To, že má jídlo vliv na obezitu, nemusím před nikým obhajovat. Že má zásadní vliv na zdraví, už někomu úplně nesedí a najde spousty argumetů, kterými si svoje nezdravé jídlo obhájí. Že má však jídlo velký vliv i na spánek a psychiku, to může být opravdu novinka pro většinu lidí. My, co se o výživu zajímáme delší dobu a vidíme „zázraky“ u lidí, kteří dle lékařů mají nevyléčitelné, autoimunitní a chronické nemoci, máme naprosto jasno. Výživa je buď jed nebo lék …

Makrobiotika? Vegetariánství? Paleo? Whole30? Detox?

Jak s tím naložit, když každý výživový směr je jiný? Který bude pro vás nejlepší? Tuto otázku dostávám snad každodenně. Jste zmateni. Nedivím se. Jeden směr maso vyzdvihuje, druhý ho řadí mezi nejškodlivější. Jeden směr doporučuje mnoho čerstvých šťáv, druhý má ovocné šťávy za škodlivé. Jeden doporučí ráno spousty ovoce a druhý ovoce skoro vyřadí. A vrchol všeho jsou obiloviny a přílohy. Makrobiotika je založena jen na zrnech, např. paleo výživa zrna nedoporučuje. No a jak z toho ven?

Pokud jíte správně a vašemu tělu typ stravování vyhovuje. Pak máte:

 • dostatek energie po celý den
 • máte silnou imunitu
 • dobře spíte
 • nemáte nadváhu
 • máte silné nehty, vlasy, zdravou pleť
 • nemusíte užívat naprosto ŽÁDNÉ LÉKY
 • nic vás nebolí
 • jste vnitřně klidní a spokojení

Pak není nutná zásadní výživová změna. Zůstaňte ve směru, který vám vyhovuje.

K čemu je ale vegetariánství, když máte 15 kg nadváhu? K čemu je bílkovinová strava a budování svalů, když máte alergii a ekzém. K čemu je striktní omezení příjmu, večerní hladovění, možná štíhlost, když máte málo energie, jste nervózní a na tělo si musíte nanášet tuny tělových mlék, protože máte kůži svědivou a suchou?

Uvědomte si, že žijete jen tento život, jiné tělo už nikdy mít nebudete. Dejte mu šanci, aby bylo zdravé a spokojené. Je jedno jestli vám je dvacet, čtyřicet, šedesát. Moje kolegyně byla minulý týden dojatá u nadšeného vyprávění mé 65 leté klientky, která se až v tomto věku opřela do změny a je ji lépe než ve dvaceti. Škoda, že protrápila bolestí tolik let, ale stále má přeci mnoho let přes sebou.

Tedy potřebujete-li změnu a jste na ni připraveni, hlavně používejte mozek. A to prosím svůj mozek. Jen vy víte, co vám sedí, vyhovuje.

A jak je to s těmi výživovými směry?

V žádném případě netvrdím, že vegetariánství, makrobitika, živá strava nebo paleo jsou směry špatné. Znám mnoho lidí, kterým opravdu vyhovuje jiný typ stravování. Špatné ale je, když si klienti, a děje se to velmi často, vezmou z každého výživového směru jen něco. Jen to, co jim chutná.

Třeba tento ukázkový den klientky, která si myslela, že jí zdravě.

 • Ke snídani hromada strouhané mrkve s ořechy a medem
 • Ke svačince to samé. Chutná jí to a přece v jedné knize se to doporučuje.
 • K obědu bezmasý oběd – velkou hromadu vegetariánského zeleninového rizota. Sousedka taky nejí maso a je hubená. No ale navrch si osmaží dostatek cibulky, protože by to nebylo dobré.  Přesto má hlad. Tak sní manželovi kus smažáku. To je přeci taky vegetariánství.
 • Po obědě musí přijít káva, chybí energie a ke kávě koláček. Zdravý. Celozrnný.  Ale je to přeci jen občas. Hmmm občas? Ano, protože druhý den je to „zdravá“ sušenka, pak půlka čokolády ( kakao je zdravé) atd. Vše je jen občas.
 • Ke svačině ořechy a semínka v syrové podobě nebo v podobě mufinků. Jupí je jich sice půl pytlíku, prý proč ne, vždyť je to zdravý tuk. Sladidla typu sirupů, medu jsou neškodná, tak do všeho pečeného šup s nimi ve velkém.
 • Večer už nejí nebo si dá jen samotný zeleninový salát. Přeci večer už se nejí. Kolegyně tak zhubla nejvíc. Samozřejme to pokaždé nevydrží a tak slupne zase něco rádoby zdravého …

V noci se budí hlady a je celá natěšená na ranní sladkou snídani. Která ji každý další den zasytí méně a méně. Občas zařadí detoxikační den a pije jen ovocné šťávy, vždyť tak se alternativně léčí i rakovina. ( hmmm … jen zase je to napůl a zapomíná, že prospěšné jsou šťávy ze zeleniny) … A to nemluvím o následném dnu po takovémto detoxu, snědla by prý i „vola“ a tak si dopřeje „svůj přežírací den“ ten se zase doporučuje u sacharidových vln.

