla jsem Whole30, koupila a přečetla knihu Jídlo na prvním místě a začala s Whole30 sama na začátku května. Nyní se stravuji podle Whole30 druhý týden a je to znát. První týden jsem zaznamenala úbytek obvodu svého břicha (super!!!). Druhý týden se mi občas zdá, že mám hlad, ale nic zásadního. Vajíčková snídaně už mi trochu nahání strach :-(…potřebuji nějaké nápady, aby to nebylo tak jednostranné. Mám pocit, že jsem více unavená, ale věřím, že se to děje díky změně, kterou prochází mé tělo. Jinak se cítím „lehce“. Sladké koláčky mi nechybí a na čokoládu si ani nevzpomenu :-). Trošku se mi stýská po ranní ovesné kašičce či vločkách s jogurtem, ale když si uvědomím ten pocit „nenafouklého“ břicha, tak si nestýskám. Těším se na další bezva zážitky a poznatky.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 15, 2015 Odpovědět

   Dobrý den, děkuji za příspěvek. Ano, všichni klienti mi potvrzují viditelné splasknutí břicha a také na InBody při měření viscerálního tuku je to hodně znát. Snažte se hlídat velkou pestrost jídla – masa, zeleniny. A nezapomínejte na tuky. Pokud jídlo není pestré, můžete začít mít chutě na některá nevhodná jídla.

   Prosím čekejte...
 6. m.radunka řečeno Květen 13, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co byste doporučovala jako jídlo před cvičením při Whole30. Chodím ráno běhat, byla jsem zvyklá třeba na trochu tvarohu, nebo L-carnitinové tyčky od Inkosporu. Nalačno se mi běhá špatně. Moc děkuji.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 15, 2015 Odpovědět

   Před sportem doporučila jídlo složené z bílkovin a tuků, jen menší porci. Osobně bych doporučila nejdříve na Whole30 najet a případně i lehce v počátku běh omezit. Stačí na pár dnů. A až pak řešit jídlo před během. Aby jste měla lepší odezvu od svého těla. Ale je to můj pocit. A možná Vám dá někdo prospěšnější radu.

   Prosím čekejte...
  2. Petunie212 řečeno Květen 17, 2015 Odpovědět

   Dobrý den, sama jsem velice aktivní člověk a problém se stravou před sportem jsem taky hodně řešila. Nakonec jsem paradoxně zjistila, že to, co mi způsobuje moje křeče v břiše u běhu, jsou pravděpodobně mléčné výrobky, tedy ten tvaroh, jogurt, cottage, který jsem před sportem snědla. Klidně i dvě hodiny před běháním a i tak se to projevilo. Teď si před sportem dávám jen trochu tuku – lžíci kokosového oleje (je moc dobrý i samotný), hrst oříšků (makadam, mandle,…) nebo můžete zkusit namixovat avokádo s banánem, polít si banán oříškovým máslem, případně já si oblíbila tyčinky Lifebar nebo Bombus (základem jsou datle a ořechy). Ty mám ale většinou připravené na závody. Pokud sportujete odpoledne, mnohem důležitější je strava několik hodin před tím (i za celý den), z té tělo čerpá energii, takže pokud dobře jíte celý den (zařazujete dostatek tuku), tak pak klidně stačí jen ty oříšky půl hodiny až hodinu před vyběhnutím. Pokud jdete běhat ráno, asi bych zařadila i ten kousek ovoce (nejlépe banán), případně tu tyčinku. Někteří sice mají problém, že to je sušené ovoce, které se na Paleu nedoporučuje, ale dle mého, když se těmi tyčinkami nebudete cpát v křesle před televizí a budete ty tyčinky brát jako doplnění energie před sportem, tak bych v tom neviděla nejmenší problém. Tohle je jen malý návod na základě mých zkušeností. Experimentujte spíše na lehčích výbězích. Ono, zjistit 10km od baráku, že samým vyčerpáním neuděláte ani krok dál a máte před sebou ještě dalších 10km domů, nemusí být zrovna příjemné 😉 Přeji hodně štěstí. P.S.: Jo a ty tyčinky od Inkosporu zahoďte. 🙂 Přečtěte si složení a jistě zjistíte, že tam je tolik chemie a látek, které do sebe ani nechcete dostávat… Já takhle užívala proteinové nápoje po běhání, než jsem si přečetla, co všechno obsahují. Tělo si vystačí s přírodními zdroji energie, pokud se teda nechystáte na nějaký extrémní závod. Ale já půlmaratony zvládám úplně v klidu bez gelů, ionťáků a jiných nedefinovaných podpůrných prostředků… 😉

   Prosím čekejte...
   1. m.radunka řečeno Květen 19, 2015 Odpovědět

    Děkuju, Petunie. 🙂 Cenné rady.

    Prosím čekejte...
 7. danny.j řečeno Květen 13, 2015 Odpovědět

  Mám ráda tyto stránky, navštěvuji je skoro denně a čerpám inspiraci ke zdravějšímu vaření. Budu všem držet palce, kdo jste se rozhodli k této detoxikaci. Podle mého názoru je jídelníček, který jsem dodržovala u paní Brychové super, a není potřeba whole30-přijde mi to jednotvárné a asi to teď frčí.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 13, 2015 Odpovědět

   Dobrý den, děkuji za komentář. 🙂

   Prosím čekejte...
 8. Luciene řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

  Šla bych do toho taky – 17.5. je úplně ideální datum 🙂 Bude k dispozici nějaký vzorový jídelníček? Vůbec netuším, jak by se to dalo realizovat. Četla jsem „článek česky“, ale odkaz na vzorový jídelníček mi tam nefungoval 🙁

