Whole30 – osobní zkušenosti

Co mi přineslo Whole30

Úspěšně jsem ukončila 30 denní detoxikaci Whole30 a mohu tedy popsat veškeré pocity.

Nastolila jsem si skvělý řád ve stravování. Naprosto jsem se odnaučila jakékoliv uzobávání mimo jídla, naučila jsem se pít kávu bez mléka a v tom již budu pokračovat, ačkoliv to pro mě byl z počátku ten největší problém. Přestala jsem se vnitřně bát většího příjmu tuku. Vždyť jídlo s tukem tak báječně chutná. Hlavně kokosový olej a ghí z bio másla se pro mě staly tím nejhlavnějším zdrojem. O jídle jsem přemýšlela a věděla jsem dopředu, co budu jíst. Dalo se to i při plném pracovním nasazení zvládnout.

Whole30 - 4.tydenI před Whole30 jsem se cítila dobře, proto nemohu pociťovat zásadní zdravotní změny. Vnímám ale neuvěřitelnou a konstantní energii, které si všímá i okolí.  Mám dostatek energie na silový trénink, který mám 3x týdně a výrazně sílu zvyšuji. Zlepšil se mi spánek. Večer ihned usínám, ráno v pohodě vstávám, to dříve nebylo. Celkově se mi promastila pokožka, ani opalování ji nevysušuje a je mnohem pevnější. Zmizela mi suchost pat. Zhubla jsem 1,5 kg tuku. 

Whole30 pomohlo celé mé rodině. I když mám již dospělé děti a dokážou se o sebe postarat, už jen tím, že začaly doma chybět některé přílohy (dá se říct, že po 30 dnech už všechny), vůbec jim nevadilo, že si dávají ke všemu zeleninu. Dokonce i jejich ranní vajíčka byla často bez pečiva a krájeli jsme více mrkve.

Držet Whole30 veřejně byla pro mě výzva. Dokonce se mi v restauraci stalo, že mě servírka poznala a sama mi navrhla přílohu. I díky tomu, že jsem jídla fotila, jsem se snažila o pestrost stravy. Na druhou stranu mě to celkem časově zatěžovalo, ale když se kouknu zpět, tak je to velká inspirace pro nové zájemce o Whole30 a jsem ráda, že jsem vše dokumentovala. Kompletní přehled všech dnů najdete i na mém INSTAGRAMU.

 

Jídelníček 1.týden   Whole30 - 3.týden

Jídelníček 2.týden

Jídelníček 3.týden

Jídelníček 4.týden

 

Podrobné info o Whole30

 

Sice kvůli chybnému jídlu osmý den si to svoje Whole30 ještě o týden prodlužuji, ale to nic nemění na dnešních pocitech. Následně se pak těším na zařazování alergenních potravin.

Z pohledu výživového poradce jsem z Whole30 nadšená. Vždy jsem prosazovala vaření z kvalitních potravin, omezení mléka, cukru, lepku a českých příloh. To je základ každé zdravé stravy a i nadále to bude základ jídelníčků, které sestavuji.  Whole30 ale považuji za takový 30denní restart organismu. Vyzkoušela jsem si makrobiotiku, vegetariánství nebo živou stravu, vše bylo jen na chvíli, vždy jsem měla nějaký zádrhel, byla mi zima, měla jsem hlad, prostě mi to nevyhovovalo. Vím, že mnoho odborníku Whole30 stravu neuznává a zavrhuje. Na druhou stranu vyzkoušeli ji? Nebo píší jen domněnky a matou lidi? Pochopili vlastní pocity? Ještě před pár lety bych tvrdila, že to není vhodné, že nadbytek bílkovin škodí. Jenže důležité je si uvědomit, že Whole30 není o přejídání se bílkovinami, ale o výměně přílohových sacharidů za tuky. Za tuky, které nezvyšují krevní cukr, nejsou zdrojem zánětu a neživí kvasinky. Přesto se nejedná o nízkosacharidovou stravu, protože dostatek sacharidů se doplňuje zeleninou. Už jen to je dost velký fakt k tomu, aby Whole30 bylo uznáno jako účinný detox, případně nový životní styl. Navíc po Whole30 následuje zařazování nejvíce alergenních potravin a pozorování vlastního těla. To je další důležitý moment, který mnoho detoxů nenabízí.

Já osobně dávám Whole30 jedničku a jistě mi i v dalším stravování zůstanou veškeré Whole30 základy.

Budu moc ráda, když i vy se postupně podělíte o své zážitky s Whole30.