A pak se pochlubí, že se tak snaží, trápí a přitom přibrala 4 kg za 2 měsíce.

Tak co s tím?  12432419_s

Osobně zastávám názor, že je pro většinu lidí těžké držet jeden výživový směr, proto by zdravá strava měla být pestrá a jednoduchá. Všude čtete, že se nedoporučují drastické změny stravy. Ono né snad, že by byly škodlivé, jen je potřeba to mít v hlavě srovnané a vědět, co budete dělat pak, za měsíc, za půl roku. Pokud se vrátíte k běžné nezdravé stravě, vždycky totiž přiberete.

Jenže, která ženská nevyzkoušela nějakou dietku? Která nezkoušela dělenou stravu, Mačingovou, živou stravu, různé detoxy, keto diety, ovoce ráno, večer zase nejíst, trápit se hlady atd. No všechny, poznáváte se?

Tedy, pokud už ale chcete experimentovat, a že je vás hodně, důkladně vše nastudujte. Nedejte jen na kolegyni, protože skvěle zhubla. Vyslechla jsem již mnoho dietních příběhů a spíše jsou se špatným koncem. Zajímejte se o pokračování nového směru. Věnujte tomu dny, týdny a hledejte. Čtěte knihy, diskuze, poraďte se se zkušeným výživovým poradcem. Každý dobrý poradce musí mít přehled o všech směrech a měl by sestavit jídelníček, který na vás nejlépe pasuje.  Ale důležité je, když už si jeden směr vyberete, držte se ho. Neskákejte a nevybírejte si ze všech směrů jen jídla, která se vám líbí.

Pokud je chcete kombinovat dohromady, musí to mít různé zákonitosti a pak se, světe div se,  jedná o běžnou zdravou stravu, kterou doporučuji jako základ všem lidem. Je totiž nejjednoduší na dlouhodobé stravování. A její základ je opravdu ve všech výživových směrech, ale nevybírá se z nich to nejchutnější, ale právě to, v čem se všechny směru shodují.

Na čem se odlišné výživové směry shodují? 

1) vyřaďte cukr a sladidla – jak jednoduše napsané a jak těžké na splnění. Někdy mám dojem, že lidem beru nejmilovanější hračku, něco, bez čeho nebudou schopni existovat. Vidíte, cukr je opravdu DROGA!!!. Přitom pokud je jídelníček správně sestavený, je v něm dostatek bílkovin a živin, zbytečně nekolísá cukr v krvi, tak chutě na sladké prostě nejsou. Čtete správně. NEJSOU.

2) zařaďte dostatek zeleniny – nejvíce té tmavě zelené. I tady se shodnou veškeré výživové směry. Jen budou rozdílné v tom, zda vařenou nebo syrovou. Ale myslet zeleně je prostě důležité. Zelenina nejsou jen rajčata a papriky. Poznejte nové chutě chřestu, fenyklu, kapusty, špenátu, brokolice atd.

3) vyřaďte běžné mléčné výrobky. Ano i tady budeme skoro za jedno. Kupované mléčné výrobky nemají s mlékem moc společného. A převážně tělu ubližují. Ve své praxi pozoruji , že po vysazení mléčných výrobků většina klientů má pozitivní změny ve zdraví. Klientům je nezakazuji, pouze doporučuji vynechat a pak se pozorovat, zda zpětné zařazení udělá v jejich těle nějaké změny. Když budete naprosto v pořádku ( žádné bolesti břicha, změna stolice, kožní problémy, zahlenění), pravděpodobně si budete moci mléčné výrobky dopřávat i nadále. Pak jen začněte pátrat po jejich původu, zařazujte jen výrobky z osvědčených chovů. Myslím, že skvěle vše ukazuje dokument na streemu Mléko a mléčné výrobky. Kliknutí na ikonku DALŠÍ EPIZODY máte možnost vidět, jak to chodí ve velkochovu …

4) vyřadte pšenici – to by měl být základ zdravého stravování. A opět se na tom většina směrů shoduje. Tisíce studií, desítky knížek dostupných i v Čechách ukazují na škodlivost tohoto přešlechtěného klasu. Opět se otestujte, zda máte po vyřazení lepší pocit. Věřím, že budete. Prozatím neznám nikoho, kdo by ho nezaznamenal. A i pokud nemáte po pšenici žádné problémy a všeobecně nemáte žádné zdravotní problémy, šetřete s ní. Dejte si ji jednou za čas. Upřednostňujte raději bezlepkové přílohy – jáhly, quinou, luštěniny nebo kvalitní žitné kváskové výrobky. Více o pšenici v knihách : Život bez pšenice, Moučný mozek.