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

   Vítám Vás. Jídelníček mám v plánu zveřejňovat ten svůj. Základ je v tom, že si budeme vybírat z nákupního seznamu ( odkaz v článku) vždy do jednoho jídla – bílkoviny, tuky, zeleninu 🙂

   Prosím čekejte...
 9. Petunie212 řečeno Květen 9, 2015 Odpovědět

  Já se taky ráda přidám… 😉 Už si sestavuju v hlavě plán… 😉 Kdybyste potřebovali, tak existuje webová stránka sdružující více paleo blogů, kde se dá najít spoustu receptů. Dá se z nich zkrátka čerpat „do aleluja“… http://paleorecepty.cz/paleo-blogy/. Ještě bych měla jednu drobnou otázku… Jak je na tom mák? Nějak jsem ho nikde neobjevila, nebo možná jen přehlédla…

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

   Na Vás jsem se moc těšila. Byla jste u zrodu této výzvy. 🙂 Navíc máte úžásné kulinářské nápady, tak se těším na tipy. Ohledně máku jsem žádné info nenašla, tak bych ho pocitově zařazovala spíš příležitostně a né jako hlavní zdroj tuku.

   Prosím čekejte...
   1. Petunie212 řečeno Květen 12, 2015 Odpovědět

    Takže znáte „viníka“, který tohle všechno spískal… 🙂 Já se taky mák nechystám jíst po kilech. Jen občas před sportem mi chutná kombinace banánu a máku. Trochu ještě koketuju s vejci… Když jsem si dělala test intolerance, tak mi na ně nějaká slabší vyšla. Přemýšlím, jestli je rozumné je do sebe tedy cpát ve větší míře (3x denně maso už je i na mě moc) nebo jestli nebude lepší si to Whole 30 trochu zkombinovat s vegetariánskou verzí, alias vejce sem tam nahradit třeba kouskem Tempehu… Jaký na to máte, prosím, názor?

    Prosím čekejte...
    1. Hana Brychová řečeno Květen 15, 2015 Odpovědět

     Musím přiznat, že s vegetariány nemám žádné osobní zkušenosti. Zde je odkaz na nákupní seznam pro vegetariány a doplním ho i do článku. http://whole30.com/downloads/whole30-veg-shopping-list.pdf. Také v knize je věnována vegetariánům kapitola.

     Prosím čekejte...
 10. Deany řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

  Jdu do toho. Doufám, že je to i pro chlapy 🙂 je mi 27 váha 91kg a 185cm. Za poslední rok jsem zhubnul 14kg a teď se snažím trochu vyrisovat. Věnuji se jak sportu tak i zdravé stravě a jsem zvědaví co se dozvím nového tady. Téma Detoxu mě hodně zajímá

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

   Super, je to pro každého. Jen je potřeba upřesnit, že se nejedná o program na hubnutí. Hubnutí není prioritou Whole30.

   Prosím čekejte...
 11. Martinka23 řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

  Jdu do toho 🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

   Bezva 🙂

   Prosím čekejte...
 12. Hanis řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

  Jdu do toho s vámi! Snažím se sice být na paleu už pár měsíců, ale nějak mě to samotné nejde :(. Těším se, že budu mít větší motivaci a že si budeme radit a pomáhat….díky za Vaše stránky!

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 11, 2015 Odpovědět

   Super. A jak se na paleu cítíte?

   Prosím čekejte...
   1. Hanis řečeno Květen 12, 2015 Odpovědět

    Cítím se dobře, největší bomba to byla zpočátku – všechno dobré přišlo najednou – příliv energie, dobrý spánek a hlavně žádné trávicí potíže, které jsem měla dřív. Dobré je, že se člověk necítí hladový (přesto, že nejí přílohy a pečivo a mléčné výrobky). Prostě neskáče cukr, takže nejsou ani „žravky“. Teď po 4 měsících už si asi tělo na to zvyklo, musím se nutit, abych snědla alespoň 2 jídla denně. Po ránu nemívám hlad vůbec. Ale jak píšete, není to na hubnutí – alespoň u mne. Zkubla jsem asi 3 kila. Ale jsem s váhou docela v normě, takže neřeším. Hezký den!

    Prosím čekejte...
 13. Kasima řečeno Květen 5, 2015 Odpovědět

  Jdu do toho !!! =) =)

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

   Super 🙂

   Prosím čekejte...
 14. m.radunka řečeno Květen 5, 2015 Odpovědět

  Skvělé načasování. Dneska jsem manželovi říkala, že chci zase začít. Máme už oba zkušenost, já jsem to držela 2 měsíce po porodu a takový příliv energie jsem opravdu nečekala. A manžel zhubl minimálně 5 kg. Děkuju a těším se.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

   Tak to jsem ráda, máte-li nějaké osvědčené recepty, budu za ně ráda. Pošlete mi je na mail nebo na facebook. Zveřejním je 🙂 Ano, příliv energie je naprosto u každého. Také mě to překvapilo. Těším se.

   Prosím čekejte...
 15. Marketuse řečeno Květen 5, 2015 Odpovědět

  Zdravím všechny z Jihlavy. Tato výzva mi přišla jak na zavolanou. Minulý týden jsme v práci přesně Whole30 řešili. Takže máme rozhodnuto a jdeme do toho s váma. Moje teta se díky Whole30 dostala z hrozící cukrovky a snížila cholesterol. Má dole 16 kg asi za 4 měsíce. Nyní už jí podle pravidel paleo diety. Nevěřila jsem tomu, že je to možné. Hlavně ten cholesterol. Každý den jí vejce. Moc se těšíme, jste super !!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 6, 2015 Odpovědět

   Zdravím z Pardubic. Vaše teta má výborné výsledky, a je vidět, že ji styl paleo sednul. Na Vás a Vaše kolegyně se těším 🙂

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*