Makové kuličky

Kategorie: bez lepku, bez masa, bez mléčných, bez vajec, paleo primal, paleo strava, raw strava, staré, strava s nižším GI

Prosím čekejte...
Čas přípravy
20 minut
Obtížnost
snadné
Podávání
4 porce
Jídlo

pro děti

mimo LCHF

Přidal
Přidáno
75 g
mák
40 g
mandle
strouhaný kokos
sušené datle
Makové kuličky

Tyto kuličky jsem vyzkoušela teprve nedávno a ihned si získaly oblibu u všech, kdo je ochutnal. Pro vysoký obsah minerálů a zdravých tuků jsou výbornou chuťovkou třeba na svačinku.

Mák

Podle vědeckých výzkumů za poslední léta je využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů – zejména sezamové semínko, slunečnicové semínko, makové semínko, ořechy, listová zelenina – vyšší než u mléka a mléčných výrobků, kde je vázán na kasein. Proto by se měla stát semínka a ořechy každodenní součástí naší stravy. Mák obsahuje velké množství bílkovin a vlákniny, 46-50 % oleje, jehož významnou složkou jsou dieteticky velmi hodnotné nenasycené mastné kyseliny. Mák dále obsahuje vápník (12x více než mléko), hořčík, fosfor, železo a směs alfa, beta a gama ferolů, tj. látek se silnými antioxidačními účinky ze skupiny vitaminů E, kyselinu pantotenovou, niacin a thyamin.

Kuličky jsou velice variabilní a pokaždé je vyrobím z jiných surovin. V základu ale nechávám mandle a mák. Měním pouze ovoce, někdy přidám i slunečnicová semínka. Osobně si myslím, že už nejsou ani potřeba sladit, protože ovoce je osladí dostatečně.

makove_kulicky_recept

 

Tuto dobrotu doporučuji sníst nejpozději druhý den. My dáváme kuličky do mrazáku a před použitím, je na chviličku vyndáme. Tím zabráním zkažení a žluknutí máku.

 

  1. Cca 12 hodin předem si namočte do misky mandle (neloupané) a sušené ovoce (může být jeden druh dle Vaší chuti nebo směs). Vody dejte tak, aby bylo vše zakryté a nechte stát na vzduchu. Mandle krásně zvláční a probudí se v nich živé enzymy (proto je potřeba, aby byly v natural podobě).
  2. Pak celou misku i s vodou nalijte do mixéru a lehce rozmixujte, aby zůstaly malé kousky. Pokud nemáte výkonný mixér, tak je možné vše nasekat a nakrájet na malinké kousíčky.
  3. Potom přidejte čerstvě namletý mák. Mák doporučuji opravdu umlít čerstvě, protože tak zůstanou zachovány všechny potřebné živiny a nezkazí se přítomné oleje.
  4. Mák přidejte do směsi ořechů a ovoce a vypracujte hmotu. Pak tvarujte kuličky a obalujte v kokosu. Občas kuličky vylepším a obalím v nich mandličku.

ONLINE KURZY HUBNUTÍ – DOVEDU VÁS KE ŠTÍHLOSTI

VÍCE INFO

Jeden komentář

  1. Jiřina Králová řečeno Březen 10, 2022 Odpovědět

    Kuličky jsem zkoušela, byly výborné. Jiřina

    Prosím čekejte...

Napsat komentář

Komentáře na webových stránkách odrážejí názory svých autorů a ne nutně názory tohoto webového portálu. Tímto žádáme všechny členy, aby se zdrželi urážek, nadávek a vulgárního projevu. Vyhrazujeme si právo odstranit jakýkoli komentář bez předchozího upozornění nebo vysvětlení.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadovaná pole jsou označena *

*
*