Objímejte se, zhubnete rychleji

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak důležitý je lidský kontakt pro naše tělo? Věděli jste, že existují rozsáhlé studie o tom, jak silné účinky má obyčejné lidské obětí na psychickou stránku, která je potřebná i při hubnutí?

Ať už se snažíme právě zhubnout, zdravěji jíst, přestat kouřit nebo pít alkohol, téměř vždy je naše snaha spojená s pocity frustrace. Málokdy se nám povede napoprvé dosáhnout svého cíle, proto se setkáváme se ztrátou motivace, slábnutím vůle či špatnou náladou. Asi každý z nás takové pocity zná. Otázkou ale zůstává, zda existuje něco, co by nám v našem úsilí pomohlo. Něco, co by odbouralo přebytečný stres, zmírnilo napětí či dokonce zvýšilo naší motivaci. Američtí vědci přišli na to, že takové řešení existuje a dokonce je velmi prosté a každému přístupné. Více se objímejme.

 

„Člověk potřebuje 4 objetí denně, aby přežil.
Osm objetí denně aby vydržel a
dvanáct objetí denně, aby mohl růst a sám sebe motivovat“
– Virginie Satir 

 

15374474_sPodle odborných studií je objímání nedílnou součástí lidského života. Nejenže nám přináší příjemné pocity, ale také zlepšuje jak náš psychický, tak fyzický stav. Kůže jako taková totiž obsahuje síť drobných, vejčitých center zvaných Paciniho tělíska. Ty mohou snímat dotek a jsou v kontaktu s mozkem přes nerv vagus, který se line po celém těle. Tento nerv je kromě mozku propojen i s receptory oxytocinu, který se jakožto hormon lásky uvolňuje v závislosti na fyzickém kontaktu. Výsledkem procesu je odbourání pocitu osamělosti, strachu a zvýšení sebevědomí.

Je vědecky dokázáno, že 20ti minutové objetí redukuje fyzické účinky stresu a má silný dopad na krevní tlak a srdeční tep. Snižuje hladinu stresových hormonů (např. kortizolu), zvyšuje náš imunitní systém v boji proti infekcím a vede k biochemickým a fyziologickým reakcím v těle. Má pozitivní vliv na snižování nadváhy, redukci celulitidy, na hojení ran a zmírňuje záněty. Dále aktivuje čakru solar plexux, která stimuluje brzlík, jenž vyvažuje tvorbu bílých krvinek, a reguluje dopamin se serotin, které obecně zlepšují náladu. Vyrovnává náš nervový systém pro zlepšení parasympatické rovnováhy.

 

Objímání zpomaluje stárnuti, uvolnuje napětí,
odstraňuje nespavost,
udržuje v dobré kondici svalstvo paží a zad…
 

Je zajímavé, že objímání má stejně tak velký přínos pro osoby, které jej provádí, jako pro ty, kteří jej přijímají. Často je objetí popisováno jako univerzální jazyk, skrze který jsme schopni s ostatními sdílet různé emoce včetně hněvu, strachu, znechucení či lásky. To má silný dopad na naši psychiku, jelikož člověk jakožto osoba sociální, má přirozenou potřebu takové emoce sdílet. V případě, že se tak neděje, přichází psychické problémy, které jsou přímo spojené s těmi fyzickými. Ty zase zpětně působí na naší psychiku a my ztrácíme už již zmiňovanou motivaci, nic se nám nedaří a dopouštíme se chyb. Točíme se tedy v bludném kruhu.

Nejvíce vše dokládá skutečnost, kterou znají všichni zamilovaní a všechny maminky miminek. Tyto dvě skupiny se totiž nejvíce objímají. Mají desítky doteků a objetí denně. Zamilovaní i maminky bez problémů hubnou, vyhýbají se nemocem, jejich imunita funguje skvěle. Nejhůře pak jsou na tom lidé osamoceni.

Pokud si propojíte všechny souvislosti, pak vás jistě nepřekvapí, že ve světě už pomalu vznikají speciální střediska nabízející objetí a běžně se praktikují dotekové terapie jako např. terapie pevným objetím. U nás to prozatím není zvykem, ale hodně nám pomůže i obyčejná masáž. Dále se pořádají různé akce a workshopy a existuje dokonce i Mezinárodní den objetí zdarma. Tento svátek, který byl vyhlášen v Americe, připadá na 5. července. Lidé po celém světě se schází v ulicích a náhodně se navzájem objímají. Člověkem, který jako první rozpoutal tuto vlnu objetí byl Juan Mann se svou cedulí „Free Hugs.“

 

Video z akce Objetí zdarma

Chcete-li tedy jednodušeji zhubnout a zlepšit svůj psychický stav, začněte se více objímat. S milovanou osobou, s přáteli, s dětmi.

Moje mamka mi vyprávěla jeden nádherný zážitek. I přesto, že si se svoji podřízenou rozuměla, musela ji dát nečekanou výpověď, protože nezvládala svoji práci. Kdo to zažil z pohledu nadřízeného, ví, že je to hodně těžká a nepříjemná situace. Podřízená vše vyslechla, v tichosti přijala, na závěr poděkovala za společně prožitý čas a objala ji. V té vypjaté situaci udělala to nejúžasnější, co mohla. Nádherné, nemyslíte?

Co si dát předsevzetí, že každý den někoho obejmeme? Jednoho, dva, tři. A oni to začnou dělat také … za pár let by se tak stalo objímání běžným krásným a zdravým zvykem … 

 

Objímání činí přijatelným den blbec,
šťastným den obyčejný.
A šťastný den mění na zázračný…

 

 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Zatím žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*