Poslední půl rok se mi množilo stále více dotazů na tzv. paleo dietu neboli nízkosacharidovou stravu (low carb). Abych byla schopna poskytovat co nejlepší odpovědi, začala jsem studovat mnoho odborných článků.  A když píši mnoho, mám tím na mysli desítky, až stovky hodin u PC na mnoha zahraničních webech a diskuzích. A došla jsem k závěru, že něco na té paleo stravě bude.

Všeobecně víte, že ve své poradně doporučuji konzumovat méně sacharidů a úplně vypustit pšenici. Naprosto zapomenout na cukr, vyřadit krabicové mléko a místo toho zařadit zdravé tuky, nejlépe omega3. A používat vše v co nejpřirozenější podobě a bez chemie. To je všechno můj osvědčený směr při shazování nadváhy a při redukci většiny běžných zdravotních problémů. A toto je i základ paleo stravy.

Ale vyřadit naprosto veškerá zrna a veškerou přílohu a nahradit ji jenom zeleninou, jak to požaduje paleo dieta? To už bylo i na mě trochu moc.

Co je to paleo dieta?

Hlavní myšlenka paleo stravy je návrat k přirozeným potravinám bez chemie a konzervantů, snížení zrn a sacharidů ve stravě a navýšení tuků, zeleniny a bílkovin.

Které potraviny jsou nevhodné?

 • Cukr a sladké potraviny
 • Obiloviny (pšenice, kukuřice, rýže, jáhly – no prostě vše)
 • Luštěniny, sója
 • Rostlinné oleje – klasické
 • Nefermentované mléčné výrobky

Které potraviny jsou prospěšné?

 • Zelenina
 • Kvalitní rostlinné a živočišné tuky
 • Maso
 • Ryby
 • Bobulové ovoce (borůvky, maliny, jahody atd.)
 • Ořechy

Jak z toho ven? Je paleo dieta účinná a zdravá?

Ať čtete, jak čtete, nejvíce zkušeností získáte, pokud něco vyzkoušíte na vlastní kůži. A tak jsem se z ničeho nic 21. 12. 2013 (ano, trošku nesmyslně před Vánocemi) rozhodla na paleo stravu najet. Já, převážně odmítač masa a milovník tempehu, luštěnin. Já, která neměla slaninu v puse mnoho let. Jenže v paleo stravě čerpáte energii z tuků, a proto je nutné tuky zařazovat. Možná jste si všimli, že i mé recepty byly v posledním období směřovány tímto směrem. I když některé mám připravené v záloze a zveřejňuji postupně.

Upozorňuji, že jsem před paleem netrpěla žádnými zdravotními problémy, cítila jsem se dobře na to, abych mohla pozorovat změnu. Nebo jsem si to aspoň myslela. Přechod pro mě byl asi mnohem jednodušší než pro většinu lidí, protože ani dříve jsem nejedla pečivo, pšenici ani cukr a jsem zvyklá jíst mnoho zeleniny.  Pouze jsem se děsila většího příjmu masa a tuků.

Paleo stravu jsem dodržovala naprosto vzorně, nedělalo mi to problém. Porušení přišlo pouze při štědrovečerní večeři, která byla ve velkém rodinném kruhu. Dala jsem si smaženého kapra a malinkou porci bramborového salátu, abych předešla zbytečným otázkám.

Ještě musím dodat, že jsem také hodně čerpala informace z diety GAPS a denně zařazovala pravý hovězí vývar. Vlastně GAPS dieta, kterou momentálně řeším s jednou klientkou, mne tak nějak k paleo stravě dovedla.

První dva dny mě docela dost bolely klouby a pobolívala hlava. A měla jsem dojem, že cítím bolest ledvin, ale to nevím, nikdy mě nebolely. Raději jsem nasadila urologický čaj. Bolest druhý den přestala.

I s bolestí kloubů a hlavy jsem okamžitě pocítila neuvěřitelný příliv energie. Celý den jsem mohla fungovat úplně naplno. Po obědě nepřišel malý propad energie a ani v 22,00 hodin večer jsem necítila únavu a byla jsem plně funkční pracovat.

Můj spánek se tak zkvalitnil, že se probouzím až ráno dokonale vyspalá. Celé vánoční svátky jsem dobrovolně a svěže vstávala kolem půl sedmé. Můj manžel z toho měl opravdu velikou radost, prý se celý rok těšil na to, až se vyspí a já ho budím.

Přestala jsem mít chuť na kávu. Dříve jsem pila jednu denně. Nyní si dám tak jednu týdně a to spíše ze společenského zvyku, přesto se energie uchovala.

