Pravý léčebný vývar – GAPS dieta

Kategorie: bez lepku, bez mléčných, bez ořechů, bez vajec, ketogenní strava, lowcarb strava, paleo primal, paleo strava, sacharidy do 6g, strava s nižším GI, whole30

Prosím čekejte...
Čas přípravy
15 minut
Délka vaření
6 hod 0 minut
Obtížnost
snadné
Podávání
15 porcí
Jídlo
polévky
Přidal
Přidáno
hovězí maso s kostmi
morkové kosti
kuřecí kosti
drůbeží krky
drůbeží skelety
bobkový list
pepř celý
2 PL
jablečný ocet
sůl
česnek
cibule
kořenová zelenina
Pravý léčebný vývar – GAPS dieta

GAPS vývar

Pravý poctivý vývar vařený pomalu v hrnci se mnoho let používá i při léčbě závažných střevních onemocnění. Je základem vynikající GAPS diety, která má výborné výsledky při léčbě lékařsky nevyléčitelných nemocí jako autismu, autoimunitních onemocnění a střevních problémech jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitída. Ale i epilepsie, nesčetné potravinové alergie, cukrovka, chronické průjmy. Při přísném dietním režimu dokáže GAPS dieta zacelovat nemocná střeva a uklidňovat zažívání.

Již naše babičky vařily poctivý vývar, když byl někdo nemocný a  nebo maminkám po porodu. Jeho léčebná sílá je dnes již dokázána. Navíc je zdrojem kvalitního kolagenu. Vyživuje klouby, svaly, vazy i pleť, léčí střevo.

 

 1. Je důležité vývar vařit minimálně 6 hodin. Můžete ho vařit i klidně 12 hodin.  Dále je důležité použít jablečný ocet, který uvolní veškeré vitamíny, minerály a kolagen z kostí a chrupavek a v neposlední řadě je třeba použít co nejkvalitnější kosti, nejlépe z osvědčeného chovu.
 2. Vývar vařím v největším hrnci - má 5 litrů a používám přibližně 1 kg a 1,5 kg kostí. Máme rádi, když je vývar silný a je za studena takový rosolovitější. Všechny suroviny dejte do hrnce, přiveďte k varu a poté snižte teplotu a vařte minimálně 6 hodin.
 3. Pravý GAPS vývar se může vařit i 24 hodin. Nezapomeňte hned na začátku přidat dvě lžíce jablečného octa. Ve výsledném vývaru nebude vůbec poznat. Po uvaření vývar přeceďte přes sítko nebo hadřík. Veškeré maso oberte a vložte zpět do polévky. Většina chrupek a malých kůstek bude naprosto rozvařena.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

2 komentáře

 1. Rokisek řečeno Březen 9, 2019 Odpovědět

  Promiňte, vy nejste zastáncem používání živočišných potravin? To mi sem nějak nezapadá…🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 11, 2019 Odpovědět

   Dobrý den, jedná se o recept z roku 2013. V tu dobu jsem si procházela jinými výživovými směry 🙂 Do starých textů na webu nechci moc zasahovat, ale jak pozoruji, tak budu muset 🙂

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*