Hanka

 

 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

10 komentářů

 1. edith řečeno Březen 16, 2017 Odpovědět

  Ještě jsem zapomněla dodat, že do jídla často zařazuji datle, většinou ráno, ale občas po nich sáhnu i k večeři (k jídlu whole30), nebo jako svačinku, protože hlad už je velký. Možná proto se mi tvoří ty „bůčky“ 🙂 A když už jsme u té váhy – vím, že toto není žádná dieta, dietu nepotřebuji držet a toto celé nezkouším kvůli snížení váhy, nicméně určitě si nepřeji přibrat. Je ale možné, že opravdu člověk touto změnou stravy přibere? Budu se těšit na zprávu. Díky všem za přínosné rady.

  Prosím čekejte...
 2. edith řečeno Březen 16, 2017 Odpovědět

  Dobrý den, whole30 držím 14 dní a asi jsem jediná (četla jsem několik různých komentářů uživatelů), ale tak nějak celkově mi není moc fajn 🙁 Chci vydržet, jen prosím o případné rady. Za prvé jsem za tu dobu neměla zatím pevnou stolici (omlouvám se za detaily), spíše mám po jídle křeče, které po vykonání potřeby ustanou a vše je v pořádku, ale zkrátka jsou. Přikládám to nadměrnější spotřebě tuků (kokosový olej, ořechy, olivy). Do této doby jsem jedla také zdravě, neměla jsem problém vynechat sacharidy a mléčné výrobky, byla jsem zvyklá na různé druhy potravin o kterých jiní skoro ani neslyšeli :)) Po této stravě je mi sice lépe, cítím se líp po jídle, ne tak unaveně, ale neustále bojuji s pocitem nafouknutého břicha, dokonce i nafouknuté je a připadá mi, že jsem se pěkně zakulatila – jakoby si tělo tvořilo zásoby. Na váze mám nahoře 2 kg, což se mi pochopitelně moc nelíbí :), ale budiž, pokud je to jen fáze zvykání si, tak je to v pořádku. Ale potřebuji tuto zkušenost někým potvrdit, že je to normální, než si tělo zvykne. Je také možné, že jím více (mám chuť jíst víc, když mám pouze 3 jídla) a stejně mám pocit hladu mezi jídly (opravdu je to hlad). Přitom břicho mám nafouklé jako balon a kalhoty jsou mi těsné. No – netuším, co to má znamenat 🙂 poradíte mi někdo? Cvičím 3x týdně po hodině, takže nic moc, ale to jsem cvičila i doteď. Prosím o radu, co dělat, aby mi tato strava celkově byla příjemnější, cítila jsem se v ní lépe a taky – ehm – netloustla dál 🙂 Děkuji!

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 17, 2017 Odpovědět

   Dobrý den, na Váš dotaz se těžko odpovídá, když není přesně uvedeno, kolik čeho jíte. Každopádně se domnívám, že toto není správná reakce těla. Příčin může být spousty. Například. – velké množství sacharidů, tedy jak píšete, datlí. Případně jiného ovoce. – velké množství sladké zeleniny – špatné trávení tuků – špatné střevní bakterie Mně se to u klientů ještě nestalo. Pár dnů ano, ale né 14 dnů. Koukněte se na facebooku do skupiny Whole30, myslím, že byste tam mohla najít lepší radu. Budu ráda, když dáte vědět.

   Prosím čekejte...
 3. Lucias2106 řečeno Červen 18, 2015 Odpovědět

  Dobrý den, díky moc za Váš web, fotky, recepty… je velkou inspirací. Já jedu teprve osmý den. Moje pocity? Jídlo je super, přílohy mi neschází. Jsem na bezlepku cca rok, možná to pomáhá, že jsem omezila pečivo již dříve. Ještě před začátkem whole jsem hodně běhala, teď mi přijde, že na to nemám náladu a jsem taková jako slabší. Ne unavená, ale uběhnu méně a i méně často. Bojují s chutí na sladké a s hladem mezi jídly.Vždycky jsem jedla aspoň malé svačiny, nevím, zda se to zlepší. Pracuji jako obchodní zástupce, jsem pořád v autě a u klientů, takže zatím musím často zařadit svačinu, jinak bych prostě nevydržela. Větší hlad mívám po obědě. Je fakt, že často nemám teplý oběd, jak jsem psala, hodně cestuji. A v poledne si v hospodě fakt k obědu nic moc nedám. Odpoledne mě honí chuť na sladké. Odolám dortu, čokoládě, ale musím si dát třeba ovoce, zeleninu nebo kávu. Za mě je to tedy nyní více boj. Nicméně vydržím. Po týdnu je brzo dělat závěry, když se 33 let cpu nezdravými jídly. Co se mi moc líbí, je že mohu jíst vajíčka, maso a zeleninu. Jsou to věci, které jsem v minulosti hodně nahrazovala, takže myslím, že nyní jím určitě zdravěji. Lidi mě pozorují dosti překvapeně, když jim říkám, co jím… prý jsem blázen! Tak mi držte palečky. Hezký den!

