Viscerální břišní tuk – skrytý zabiják

Vnitřní břišní tuk

Výsledky prezentované na evropském kardiologickém kongresu dokazují, že tuk kolem orgánů je nebezpečnější, než jsme si mysleli. Viscerální tuk je skrytý „zabiják“. Zbystřete, pokud máte „pivní břicho“, bříško jako v pátém měsíci těhotenství nebo prostě nejste štíhlí. Pak jste pravděpodobně plni viscerálního tuku.

 Jaký je rozdíl v lidském tuku?

1/ Podkožní tuk – nachází se těsně pod kůží a je viditelný okem.  Je to ten tuk, který si můžeme na břiše chytit, a tuk, který je základem pro celulitidu.

2 / Viscerální tuk – je tuková tkáň, která se hromadí v útrobách našeho těla za našimi břišními svaly. Je mnohem více nebezpečný, protože obklopuje naše vnitřní orgány, střeva, ale i játra a srdce. Viscerální tuk není možné odsát liposukcí. Je nebezpečný. Pro orgány, pro tělo, pro nás. Je to základ většiny nemocí, většiny smrtelných nemocí, protože pomalu a plíživě uvolňuje do krve zánětlivé molekuly. A pak slyšíme kolem sebe věty typu „Bylo mu 48 a měl mrtvici, a přitom sportoval“. Mě toto vždycky hrozně zabolí, navíc když vím, že se dá těmto stavům úspěšně předcházet.

Seznamte se s nebezpečným viscerálním tukem.

Podle posledních studií má polovina dospělých nadbytek viscerálního tuku. Polovina dospělých se pomalu a celkem zaručeně žene do nemocí a bohužel si i přibližují datum svého úmrtí. Čte se vám to špatně? Pak s tím něco dělejte, je to jednoduché, obyčejné, přirozené. Začněte myslet na sebe, na kvalitní a pravidelné jídlo. Přestaňte pojídat průmyslově zpracované potraviny, sušenky, čokolády, pizzy, smažená jídla a fast foody a dopřejte si opravdové jídlo plné vitamínů, minerálů, enzymů.

S vysokou hodnotou viscerálního tuku je spojena vysoká hladina „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů a nízká hladina „dobrého“ cholesterolu HDL. Snížením množství viscerálního tuku zlepšíte svůj cholesterol a riziko cévních problémů.

Viscerální tuk funguje jako endokrinní žláza a výrazně mění hormonální fungování v těle. Viscerální tuk snižuje pravidelnou chuť k jídlu (vydržíte tedy i mnoho hodin nejíst), ale bohužel zvyšuje chuť na jídla v kombinaci sladké tučné. Větším pojídáním sladkých potravin postupně dochází k rozvoji inzulínové rezistence.

Viscerální tuk je prokazatelně spojen s mnoha dalšími závažnými nemocemi:

 • Onemocnění srdce leky
 • Vysoký tlak
 • Vysoký cholesterol
 • Metabolické poruchy
 • Diabetes II. typu
 • Arterioskleróza
 • Mrtvice
 • Chronická onemocnění
 • Alzheimerova choroba
 • Stařecká demence
 • Rakovina

 

Poslední studie dokazují, že viscerální tuk je příčinou řady civilizačních onemocnění, a dokonce zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby a demence, o čemž se dříve nevědělo. Stálý zánět v těle totiž přispívá k poškození mozku.

Vysoká hodnota viscerálního tuku navozuje také inzulínovou rezistenci a postupně přivádí tělo k metabolickým poruchám a k cukrovce. Proto má dnes velká část populace diabetes II. typu.

Jak zjistit viscerální tuk?

Tradiční výpočet nadváhy pomocí BMI je velice nepřesný a nevhodný a většina odborníků s ním již vůbec nepracuje. Je mnoho lidí, kteří mají málo svalů a více tuků a krásně se vejdou do BMI normy. Na druhou stranu sportující s větším množstvím svalů bude mít celkem problém a bude se držet u horní hranice normy. Je tedy mnohem důležitější zajímat se o hodnotu svého viscerálního tuku.