Ačkoliv bylo všude kolem mě sladké a cukroví (absolvovala jsem mnoho návštěv), vůbec jsem neměla sebemenší chuť si něco dát. (Ono totiž nedochází ke kolísání hladiny krevního cukru). Byla jsem ale potěšena ořechy a měla jsem dojem, že jsem jak „jetá“ po tuku.

Skvěle se mi zlepšila pleť, zmizely různé malé nečistoty.

Největší změnou pro mne byl můj velký prohřešek – pití vína. Víno jsem milovala a dopřávala si skoro denně skleničku a někdy i více. Od pojídání paleo stravy jsem měla víno jen dvakrát, a to jen pár loků. Chuť prostě přešla. Dokonce ani na silvestra jsem chuť nedostala.

Přiliv energie se projevil i ve sportu. Mnohem lépe zvládám veškeré sportovní aktivity, které provozuji. Svaly jsou takové silnější, vytrvalejší, protaženější.

Velkým negativním překvapením pro mne ale bylo povánoční vážení, kdy jsem sice zhubla 2 kg, ale bohužel to bylo ze svalů. Tuky se ani nehnuly. Nehnuly se ani po 18 dnech na paleo stravě. A to jsem nečekala.

Jak dnes hodnotím paleo stravu? Mohu ji doporučit?

Přestože jsem neměla zdravotní problémy a cítila jsem se dříve výborně, po vysazení příloh jsem pocítila velkou pozitivní změnu v chování celého těla. Energie, spánek, pleť. Chuť na tuk a ne na sladké. Proto by šla tato strava doporučit lidem, kteří mají problém s ovládáním chutí na sladké a některé zdravotní problémy. Každé tělo je jiné a věřím, že paleo dokáže pomoci lidem se zažívacími či jinými problémy. Protože jsme prostě přesacharidovaná a přecukrovaná společnost.

Na mé hubnutí tato strava neměla vliv. Možná je to tím, že ani dříve jsem nejedla velké přílohy a nemám větší nadváhu. Možná je to také tím, že prostě nesnesu takové množství bílkovin, byť u mě převládaly ryby a vajíčka. Z pohledu hubnutí bych tedy klasickou paleo stravu doporučila jen v začátku změny výživového směru nebo jen v některých dnech. Určitě by po ní zhubli běžní jedlíci české kuchyně a pojídači sladkého a moučných věcí. Neskákejte do ní ale bezhlavě, protože návrat na běžnou stravu by vás mohl stát mnoho kil navíc.

Pokud paleo stravu pojmete jako nový životní směr a zapomenete na veškeré přílohy, pak si myslím, že to může být směr správný. Já dnes po 18 dnech na paleu ale vím, že se sice cítím výborně, ale už mi chybí chuť rýže nebo žitného chleba. Čili můj závěr je – proč paleo nevyzkoušet a nezjistit, jak působí na vaše tělo. Když se budete cítit dobře a pozitivně a nic vám nebude chybět, tak proč na paleo stravě nefungovat dlouhodobě.

Ale mnohem lepší se mi jeví můj dřívější a osvědčený styl v kombinaci s občasným paleo stylem. Třeba pravidelné zařazení paleo večeří nebo paleo dnů. Mám tak dojem, že tělu nebude chybět žádná chuť. Sama ale ještě nevím, jaký návrat a budoucí směr si připravím. Ale jistě vám to napíšu.

Paleo dieta a diskuze

Určitě budu ráda za vaše poznatky a zkušenosti s paleo stravou. Pište mi je do komentáře pod článkem. Myslím, že je to hodně zajímavé téma, jak z pohledu hubnutí, tak i jako řešení zdravotních problémů

Ketóza

S paleo stravou je také trochu spojena tzv. ketóza. Strava, kde se vynechá i většina zeleniny a příjem sacharidů je na hranici přežití. Baští se jen tuky a bílkoviny. Pak se tělo přepne do tzv. ketózy a spaluje okamžitě své tuky. Je to vlastně základ tzv. keto diet – i když představa pojídání instantních prášků s chemií nemá nic společného s prospěšnou paleo keto dietou. I tento keto stav pro vás právě zkouším. Stále pokračuji v paleo stravě, jen jsem zásadně omezila běžnou zeleninu a jím pouze tu zelenou, nízkosacharidovou. Na závěr si počkejte ještě tak týden až 14 dnů. Právě nyní si podle testovacích proužků užívám svoji ketózu

Hanka

Líbí se Vám článek. Pak ho sdílejte a lajkujte na Facebooku . Můžete si také ZDARMA stáhnout nový e-book „10 TAJEMSTVÍ O HUBNUTÍ z výživové poradny“ a úspěšně začít hubnout.

 

Mohlo by Vás zajímat :

Po čem tloustneme

Zdravá stolice aneb diagnóza z wc

Moje cesta ke zdravé rodině