Hubnutí pro holky 3.díl – svačinky

Jak na zdravé svačiny do školy?

Ahoj holky,

tak jsme postoupily dál a můžeme se vrhnout na svačinky. Jste úžasné, jak jste se do změny pustily a jak se zajímáte o mnoho podrobností. Některé z vás už mají dokonce i první výsledky.

Jak už jsem psala, při hubnutí je důležitá pravidelnost. Hodně holek nemá hlad, a tak si prostě svačinku nedá. Nebo hlad má, ale „prý“ nemá čas, takže si také svačinku nedá. Ale to není správné. Tělo potřebuje pravidelný přísun jídla. Jinak hladoví, je unavené, přepne do úsporného režimu a kupodivu tloustne.

Nedávno u mě byl klient, který při konzultaci vstal a řekl, že musí chodit. Byla jsem překvapená, ale tolerovala jsem to. Prý se mu často stává, že když je v klidu, tak usíná. Po chvilce jsme přišli na to, že byly tři hodiny odpoledne a jeho jediné jídlo byla snídaně. Ani jsem se už nedivila, že jeho tělo nemělo sílu držet oči otevřené. Jak by ses tedy chtěla soustředit na učení, když ti tělo usíná? Auto přeci také bez benzínu nepojede.

Po kvalitní vyvážené snídani bys měla po třech hodinách zařadit svačinku. Potom bys měla od snídaně v pohodě vydržet. Jestli máš hlad dříve, prozkoumej složení snídaně. Možná ti tam chybí bílkovina nebo jíš hodně cukrů. Pokud máš opačný problém a hlad po třech hodinách nemáš, tak je potřeba se stejně najíst. Uvidíš, že časem své tělo naučíš a bude ti po třech hodinách kručet v břiše. Předpokládám tak do 14 dnů.

A co si dát na zdravou svačinku?

Osobně mám nejraději kus ovoce nebo zeleniny a k tomu hrst ořechů nebo semínek v přírodní podobě. Pro mě je to ta nejdokonalejší svačinka. Je tzv. živá, čili není tepelně upravená, je plná vitamínů, minerálů, enzymů, zdravých tuků a bez éček. Navíc je tato svačinka rychlá a jednoduchá na přípravu i skladování. Popadneš jablko, do sáčku nasypeš ořechy a jdeš. Mezi ořechy a semínka patří třeba vlašské ořechy, lískové, para, kešu, slunečnice, dýňová, mák, kokos a jiné. Vynikající jsou i máčené mandle, ty určitě vyzkoušej. Je to lahůdka.

Příklad:

Kus ovoce + ořechy či semínka

Zelenina + ořechy či semínka

Samotné ořechy či semínka – asi hrst

 

Pokud budeš mít hlad, můžeš si také udělat nějakou domácí sušenku bez cukru. Jeden z receptů na vločkové sušenky najdeš i u nás.

Pokud ti ovoce s ořechy nestačí, můžeš si udělat svačinku v podobě celozrnného pečiva, nějaké bílkoviny a zeleniny. Stejně jako u snídaně si hlídej, aby pečivo bylo opravdu celozrnné. Nebo si dej knäckebroty. Přidej třeba nějakou luštěninovou, rostlinnou nebo masovou pomazánku, kvalitní šunku, sýr a oblož zeleninou. Vyzkoušej tipy na naše pomazánky. Na zeleninu nezapomínej.

Příklad:

Celozrnné pečivo + rostlinná pomazánka – z červené čočky, tofu,  cizrny, pohanky a jiné

Celozrnné pečivo + zeleninová pomazánka – brokolicová, žampionová, kapustová

Celozrnné pečivo + tvarohová pomazánka – smíchej tvaroh s tím, co ti chutná – pažitka, cibulka, česnek + zelenina

Celozrnné pečivo + rybičková, vajíčková nebo masová pomazánka + zelenina

Celozrnné pečivo + šunka, sýr + zelenina

Celozrnné pečivo + lučina, žervé, kozí tvarohy + zelenina

vidlicky

Ke svačince by sis mohla dát také nějaký kysaný mléčný výrobek, jako je jogurt, tvaroh nebo kefír. Tady bych se však přikláněla k tomu, že mléčné výrobky nemusíme pojídat každodenně. Takže pokud jsi měla jogurt ke snídani, už bych ho ke svačině nedávala. Když už si ho chceš dát, tak zase platí, že nejlepší je čistě bílý bez ochucení, s běžným obsahem tuku, nekupuj tedy nízkotučné. Veškeré mléčné výrobky můžeš zdravě nahradit rostlinnými nebo kozími – rostlinná mléka, sójová mléka a jogurty, kozí mléka a jogurty.