Hodnotu viscerálního tuku dokáže změřit například přístroj InBody230. Většina mých klientů s nadváhou má zvýšenou hodnotu viscerálního tuku. Na druhou stranu, většina klientů dokáže svůj viscerální tuk dostat za tříměsíční program pod kontrolu a často i za půl roku přímo do normy, spolu s cholesterolem a jinými neduhy.

Jak odhalit viscerální tuk zdarma?

Poměrně přesným ukazatelem viscerálního tuku je obvod pasu. Ten si lehce změříte sami doma.  Pas si změřte pod žebry v nejužším místě. Můžete si tak jednoduše určit svá zdravotní rizika. Studie jasně dokazují, že měření pasu je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předvídat například diabetes.

Muži:

Ideální hodnoty: 78 – 91 cm

Hodnoty nadváhy a zvýšení viscerálního tuku:  91 – 101 cm

Obezita a hodně viscerálního tuku: nad 101 cm

 

Ženy:

Ideální hodnoty: 71 – 84 cm

Hodnoty nadváhy a zvýšení viscerálního tuku:  84 – 94 cm

Obezita a hodně viscerálního tuku: nad 94 cm

 

Zdají se vám hodnoty přísné? Pak je potřeba si sáhnout do svědomí a něco začít dělat. Jsou totiž pravdivé. A výše napsané nemoci jsou k vám o krok blíže.

Snížit viscerální tuk je mnohem těžší než ten podkožní, protože je uložen hlouběji. To ale neznamená, že je to nereálné. Za pár měsíců z vás může být štíhlý zdravý člověk.

 

visceralni_tuk

Přístroj InBody230 dokáže změřit viscerální tuk. Ta modrá čára je norma. Červená hvězdička je klient. Při kvalitním a pravidelném jídelníčku se dá hodnota viscerálního tuku snížit za několik měsíců. A jak vidíte, nezáleží na věku. Spolu se snížením došlo u mých klientů k výraznému zlepšení mnoha zdravotních problémů ( otoky, vysoký cholesterol, vysoký tlak, počátní diabetes, chronická únava). Opravdu naše buňky jsou tvořeny z toho, co sníme. 

Jaké mám základní rady pro snížení viscerálního tuku?

Hlavně nedržte dietu a připravte se na nový životní směr, na jehož konci je plnohodnotný život bez léků, bez nemocí a s velkou životní energií. A to je to nejcennější první místo, které můžete v životě vyhrát.

Předem je potřeba si uvědomit, že viscerální tuk jsme si vypěstovali za mnoho měsíců až let a to nadměrným požíváním sacharidů, cukrů a nevhodných tuků. Základem pro jeho redukci je tedy postup opačný – omezit příjem sacharidů, vyřadit cukry a vyřadit nevhodné tuky.

Potřebujete-li pomoc při doladění jídelníčku, využijte moji on-line kontrolu s podrobným rozborem a individuálními radami.

Dodržujte tyto body a váš viscerální tuk bude klesat

 • Zařazujte potraviny s nízkým glykemickým indexem
 • Omezujte příjem brambor, kukuřice, bílé rýže, těstovin a jiných zrn, které se v těle metabolizují na cukr
 • Nahrazujte je bezlepkovými přílohami a těmi s nižším glykemickým indexem – jáhly, pohanka, natural rýže, quinoa, amarant, luštěniny, kroupy. I těmito přílohami se nepřejídejte. Mnoho receptů najdete na těchto stránkách –  bezlepkové recepty
 • Úplně vyřaďte cukr, bílou mouku, fruktózu
 • Jezte dostatečně výživnou stravu s velkým množstvím zeleniny. Ke každému hlavnímu jídlu zařaďte porci zeleniny. Převládat by měla ta zelená – brokolice, kapusta, saláty …
 • Omezujte příjem fruktózy i z ovoce. Maximálně 2ks denně
 • Omezujte, nejlépe vyřaďte, příjem zpracovaných potravin, hotových a instantních jídel
 • Jezte dostatek kvalitních omega3 a omega9 – mořské ryby, ryby v konzervě ve vlastní šťávě, semínka a kvalitní oleje
 • Začněte každý den užívat 1 – 2 lžíce lněného oleje (můžete ho použít i na studenou kuchyni)
 • Začněte každý den užívat 3x denně lžičku mletých lněných semínek (musí být namleté nebo namixované, aby se z nich uvolnily omega3)
 • Zařaďte do jídelníčku tvaroh plný omega3. Můžete si koupit i omega3 v tobolkách. Opatrně s omega3, pokud užíváte nějaké léky, hlavně léky na ředění krve.
 • Pijte čistou vodu nebo bylinkové čaje. Pitný režim neslaďte
 • Omezte na minimum pití alkoholu, nechte si ho jen pro výjimečné situace
 • Pravidelný pohyb dokáže snižovat hladinu inzulínu a tím snižovat množství viscerálního tuku. Relaxujte a vyhněte se stresu. Možná se vám to zdá nedůležité, ale pravidelnou relaxací v přírodě se krásně detoxikuje tělo