  Prosím čekejte...
  1. Petunie212 řečeno Červen 19, 2015 Odpovědět

   Dobrý den, chtěla bych Vám dát pár tipů, co na obědy. Sice já v práci necestuju, ale jedinou možností ohřevu jídla je tady mikrovlnka a tu už hodně dlouho považuju za škodlivou a nepoužívám ji… Takže si do krabičky (můžu doporučit skleněnou Lock&Lock-prodávají v Ikey), nachystám jídla, která jsou dobrá i za studena – zelenina s kuřecíma kouskama, tuňáka v plechovce, můžete zkusit krůtí pečeni nakrájenou na plátky podle Lucky Grůsové, nebo jsou výborné i karbanátky, kuličky z ml. masa po studenu, sekaná, různé lasagně, nákypy, nebo Shepherd´s pie z mletého masa. To všechno se dá krásně jíst i bez ohřevu. A k tomu buď nějakou čerstvou nakrájenou zeleninu nebo třeba i květákovou rýži – ta mi naopak studená chutná ještě víc. Hranolky z batátů, mrkve a celeru nejsou potřeba jíst teplé, atp. Dál tu máme různé saláty jako jsou Coleslaw s dom. majonézou, Waldorf… Když to zkombinujete, všechno jsou to vlastně plnohodnotná jídla, která zasytí (teda alespoň mě). 😉 Zkuste čerpat z blogu Lucky, určitě si vyberete. https://paleosnadno.wordpress.com/ Jinak při chutích na sladké, už to tu několikrát zaznělo, nebojte se tuku. Když si dáte krůtí plátek na kapce olivového oleje a k tomu nakrájenou zeleninu, je to sice hezké, ale ve tři lezete hladem po stropě. Ke KAŽDÉMU jídlu si dejte kousek avokáda, lžíci kokosového oleje, hrstku oříšků, posypte jídlo semínky… Zkrátka, aby tam něco takového bylo. A když Vás přepadne hlad, tak di dejte hrstku oříšků. Oříšky s sebou mívám prakticky pořád. Některé dny se cítím v pohodě, jindy bych snědla slona a nestačilo by mi to. Hlavně se moc netrapte. Ono je lepší si tu hrstku dát, než pak vymetat ořechy na večer po večeři, jak jsem to dělala občas já, když jsem to ten den zuby nehty sice vydržela, ale večer to pak na mě padlo. Za blázna budete každopádně, tomu se zkrátka v naší společnosti nevyhnete… 🙂 Nemá smysl jim něco vysvětlovat a chtít po nich, aby to pochopili, jelikož o to stejně nemá většina zájem… 😉 Nejlepší je se hezky usmát a myslet si o tom svoje.

   Prosím čekejte...
  2. Hana Brychová řečeno Červen 21, 2015 Odpovědět

   Děkuji za pochvalu webu 🙂 Pokud bojujete s chutí na sladké, tak si myslím, že máte v jídle málo tuku. Má se ho jíst v jednom jídle na velikost jednoho až dvou palců. To je opravdu dost. Pokud už musíte zařadit svačinu, tak samotné ovoce nebo zelenina se nedoporučuje. Zařaďte běžné Whole30 jídlo, jen v menší porci. To, že Vás lidi pozorují, je běžné. Máme to za sebou všichni. Ale když se vydrží, tak to stojí za to. Držet se

   Prosím čekejte...
 4. Petunie212 řečeno Červen 18, 2015 Odpovědět

  Krásný den všem na Whole i bez Whole 🙂 Tak já to mám víceméně úspěšně za sebou… 🙂 Po stránce pocitové je mi vážně dobře. Jídlo si nemůžu vynachválit – chutná mi, těším se na něj a ten klid, který si k němu udělám, je k nezaplacení. Jako bonus se mi hodně zmírnily projevy alergií a to tak, že prášek jsem letos ještě neměla (minulé roky to bylo od začátku května na chemii). A teď ta horší stránka, která, ačkoliv není prioritou, tak všechny zajímá – hubnutí. Včera jsem byla po těch 30ti dnech na přeměření na InBody. Dole mám sice za ten měsíc něco lehce přes kilo, ale… Všechno, co je dole, je 10dkg tuku a 90dkg svalů!!! To není, pravda, moc optimistické. Podle podrobnějšího rozboru šla všechna svalovina z nohou, takže se logicky nabízí otázka, jestli to náhodou nemůže mít nějakou souvislost s běháním a jízdou na kole? Přemýšlím, že jsem zkrátka podcenila sportovní výživu. Hlavně po výkonu. Před výkonem prý tělo nepotřebuje navíc skoro nic, jelikož stejně čerpá z energie, kterou přijalo mnohem dřív. Tak bych se ráda zeptala, co mám dělat, resp. jíst po tréninku a s jakým časovým odstupem po doběhu? Bavím se spíš o těžších bězích jako jsou dlouhé tratě, intervalové tréninky, apod. Jakou máte s tím zkušenost Vy, paní Arteppok? Budu moc ráda za Vaši inspiraci. 😉 Jinak doufám, že se Vám stále daří dobře a že jste se svým stravovacím režimem pořád spokojená.;-)