 

Příklad:

Kus sýru, Cottage, kozího sýru nebo tofu + zelenina

Koktejl z ovoce a rostlinného mléka

Samotný bílý jogurt nebo tvaroh

Samotný kefír

Bílý jogurt nebo tvaroh + ovoce nebo zelenina nebo nějaké celozrnné pečivo nebo sušenky

Bílý kefír + ovoce nebo zelenina nebo nějaké celozrnné pečivo či sušenky

 

Určitě tě napadne i mnoho jiných variant na svačinky. Když si nebudeš jistá, jestli je složení správné, napiš mi dotaz. Inspiraci najdeš i v rubrice svačinky

Příště se podíváme na obědy. Zajímalo by mne, jestli jíš obědy ve škole, jaké kombinace jídel tam vaří a co ti nejvíce chutná. Od dcery Káti vím, že to není žádná sláva a často řešíme, co nejvhodnějšího na jídlo vybrat.  A to má ještě štěstí, že její jídelna patří k těm lepším. Co mi občas vyprávějí klientky z jiných škol, je opravdu úděsné. Žádná zelenina, zahuštěné polévky, mraky těstovin, brambor, knedlíků, bílé rýže. Něco jako jáhly, kroupy, bulgur, natural rýže a celozrnné pizzy se ještě do školních jídelen nedostaly. A pak se učitelé diví, že po obědě usínáte.

Přeji bezva dny

Hanka

 

 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

13 komentářů

 1. AnnaKaterinaMusilova řečeno Duben 9, 2020 Odpovědět

  Dobrý den . Mi ve škole máme řikrát týdně navýběr z dvou jídel. V pátek , ale bývají luštěniny a tak nám nedají si vybrat. Ve středu míváme brambory pořípadně kaši z brambor a to je nechutné protože baramborová kaše je z prášku a brambory se jim oloupané v plastovích sáčcích válejí tři dny na kuchiňské lince.Nejčastěji máme polévky česnekové nebo sýrové nebo smetanové a ty vůbec dobré nejsou. Nejvíce mě překvapila špenátoá polévka a ta byla velice dobrá . Také mi chutná gulášová , čočková nebo fazolová polévka. Jednou za celých pět let co chodím do školy nám udělali dýňovou polévku a ta byla exelentní.Jako druhé jídlo míváme brambory s rybím filé. Jednou za měsíc nám udělají játra s rýží, rizzoto a špagety , popřípadně jiné těstoviny.Často také míváme knedlík s různou omáčkou. Nejnechutnější je srdcová omáčka která je plná kousků prasečího srdce. To je vše

  Prosím čekejte...
 2. Dita P. řečeno Květen 19, 2017 Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli může být pečivo i vícezrnné. Děkuji

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Květen 26, 2017 Odpovědět

   Lepší je celozrnné, ale v běžných obchodech se často nesežene.

   Prosím čekejte...
 3. Alzbetka řečeno Listopad 20, 2015 Odpovědět

  Dobrý den u nás máme na výběr vždy 3 jídla.1 je vždy pro vegetariány a ty 2 jsou dost často smažená nejhorší co zatím udělaly je smažený bramborák,když jsem ještě nevěděla jak ho dělají tak jsem si ho dala ale…Byl tak mastný že jsem se po něm pozvracela a už nikdy si ho samozřejmě nedala.Občas udělají něco „dietnějšího“ale často dělají smetanové omáčky.