 

Je toho na vás do začátku hodně? Začněte postupně. Zapomeňte na to, co nejíst, ale myslete na to, co musíte sníst. Tak přirozeně vyřadíte nezdravé věci. I toto je práce výživového poradce, aby své klienty postupně dovedl k cíli. Každý zvládne přechod na zdravou stravu jinak. Někdo jde pomalu a postupně. Klasický jedlík české kuchyně a fastfoodu těžko bude od zítřka baštit tempeh s jáhlami a pít vodu.

Jak na to jít například postupně? 

 

1. týden – návrh

3 x týdně si dejte jídlo se zdravou přílohou – pravý žitný chléb, vločky, jáhly, quinoa, natural rýže, luštěniny. Použijte recepty z těchto stránek. Nezpomeňte mi napsat, jak vám chutnalo.

Ke každému jídlu si dejte kousek zeleniny – plátky okurky, salátu atd.

Vyzkoušejte dát si jednu večeři bez přílohy. Jen bílkovinu, kvalitní tuk a zeleninu v neomezeném množství.

1 x týdně si dejte mořskou rybu – lososa, makrelu, tuňáka (dá se počítat i v konzervě ve vlastní šťávě).

1 x týdně si dejte rostlinnou bílkovinu – tofu, tempeh. Začněte s uzenou variantou, je pro začátek chutnější.

Každý den se zaměřte na chůzi a prodlužte si ji. V práci si dejte jedno patro pěšky, nemusíte hned všech osm. Zaparkujte dál a jděte na nákup až z toho nejposlednějšího místa na parkovišti atd.

 

2. týden – návrh

5 x týdně si dejte jídlo se zdravou přílohou – pravý žitný chléb, vločky, jáhly, quinoa, natural rýže, luštěniny.

Ke každému jídlu si dejte větší kousek zeleniny.

Pokud vám bezpřílohová večeře vyhovovala, dejte tento týden dvě.

2 x týdně si dejte mořskou rybu – lososa, makrelu, tuňáka (dá se počítat i v konzervě ve vlastní šťávě).

Každý den se zaměřte na delší chůzi. V práci si dejte už 2 patra pěšky. Vystupte o zastávku dříve nebo zaparkujte v jiném bloku a jděte pěšky do práce cca 500m.

A takto můžete pokračovat dál a dál. Naplánujte si své hubnutí a svoji změnu. A buďte na sebe pyšní, že jste to ten týden splnili. Jásejte nad každým shozeným centimetrem.

Pochlubte se, jak bojujete s viscerálním tukem. Kolik centimetrů jste si naměřili?

Hanka

 

 

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

20 komentářů

 1. pavelb řečeno Březen 24, 2016 Odpovědět

  Dobrý den, zajímalo by mě jestli uvedené cm v pase jsou platné pro jakoukoli výšku nebo pro průměrného člověka? Mám necelé 2 metry, tak mám mít taky max 102 cm v pase? Dekuji za odpověď

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Březen 29, 2016 Odpovědět

   Dobrý den, data jsem převzala z webu http://www.mercola.com a nikde není uvedeno, zda jsou údaje ovlivněny výškou. Osobně si myslím, že i Vás se budou tyto míry týkat. Chcete-li mít jistotu, můžete si nechat viscerální tuk přeměřit na přístroj inBody230.

   Prosím čekejte...
  2. Brrr řečeno Září 6, 2017 Odpovědět

   Je to blbost, vyšší člověk má automaticky i větší kostru a objem. Takže 2 metrový člověk vážící 100 kg je hubený.

