Makové kuličky

Kategorie: bez lepku, bez masa, bez mléčných, bez vajec, paleo primal, paleo strava, raw strava, staré, strava s nižším GI

Prosím čekejte...
Čas přípravy
20 minut
Obtížnost
snadné
Podávání
4 porce
Jídlo

pro děti

mimo LCHF

Přidal
Přidáno
75 g
mák
40 g
mandle
strouhaný kokos
sušené datle
Makové kuličky

Tyto kuličky jsem vyzkoušela teprve nedávno a ihned si získaly oblibu u všech, kdo je ochutnal. Pro vysoký obsah minerálů a zdravých tuků jsou výbornou chuťovkou třeba na svačinku.

Mák

Podle vědeckých výzkumů za poslední léta je využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů – zejména sezamové semínko, slunečnicové semínko, makové semínko, ořechy, listová zelenina – vyšší než u mléka a mléčných výrobků, kde je vázán na kasein. Proto by se měla stát semínka a ořechy každodenní součástí naší stravy. Mák obsahuje velké množství bílkovin a vlákniny, 46-50 % oleje, jehož významnou složkou jsou dieteticky velmi hodnotné nenasycené mastné kyseliny. Mák dále obsahuje vápník (12x více než mléko), hořčík, fosfor, železo a směs alfa, beta a gama ferolů, tj. látek se silnými antioxidačními účinky ze skupiny vitaminů E, kyselinu pantotenovou, niacin a thyamin.

Kuličky jsou velice variabilní a pokaždé je vyrobím z jiných surovin. V základu ale nechávám mandle a mák. Měním pouze ovoce, někdy přidám i slunečnicová semínka. Osobně si myslím, že už nejsou ani potřeba sladit, protože ovoce je osladí dostatečně.

makove_kulicky_recept

 

Tuto dobrotu doporučuji sníst nejpozději druhý den. My dáváme kuličky do mrazáku a před použitím, je na chviličku vyndáme. Tím zabráním zkažení a žluknutí máku.

 

  1. Cca 12 hodin předem si namočte do misky mandle (neloupané) a sušené ovoce (může být jeden druh dle Vaší chuti nebo směs). Vody dejte tak, aby bylo vše zakryté a nechte stát na vzduchu. Mandle krásně zvláční a probudí se v nich živé enzymy (proto je potřeba, aby byly v natural podobě).
  2. Pak celou misku i s vodou nalijte do mixéru a lehce rozmixujte, aby zůstaly malé kousky. Pokud nemáte výkonný mixér, tak je možné vše nasekat a nakrájet na malinké kousíčky.
  3. Potom přidejte čerstvě namletý mák. Mák doporučuji opravdu umlít čerstvě, protože tak zůstanou zachovány všechny potřebné živiny a nezkazí se přítomné oleje.
  4. Mák přidejte do směsi ořechů a ovoce a vypracujte hmotu. Pak tvarujte kuličky a obalujte v kokosu. Občas kuličky vylepším a obalím v nich mandličku.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Zatím žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*