  Prosím čekejte...
 4. Dorinka řečeno Březen 27, 2014 Odpovědět

  Dobrý den v naší jídelně máme nejčastěji na výběr ze 2 jídel, ale někdy se tam objeví i 3 volba tam najdu něco „zdravého“ ale tato volba je maximálně dvakrát za týden. Ve volbách 1-2 jsou jídla hlavně smažená a už si ani nepamatuji kdy jsme měli třeba zeleninové rizoto nebo něco podobného a já nevím co mám dělat.Na oběd chodíme okolo půl 2 a já v jídelně obědvat musím, protože domů to mám daleko a než bych přišla byly by dvě hodiny a mamka stejně vaří jen pro taťku.No a tak se snažím jíst co nejzdravěji, ale teď k mému dotazu! Chtěla jsem se zeptat moje postava se mi líbí bříško mám celkem ploché jediné co mne trápí jsou moje nohy a zadek neznáte nějaké dobré osvědčené,ale ne moc dlouhé cvičení na ztenčení jenom této části ? Na youtube jsem našla toto cvičení, ale nevím jestli mi vážně pomůže https://www.youtube.com/watch?v=MG69sFM1UIw&list=FLbvGpGb-C3LWW39uDmkhcTw&index=2 Předem děkuji za odpověd 🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 28, 2014 Odpovědět

   Ahoj Dorinko, cvičení jsem v rychlosti prohlédla. Myslím, že v něm jsou nejlepší cviky na nohy a zadek – výpady. Pusť se do toho a pochlub se časem, jak pokračuješ :-). Když nemůžeš oběd ovlivnit, snaž se ostatní jídla více hlídat, aby byla zdravá. Hezký den

   Prosím čekejte...
   1. Dorinka řečeno Březen 28, 2014 Odpovědět

    Moc děkuji a určitě se pochlubím 😀 🙂

    Prosím čekejte...
 5. Janule řečeno Únor 5, 2014 Odpovědět

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na svačiny. Každý všední den snídám kolem 6 hodiny ráno. Ve škole si dávám svačinu kolem půl 10. Oběd mám většinou asi v půl 2. Co myslíte, že by bylo vhodné si dát ve škole za svačinu? A jestli by bylo lepší zařadit například dvě menší svačiny nebo jednu větší? Děkuji za odpověď.

  Prosím čekejte...
  1. Janule řečeno Únor 5, 2014 Odpovědět

   Ještě bych zmínila, že snídaně jsou převážně sladké. Například: ovesná kaše s trochou ovoce, cereálie s jogurtem, celozrnný chléb s banánem apod.

   Prosím čekejte...
  2. Hana Brychová řečeno Únor 5, 2014 Odpovědět

   Ahoj, příklady svačinek máš uvedeny v článku. U Tebe bych doporučila dát si dvě svačinky. Ta druhá už může být menší, jen v podobě jednohu kusu ovoce.

   Prosím čekejte...
  3. Hana Brychová řečeno Únor 5, 2014 Odpovědět

   Jestli máš snídani na sladko, snaž se mít svačinku tzv. na slano, něco ( nejlépe bílkovinu) v kombinaci se zeleninou. Hezký den

   Prosím čekejte...
 6. Ooo řečeno Listopad 17, 2013 Odpovědět

  Moc mě inspirují vaše článka zatím vše dodržujij a nemám hlad! až na ty obědy na které BOHUŽEL chodím do školy.Někdy opravdu koukám co jsou schopni nam dat na talíř vždy se snažím vybrat lepší variantu když je nějaký salát volím salát,ale třeba posledně nebyl možný výběr a k obědu byl opravdu.. opečený špekáček s všude vytékajícím tukem a zelým které nepříjemně smrdělo s přílohou(pouze tu jsem snědla,protože jsem měla hlad)..no je to špatný..a to jen podotýkám že chodím na hotelovou školu..:) Moc se těším na další díl.

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Listopad 18, 2013 Odpovědět

   ahoj, je super, že nemáš hlad, když jíš správně :-). Ten špekáček, to je teda mazec. Možná bych mohla udělat rubriku, kam by se dávaly nejhorší školní obědy a jejich fotky 🙂

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*