Co mi přineslo Whole30

Úspěšně jsem ukončila 30 denní detoxikaci Whole30 a mohu tedy popsat veškeré pocity.

Nastolila jsem si skvělý řád ve stravování. Naprosto jsem se odnaučila jakékoliv uzobávání mimo jídla, naučila jsem se pít kávu bez mléka a v tom již budu pokračovat, ačkoliv to pro mě byl z počátku ten největší problém. Přestala jsem se vnitřně bát většího příjmu tuku. Vždyť jídlo s tukem tak báječně chutná. Hlavně kokosový olej a ghí z bio másla se pro mě staly tím nejhlavnějším zdrojem. O jídle jsem přemýšlela a věděla jsem dopředu, co budu jíst. Dalo se to i při plném pracovním nasazení zvládnout.

Whole30 - 4.tydenI před Whole30 jsem se cítila dobře, proto nemohu pociťovat zásadní zdravotní změny. Vnímám ale neuvěřitelnou a konstantní energii, které si všímá i okolí.  Mám dostatek energie na silový trénink, který mám 3x týdně a výrazně sílu zvyšuji. Zlepšil se mi spánek. Večer ihned usínám, ráno v pohodě vstávám, to dříve nebylo. Celkově se mi promastila pokožka, ani opalování ji nevysušuje a je mnohem pevnější. Zmizela mi suchost pat. Zhubla jsem 1,5 kg tuku. 

Whole30 pomohlo celé mé rodině. I když mám již dospělé děti a dokážou se o sebe postarat, už jen tím, že začaly doma chybět některé přílohy (dá se říct, že po 30 dnech už všechny), vůbec jim nevadilo, že si dávají ke všemu zeleninu. Dokonce i jejich ranní vajíčka byla často bez pečiva a krájeli jsme více mrkve.

Držet Whole30 veřejně byla pro mě výzva. Dokonce se mi v restauraci stalo, že mě servírka poznala a sama mi navrhla přílohu. I díky tomu, že jsem jídla fotila, jsem se snažila o pestrost stravy. Na druhou stranu mě to celkem časově zatěžovalo, ale když se kouknu zpět, tak je to velká inspirace pro nové zájemce o Whole30 a jsem ráda, že jsem vše dokumentovala. Kompletní přehled všech dnů najdete i na mém INSTAGRAMU.

 

Jídelníček 1.týden   Whole30 - 3.týden

Jídelníček 2.týden

Jídelníček 3.týden

Jídelníček 4.týden

 

Podrobné info o Whole30

 

Sice kvůli chybnému jídlu osmý den si to svoje Whole30 ještě o týden prodlužuji, ale to nic nemění na dnešních pocitech. Následně se pak těším na zařazování alergenních potravin.

Z pohledu výživového poradce jsem z Whole30 nadšená. Vždy jsem prosazovala vaření z kvalitních potravin, omezení mléka, cukru, lepku a českých příloh. To je základ každé zdravé stravy a i nadále to bude základ jídelníčků, které sestavuji.  Whole30 ale považuji za takový 30denní restart organismu. Vyzkoušela jsem si makrobiotiku, vegetariánství nebo živou stravu, vše bylo jen na chvíli, vždy jsem měla nějaký zádrhel, byla mi zima, měla jsem hlad, prostě mi to nevyhovovalo. Vím, že mnoho odborníku Whole30 stravu neuznává a zavrhuje. Na druhou stranu vyzkoušeli ji? Nebo píší jen domněnky a matou lidi? Pochopili vlastní pocity? Ještě před pár lety bych tvrdila, že to není vhodné, že nadbytek bílkovin škodí. Jenže důležité je si uvědomit, že Whole30 není o přejídání se bílkovinami, ale o výměně přílohových sacharidů za tuky. Za tuky, které nezvyšují krevní cukr, nejsou zdrojem zánětu a neživí kvasinky. Přesto se nejedná o nízkosacharidovou stravu, protože dostatek sacharidů se doplňuje zeleninou. Už jen to je dost velký fakt k tomu, aby Whole30 bylo uznáno jako účinný detox, případně nový životní styl. Navíc po Whole30 následuje zařazování nejvíce alergenních potravin a pozorování vlastního těla. To je další důležitý moment, který mnoho detoxů nenabízí.

Já osobně dávám Whole30 jedničku a jistě mi i v dalším stravování zůstanou veškeré Whole30 základy.

Budu moc ráda, když i vy se postupně podělíte o své zážitky s Whole30.

Hanka