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Červen 18, 2015 Odpovědět

   Petunie gratuluji k dokončení. A nejvíce k té redukci alergií, to je fantastické. Hubnutí není hlavním cílem Whole30, sama jsem byla překvapena, že mi šly dolů tuky, ani jsem to nečekala. Je pravda, že jsem s whole30 změnila trénink více na silový. Chodím vždy ráno po snídani a s jídlem jsem problém neměla. Ranní vajíčka mě zasytila i ve dnech cvičení. Možná by jste měla více zařazovat tu sladší zeleninu, batáty a občas i brambory, aby jste více zvládla sportovní nápor. A případně bych se vůbec nebála poctivého čtvrtého jídla. Tři jídla denně jsou jen v knize doporučena. Pustíte se teď do testování alergenů?

   Prosím čekejte...
   1. Petunie212 řečeno Červen 19, 2015 Odpovědět

    Dobrý den, děkuji. Ale to Vy jste Whole proplula jak nic. 😉 Souhlasím s Váma v tom, že když jsem tenhle program dodržovala, tak i můj partner začal tak nějak sám o sobě přemýšlet, co vlastně jí. Sice není úplně ztotožněný s tímto progamem (je tam na něj moc masa a vyřadit všechny obiloviny mu přijde jako hloupost), nicméně už se naučil alespoň to, že jídlo má být komplexní. Že rýže, případně těstoviny se zeleninou, nejsou to pravé ořechové a raději si dá maso s bramborem… Už taky o jídle víc přemýšlí a ani už nevytahuje tolik dobrot z „tajných“ zásob. Tohle hodnotím taky jako velké pozitivum. Za tu alergii jsem nesmírně vděčná. Sice tam byly nějaké hraniční dny, kdy už jsem si říkala, že si ten prášek budu muset asi zobnout, ale nakonec to třeba za půl hodinky přešlo a byl zase klid – zkrátka to byly jen takové nárazovky kýchání, svědění uší a patra, které se ale daly překonat. Ještě před rokem jsem měla nateklý obličej, svědily mě oči a celkově jsem byla v dost zuboženém stavu. A přesně kvůli tomuhle jsem do Whole šla. A teď otázka, co bude dál? Samozřejmě postupné zařazování by bylo ideální, jenomže my se chystáme o víkendu k mým rodičům, tak uvidím, co se mi tam naskytne za jídlo na talíři. Navíc za dva týdny odlétáme na 3 týdny do hor na túry s batohem na zádech, takže u mě budou tyto dva týdny spíše „zvykací“ na obiloviny. Postupně je budu zařazovat do jídelníčku víc a víc, protože do hor se nedá brát zelenina, brambory, apod., takže jsem teď v dost blbé situaci. Po měsíci bez obilovin mě čeká skoro měsíc jen na obilovinách… 🙁 Ale přece si kvůli tomu nenechám ujít vysněnou dovolenou. Po příjezdu se budu muset zkrátka postupně zase srovnat. Naštěstí jsem si vymručela alespoň ty bezlepkové obiloviny, takže jsem nabalila rýži, pohanku, quinou, jáhly, červenou čočku, apod. U partnera to bylo těžké, protože ten v jednom kuse hučel furt, že chce těstoviny, jestli si jako dělám srandu, že těstoviny jsou základ… Argumenty, že je zkrátka nechci, protože škodí, nebral. Tak jsem to nakonec udělala tak, že jsem mu ukázala pytlík s 200g rýže a 200g těstovin a řekla, že těstoviny jsou oproti rýži moc objemné a na to nemáme v batozích místo.:-) Těm, co Whole30 dokončili, gratuluju, těm, co ještě ne, tak vydržte a poslouchejte své tělo a těm, co se do něj ještě nepustili a uvažují o něm, tak ho zbytečně neodkládejte. Není to žádné mučení a trppění, vlastně je těch 30 dní moc fajn 😉

    Prosím čekejte...
    1. Hana Brychová řečeno Červen 22, 2015 Odpovědět

     Já se chystám zařazovat alergeny postupně, ale po pravdě, se mi do toho ani moc nechce. Pořád mi totiž nic nechybí a je mi dobře. Tak si Whole asi ještě protáhnu a až přijde chuť na něco jiného, tak začnu. Pro Vás to tedy bude pořádný skok do sacharidů. To nějak neumím odhadnout, jak na to můžete zareagovat, určitě to nejvhodnější není. Ale chápu, že dovča je dovča. 🙂

     Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*