Low carb higt fat (LCHF) strava je považována za nejúčinnější stravu pro redukci tělesného tuku. Za stravu, která dokáže pomoci nejen věčným dietářům, ale i diabetikům a všem, kteří řeší civilizační nemoci.

Možná ji znáte pod názvem ketogenní strava, keto strava, keto dieta. Proč je tak vychvalovaná? Nejdůležitější je, že se jedná o stravu, která se dá držet dlouhodobě. Lidé, kteří se LCHF stravují, cítí po letech pocity uspokojení z jídla a nemají vůbec důvod návratu do starých kolejí. Při LCHF se musí jíst velké množství tuku, dá se říct v počátku až neomezené. A pozor, tělo netloustne, ale HUBNE. Přichází velký přísun energie a mnoho dalších benefitů. Výrazné omezení sacharidů totiž nahrazují ve stravě tuky, které na rozdíl od sacharidů nezvedají hladinu cukru v krvi a nevyplavují inzulín – hormon, který uskladňuje tuk. Více o low-carb stravě.

Jelikož mi přichází velká část dotazů, sestavila jsem přehled chyb, které lidi na ketogenní stravě dělají. Pak se trápí, že nemají dostatek energie, že nejsou v ketóze a nehubnou.

1) JÍTE MÁLO TUKU

Nebojte se jíst tuk. Snězte tolik tuku v každém z jídel, abyste se cítili plni a uspokojeni. Právě proto je tato strava tak jednoduchá na dlouhodobé udržení. Otázka typu „mám na ketu hlad“ je prostě nereálná, pokud se totiž najím tuku dosytosti, vydržím nemít hlad min 5 hodin. Pokud mám hlad, jedla jsem tuku málo. Je to jednoduché. Tuku jezte minimálně 120g denně. Zdůrazňuji minimálně, a to hlavně v začátku přechodu na keto stravu. Tělo se musí po letech na sacharidech přizpůsobit a vy přeci nechcete hladovět. Až se tělo plně přizpůsobí, porce tuku přirozeně zmenšíte a stanete se strojem na spalování tuku.

2) JÍTE HODNĚ BÍLKOVIN

Další chyba, která se často objevuje, je přijímání velkého množství bílkovin. Snažte se držet doporučení, jíst 1g bílkovin na požadovanou váhu, tedy ženy mezi 50 – 70g bílkovin. Větší množství bílkovin může zapříčinit zpomalení hubnutí, protože tělo si dokáže bílkoviny přeměnit na glukozu. Navýšení bílkovin by mohlo být přípustné jen pro lidi hodně sportující a fyzicky pracující.

3) JÍTE MÁLO ZELENINY

Zařazujte zeleninu do každého jídla. Zelenou zeleninu potřebujeme, dodává nám mnoho důležitých živin, vitaminů a minerálů. Někdo se ji bojí jíst, aby si zbytečně nezvyšoval denní množství scaharidů. Právě zelená zelenina a zelenina rostoucí nad zemí, má minimální množství sacharidů. Využívejte ji na různé přílohy, například zeleninové kaše, placičky, mufiny nebo ji pečte v troubě.

4) JÍTE ČASTO. JEZTE, KDYŽ MÁTE HLAD

Základ ketogenní stravy je v tom, že se najíte do plného nasycení a následně pak jíte, až když máte hlad. Měli byste se najíst tak, abyste si nemuseli dávat svačiny. Bohužel jsme zvyklí svačit i několikrát denně, uzobávat ovoce, zeleninu, ořechy atd. Při LCHF stravě to není žádoucí. Dejte si k hlavním jídlu tolik jídla, abyste vydrželi bez svačin. Po čase dokonce bez problémů zvládnete vynechat snídani, nebo si nedáte večeři, a postupně tak začnete zařazovat zdraví prospěšné přerušované půsty. Jak nastavit živiny při keto stravě? 

5) NEZAŘAZUJETE PŘERUŠOVANÉ PŮSTY

Cítíte se již na keto stravě výborně? Pozorujete, že nemáte žádné chutě a máte pocit, že si jídlo klidně můžete dát ještě déle? To přišel ten moment, na který všichni obézní čekají. Nyní můžete začít se snížením počtu porcí.

To znamená, že vynecháte snídani nebo večeři, a budete jíst i jen dvě jídla denně. Přerušovaný půst propaguje kanadský lékař Jason Fung v léčbě obezity a cukrovky a jeho přednášky jsou dostupné na www.dietdoctor.com. Při přerušovaném půstu dochází k výrazným hormonálním změnám, snižuje se chuť k jídlu, upravuje se inzulínová rezistence. Na rozdíl od omezení kalorického příjmu, který byl mnoho let doporučovaný, je přerušovaný půst opravdu účinný při hubnutí a nezpomaluje metabolismus.

6) SPĚCHÁTE, CHCETE HUBNOUT HNED

Držíte ketogenní stravu z důvodu hubnutí? Pak si musíte uvědomit, že vaše tělo mnoho desítek let fungovalo na cukry. Nyní ho nutíte přepnout do tukového metabolismu. Dejte mu čas. Pokud to uděláte rychle a budete jíst méně a hladovět, budete se cítit špatně, stravu nevydržíte a stejně nezhubnete. Užijte si ten pocit, že máte plné břicho a přitom se připravujete na hubnutí. Dejte tělu čas naučit se existovat na tuky. Nikdy byste neměli cítit hlad, jinak hrozí, že ulítnete k sacharidům. Vždy dejte přednost většímu množství tuků před sacharidy. Až si tělo zvykne na tukový zdroj energie, omezíte přirozeně porce a začnete hubnout. A věřte, že ten čas přijde u každého.

 

Mohlo by vás zajímat :

Co jíst při ketogenní stravě

Co je to low-carb a ketogenní strava

Moje cesta k low-carb stravě

FACEBOOK – skupina – KETO a LOW-CARB STRAVA – RECEPTY A ZKUŠENOSTI