   Prosím čekejte...
   1. Hana Brychová řečeno Září 9, 2017 Odpovědět

    Nemyslím si. Váha není to samé, co obvod pasu. Vysoká štíhlá žena se v pohodě vejde do doporučované ideální hodnoty.

    Prosím čekejte...
  3. Brrr řečeno Září 6, 2017 Odpovědět

   BMI vysokým lidem taky ukazuje vyšší hodnoty.

   Prosím čekejte...
   1. Hana Brychová řečeno Září 9, 2017 Odpovědět

    BMI je naprosto nepřesný výpočet.

    Prosím čekejte...
 2. majolenka řečeno Červen 18, 2014 Odpovědět

  Dobrý den,velmi mě zaujaly Vaše články,pročítám je celé dopoledne.Jen mě zarazila jedna věc,jak moc je pšeničný lepek škodlivý.Delší dobu se chystám udělat si doma seitan a ten je vlastně jen lepek.Tak tet nevím,asi zůstanu u soji.Díky Lenka

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Červen 19, 2014 Odpovědět

   Majolenko děkuji za skvělý dotaz. Právě chystáme článek a recept o seitanu. Seitan je opravdu pšeničný lepek, ale protože je oddělený od škrobu, je velice dobře stravitelný a je to kvalitní bílkovina. Do běžného jídelníčku bych se ho nebála zařadit. Pokud už by se objevila intolerance nebo alergie na lepek, nedoporučuji ani seitan. Hezký den

   Prosím čekejte...
   1. majolenka řečeno Červen 19, 2014 Odpovědět

    Děkuji za odpověď,jsem ráda,že se můžu vesele pustit do výroby.Od února nejím maso,po 40 letech cpaní se masem jsem se stala ze dne na den veganem.Měsíc mi trvalo,než jsem se s tím vyrovnala,ale tet už se těším každý den,co si zas nového uvařím,Díky za Vaše stránky,mějte se krásně Lenka

    Prosím čekejte...
 3. Barborka řečeno Duben 27, 2014 Odpovědět

  Dobrý den, mám otázku, která se možná trochu vymyká, ale zároveň dost souvisí. Byla jsem na měření in body a měla jsem výborné výsledky. Viscerální tuk úplně dole, postava spíše svalnatá. Po výměně antikoncepce, jsem nabrala 5 kg a začala jsem se cítit dost mizerně. Proto jsem se rozhodla úplně vysadit a pročistiti tělo. Do dnešního dne jsem nedostala menstruaci. V té době jsem byla opět na přeměření na in body. Výsledky strašné. Váhový nárůst, výrazný otok v pravé noze, viscerální tuk vyskočil do obrovských výšin. Nyní jsem třetí měsíc bez ní, mestruace nikde. Cítím se strašně nafouklá, oteklá, výrazně se mi ZHORŠILA CELULITIDA. K tomu všemu musím dodat, že cvičím mnohem více, než jsme kdy za život cvičila, chodím běhat, na power plate, badminton, pořád chodím pěšky, hodně turistiky….strava taky mnohem lepší, hodně se hlídám a snažím se jíst zdravě… Takže dost propadám zoufalství, neboť mám pocit, že pořád nabírám. Celulitida výrazná, hlavně na pravé noze, kde mi byl nalezen ten otok (i pocitově cítím, že noha je větší, narvaná v kalhotech)…chodím pravidelně na lymfodrenáže a nic!!! Na váhu už ani nelezu….Myslíte, že vše jen antikoncepce??? Máte tady s tímto zkušenost?…Děkuji moc za případnou reakci