5) jezte dostatek bílkovin. I v tom jsou směry zajedno. Jen některý doporučuje rostlinné bílkoviny a některý živočišné. Ale bez bílkovin to prostě nejde.

6) pijte jen obyčejnou vodu. Stále nechápu, proč lidé kupují ty odporně vypadající žluté, červené, oranžové, černé tekutiny plné cukru a chemie. Nejsem ani zastánce pití ředěných kupovaných džusů. Copak naše babičky, prababičky něco takového kupovaly? A to měly mnohem více pohybu než my. Víte, co ušetříte peněz a času, když budete pít jen vodu? Kolik nachlazení, antibiotik, návštěv u zubaře a bolesti ušetříte dětem, když je naučíte pít jen vodu?

7) zlepšete střevní mikroflóru. Zdravá střeva jsou základ pro silnou imunitu. Proč někdo chytí každý bacil při chřipkové epidemii, proč někdo chytí v bazénu ihned plíseň nebo proč někdo má ihned opar, jen co olízne jinou skleničku? Viry a bakterie jsou všude kolem nás. Jen silná imunita si poradí a udrží tělo zdravé. Zdravá střeva zajistíte, zavedete do stravy veškeré výše uvedené body, omezíte svoje alergeny a začnete zařazovat probiotické potraviny. Tedy vše co je fermentované, kvašené. Domácí kysané zelí, jjo, naše babičky to věděly. Pickles zelenina. Pokud dobře trávíte mléčné výrobky, tak ideálně domácí kefíry nebo jogurty. Nebo můžete přechodně sáhnout i po tabletkách probiotik z lékárny.

Ale co, když je to pro vás těžké a od toho sladkého a moučného se nezvládte odprostit? A stále ho tam zařazujete? Pak si nechte jídelníček sestavit odborně. Můžete využít i můj Online klub hubnutí s individuálním nastavením jídelníčku a půlroční kontrolou.

WHOLE30 – 30denní program – pojď do toho s námi whole 30

Nebo pojďte do společného veřejného detoxu od mouky, zrn, cukru a mléka, který chystám vyhlásit. Celkem by mne zajímalo, kdo ještě neslyšel o výživovém programu Whole30, který doporučují ve své knize Jídlo na prvním místě Dallas a Melissa Hartwigovi. Knihu je možné v Čechách zakoupit jak v papírové, tak v elektronické podobě. Doporučuji ji přečíst každému. Máte s ní nějaké zkušenosti? Nebo o ni slyšíte poprvé?

Vše i pro mě bylo nové, jiné. Maso, tuky? Wau? Opravdu? Dlouho jsem sbírala o Whole30 informace, četla spousty zahraničních webů, diskuzí a nakonec se pustila sama do testování. Jak jinak. Také mnoho mých klientů si tento směr s úspěchem vyzkoušelo. Ačkoliv, jak píši výše, nejsem zastánce takovýchto nárazových výživových směrů, whole30 mě velice překvapilo. Má to logiku, dodržuje veškerá pravidla zdravého stravování, a ty nadšené ohlasy klientů, jsou neuvěřitelné. Tvrdý spánek, ano, tvrdý spánek, klid v těle, dostatek energie, vylepšení pleti již za pár dnů …

Během zítřka vám zveřejním moje osobní zkušenosti, podrobnosti a pravidla stravování whole30 a na popud některých klientek, se do toho pustíme společně veřejně. Chcete? Doporučuji vám teď hledat informace i na jiných webech nebo,což je asi nejlepší, přečíst si knihu Jídlo na prvním místě. To bude vaše jediná investice, program tady na webu bude pro všechny zdarma.

Jak to bude probíhat? Myslím, že bychom mohli začít kolem 18.5. 2015. Nevím, co je lepší? Začít na víkend nebo v pondělí ? Nastartujeme tedy společně. Přestaneme na 30 dnů baštit cukr, přílohy, mléko. Zařadíme kvalitní maso, tuky, vejce a dostatek sacharidů ze zeleniny. Nebudeme mít hlad!!! Tady na stránkách budu zveřejňovat recepty a budu moc ráda, když mi budete posílat i ty své. Inspirace není nikdy dost. A pak se jen zapojíte do komentování, do postřehů, podělíte se o názory.  Garantuji vám, že si na sladké nevzpomenete a že společně zvládneme návrat do běžného stravování. No běžného asi ne? Po whole30 už se na běžné stravování nevrátíte. Už budete o jídle hodně přemýšlet. Navíc si otestujete, které potraviny nesvědčí vašemu zažívání. Zjistíte si svoje problematické alergeny. Proto se mi tento směr líbí a považuji ho za dokonalý restart.

 

Hanka