Domácí majonéza – videorecept

Kategorie: bez lepku, bez masa, bez mléčných, bez ořechů, ketogenní strava, lowcarb strava, paleo primal, paleo strava, sacharidy do 6g, strava s nižším GI

Prosím čekejte...
Čas přípravy
3 minut
Délka vaření
1 minut
Obtížnost
snadné
Podávání
6 porcí
Jídlo

omáčky, pomazánky, dipy

Přidal
Přidáno
1 ks
vejce
200 ml
extra panenský olivový olej
1 ČL
hořčice
1 ČL
šťáva z citronu
sůl
pepř
Domácí majonéza – videorecept

Majonéza, tatarka a grilovací omáčky jsou noční můry většiny hubnoucích, ale přitom je to naprosto zbytečné. Pokud si uděláte domácí majonézu z oleje lisovaného za studena, nemůže vám to žádný výživový poradce zakázat, ať už razíte jakýkoliv výživový směr. Jedná se o zdroj kvalitních tuků, kterých má běžný člověk ve stravě většinou málo. Pokud se navíc stravujete nízkosacharidovou stravou LCHF, pak je přímo žádoucí dát si k masu omáčku, kde bude základ olejová majonéza.

Ve skupině KETO  a LOW CARB životní styl se velice často řeší problém majonézy, proto s tímto receptem přicházím a tentokrát navíc ve video podobě.

Tipy : 

– doporučuji použít celé vejce. Od té doby, co používám celé vejce i s bílkem, jsem nikdy neměla majonézu řídkou.

– používejte pouze bio vejce nebo vejce z ověřeného domácího chovu. Riziko nákazy salmonelou je u těchto vajec minimální. Více v článku dr. Mercoly. Bojíte-li se, použijte pouze žloutek, pak ale neručím za hustou majonézu. Mně se to vážně jen se žloutkem nikdy nepovedlo.

– hořčici používám hrubozrnnou, přijde mi, že je pak majonéza chutnější.

– olej používejte co nejkvalitnější, tak se z majonézy stane zdroj těch nejlepších tuků.

Sama používám  tři varianty olejů. První je nejvíce aromatická, někdo by mohl říct až hořká, mně ale chuť olivového oleje nevadí. Poslední  kombinace je aromatická nejméně a je vhodná snad pro každého :

1/ 200 ml  olivový extra virgin

2/ 100 ml olivový extra virgin  a 100 ml avokádový

3/ 100 ml olivový extra virgin a 100 ml bio řepkový nebo  slunečnicový lisovaný za studena

Často se řeší použití olivového oleje POMACE, který je bez vůně a do majonézy by se hodil nejlépe. Jen upozorňuji, olivový olej z olivových pokrutin (pomace) se získává chemickou cestou z výlisků, které zbudou po prvním lisování za studena. Popis olejů najdete např. zde

Majonézu si pak můžete ochutit dle své chuti, třeba jako tatarku nebo jako česnekovou omáčku.

Podívejte se na videorecept. 

 

Mohlo by vás zajímat :

Co jíst při ketogenní stravě

Co je to low-carb a ketogenní strava

Moje cesta k low-carb stravě

FACEBOOK – skupina – KETO a LOW-CARB STRAVA – RECEPTY A ZKUŠENOSTI

 1. Do nádoby vložte všechny suroviny na přípravu majonézy. Měly by mít pokojovou teplotu. Pokud si to uvědomíte na poslední chvíli, vejce dejte do hrnku a pust’te na něj teplou vodu.
 2. Tyčový mixér vložte dovnitř nádoby se surovinami, zapněte a pomalu vytahujte. Můžete se i občas vrátit zpět, jak je vidět na videu.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

2 komentářů

 1. linda řečeno Leden 16, 2019 Odpovědět

  Ahoj, recept jsem už párkrát dělala a je to opravdu moc povedené. Nikdy bych neřekla, že připravit domácí majonézu může být tak rychlé a jednoduché. Já znám ještě tento recept https://erecepty.eu/domaci-tatarka/ na výbornou domácí tatarku. Celá příprava receptu nezabere ani 10 minut a chuťově mi určitě chutná více než kupovaná.

  Prosím čekejte...
 2. Julie řečeno Listopad 11, 2018 Odpovědět

  Dobrý den, majolku jsem právě zkusila. Vypadá nádherně, ale na chuť je hořká. Nevím, kde jsem udělala chybu 😔.

  Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*