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Duben 28, 2014 Odpovědět

   Hezký den Barborko. Děkuji za zajímavý dotaz. Sama jsem se s tímto problémem už u klientek setkala. A dokonce mi připadá, že je i častý. Nepíšeš kolik je Ti let a zda máš již nějaké dítě. Velké podezření bych měla na tu antikoncepci, nejsem její přiznivce. A znám jen malé množství žen, kterým nepůsobí problémy. Může to být ale i souhra více událostí a životních etap. Paradoxně při Tvém prvním podezření na tloustnutí jsi zařadila více sportu a možná i ubrala jídlo. Tím by mohlo dojít ke zvýšení viscerálního tuku, protože tělo hladoví. Otoky zase často způsobuje překyselení těla a přeplísněný organismus. Na druhou stranu vynechání menstruace je spíše záležitost té antikoncepce, která mohla rozhodit celý hormonální systém a narušit i třeba funkci štítné žlázy. Těžko se přesněji radí, když neznám více podrobností. Narychlo bych doporučila vyřadit mouku, cukr a klasické mléko (odkyselení, omezení kvasinek a pročištění lymfatického systému). Ke každému jídlu dávat porci zelené zeleniny ta odkyseluje. Pít nejlépe denně zeleninové šťávy – odkyselí a doplní enzymy. Zařadit denně 2 lžíce mletých lněných semínek. Dostatek ryb, lněného oleje, ideálně i všude vyvářet mořské řasy – to pomůže doplnit jód. Z doplňků jsou vhodné omega3 a vitamín C. Snad to trošku pomůže. Napiš, jak se cítíš. Hanka

   Prosím čekejte...
   1. Barborka řečeno Květen 3, 2014 Odpovědět

    Dobrý večer, děkuji moc za Vaši reakci… Jsem 12 dní po injekci na vyvolání a nic…nic se nezměnilo…jsem jak balon, nafouklá a připadám si hrozně… Je to jedna velká zoufalost, snažím se cvičit, hýbat a správně jíst, ale nic nejde dolů…opravdu jsou ty hormony takové sv..stvo?…Člověk má potom pocit, že už nikdy nedá dolů to, co nabral…

    Prosím čekejte...
 4. lucinkan řečeno Duben 20, 2014 Odpovědět

  Článek jsem vytiskla rodičům. Oba mají velká břicha a jejich strava tomu odpovídá. Odpovídá tomu i zdravotní stav. Cholesterol, vysoký tlak, křečové žíly, pohybové problémy, žlučník. Ale když něco řeknu, tak je zle … 🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Duben 21, 2014 Odpovědět

   Lucinas, radit rodičům je často velice těžké … Pokus se postupně podstrkávat informace a místo dárků k narozeninám kupovat koše zdravých potravin. Držím palce.

   Prosím čekejte...
 5. Hanis řečeno Duben 17, 2014 Odpovědět

  Výborný článek paní Hanko! Můžu potvrdit, že Vaše „jak na to“ je super návod pro zdraví a navíc člověk nenásilně hubne. Já jsem toto začala praktikovat asi před 3 měsíci nějak sama od sebe a mám 5 kg dole, vůbec necítím žádné chutě na „prázdné kalorie“ a navíc mám daleko víc energie a chuti do života :). P.S. díky za Vaše stránky a super recepty a přeji hodně úspěchů!!

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Duben 19, 2014 Odpovědět

   Hanis, skvělé. Za 3 měsíce 5kg je báječný výsledek. Jakmile se baští zdravě, tak chutě na sladké prostě zmizí. Jaké recepty si už vyzkoušela?

   Prosím čekejte...
   1. Hanis řečeno Duben 22, 2014 Odpovědět

    Tyto výborné stránky jsem objevila teprve nedávno, ale už jsem vyzkoušela dost receptů – jsou jednoduché, krásně nafocené a opravdu moc chutné, takže nemůžu odolat :)). Vařila jsem bramborový nákyp s tempehem, tempeh s pórkem a mrkví, se žampiony (zrovna teď mám období tempehu), chystám se na placičky z tofu, vyzkoušela jsem jahelník se zelím a také pomazánky – z červené čočky a luštěninovou. Všechno moc dobré – asi to vezmu řadem….:)) – díky moc!!

    Prosím čekejte...
    1. Hana Brychová řečeno Duben 23, 2014 Odpovědět

     Moc děkuji Hanis za milé psaní. Tampeh jsem si také moc oblíbila. Hlavně ten uzený. Řekla bych, že na něm přímo ujíždím 🙂

     Prosím čekejte...
 6. marci řečeno Duben 16, 2014 Odpovědět

  Moc hezky napsaný článek Děkuji Hani. 🙂

  Prosím čekejte...
  1. Hana Brychová řečeno Duben 17, 2014 Odpovědět

   🙂

   Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*