Krásný den všem.

Někteří z vás zpozorovali, že jsem dlouho nenapsala žádný článek. Není to náhoda nebo snad lenost, ale hlavní důvod byl, že jsem si musela porovnat myšlenky, kterým směrem na tomto webu půjdu.

Před pár lety jsem byla přesvědčena, že zařazení sójových výrobků a omezení masa, tuku a mléčných výrobků je velké plus pro tělo. MOJE CESTA KE ZDRAVÉ RODINĚ ( 2013) . Také zařazení celozrnných potravin a sirupů místo cukru  je tělu prospěšné. Postupem času se začalo objevovat stále více studií, že je to všechno jinak. Hlavní světoví odborníci na výživu začali zveřejňovat stovky článků, které měnily pohled na doporučovanou výživu. I mně se tímto otevřela úplně jiná cesta. Výživa, která mi dává mnohem větší smysl, která je naprosto přirozená. Výživa, která vyživuje, uzdravuje a redukuje. Přitom chutná, je jí dostatek, je plná živin a hlavně je v přirozené podobě. Tedy low carb (nízkosacharidová) strava.

Abych byla schopna předat vám informace, za kterými si stojím, věnovala jsem celý minulý rok studiu této stravy a sledování všeho potřebného. Dokonce jsem navštívila měsíční kurz angličtiny na Maltě, abych co nejvíce porozumněla zahraničním webům. Nakonec stačil poslední krok, tento typ stravování vyzkoušet. V lednu jsem se rozhodla přejít na low carb a dá se říct, že mi vůbec nedělalo problém dostat se během pár dnů až do ketózy. A po dvou měsících se cítím opravdu báječně. Je pravdou, že jsem se skvěle cítila i na stravě whole30, kterou jsem zkoušela, a která je také o omezení běžných sacharidů ve stravě. Více v článku o whole30-osobní zkušenosti.  Nyní jsem již rozhodnuta, že i tento web bude směrovaný do low carb a ketogenní stravy. Proto i poslední recepty jsou z této kategorie. Všechny stávající recepty budou zachovány, i když s některým již plně nesouhlasím. Přesto si myslím, že lidem, kteří jedí hodně nezdravě, mohou i starší recepty pomoci.

Tato moje změna vůbec  neznamená, že budu vás, klienty z mé poradny, tlačit do low carb stravy. Poradenství je vždy vedeno individuálně s ohledem na pocity a zdravotní problémy. A přiměřené množství sacharidů je pro zdravého člověka naprosto neškodné.

Osobně jsem ale přesvědčená , že výrazné omezení sacharidů a zvýšení příjmu tuků ve stravě je tělu velice prospěšné a pro běžného člověka dobře snesitelné. Většina lidí má dnes nějaké zažívací nedostatky – pálení žáhy, nadýmání, intolerance, zácpy, průjmy nebo civilizační choroby – zvýšenou hladinu cukru, vyšší tlak, cholesterol. Low carb strava díky omezení sacharidů a nadbytku tuků výrazně zlepšuje uvedené problémy. Významně zlepšuje také psychickou pohodu a prostě má ohromné množství benefitů.

Připojte se do naší skupiny na facebooku – KETO  a LOW CARB strava – recepty a zkušenosti 

Doporučuji podívat se na toto video, kde fantastická doktorka Zoë Harcombe, vysvětluje, proč je všechno jinak, a že návrat ke zdraví a štíhlosti je v těchto bodech:

 • Jezte skutečné potraviny.
 • Jezte maximálně třikrát denně.
 • Hlídejte si příjem sacharidů.

Současně vysvětluje a dokazuje, proč jsou toto nesmysly.

 • Příčinou obezity je vyšší příjem kalorií než jejich spotřeba.
 • Živočišné tuky jsou především nasycené a rostlinné nenasycené.
 • Tuk (zejména nasycený) vás zabije.
 • Pokud by vás nezabil tuk, zničí vás cholesterol.

Toto video jsem poprvé objevila na blogu naší skvělé odbornice na výživu Margit Slimákové v článku http://www.margit.cz/prekvapiva-fakta/.

 

 

Co to tedy low carb stravování je? To znamená, že během dne přijímáte snížené množství sacharidů. Výrazně se omezují přílohy, cukry, ale i ovoce. Nutriční ketóza, tedy ketogenní strava, je ještě o něco přísnější a přijímá se při ní naprosté minimum čistých sacharidů. Tedy pod 50g denně, u většiny lidí se ale musí ještě níže cca 20-30g. Lidské tělo se pak přepíná do tzv. ketózy. Nutriční ketozu lze zkontrolovat proužky na měření ketolátek v moči.

Při low carb stravě nebo nutriční ketóze vůbec nemáte hlad. Sacharidy ve stravě totiž nahrazuje tuk, a to opravdu ve velkém množství. A tuk skvěle sytí a hlavně chutná. Tuk dělá jídlo tím pravým jídlem – máslo, sádlo, olivový olej, domácí majonézy a tatarky, smetanové polévky, zapečené maso, zelenina s tučnými sýry. To vše je low carb strava. Víte, že i mateřské mléko je plné tuku? Tuk je tedy přirozenou součástí naší potravy.

Nepleťte si prosím ketogenní stravu s na našem trhu dostupnou ketodietou. Upozorňuji, že vůbec, ale vůbec to s ní nemá nic společného. Stále budu odsuzovat jakékoliv chemické a instantní stravování.

Na pravé ketogenní stravě nebudete hladovět, nebudete mít chutě, nebudete ani trpět. Zapomeňte tedy na cokoliv instantního, prosím, peníze raději dejte do kvalitních surovin.

O ketogenní stravě a low carb stravě by se dalo psát a povídat nekonečně dlouho. Postupně vám budu zveřejňovat články, benefity, studie a zkušenosti.

Nechtěla jsem dříve tyto informace dříve zveřejňovat, dokud si nebudu jistá, že je toto stravování zdraví prospěšné, a sama si ho nevyzkouším. Výsledky předčily mé očekávání a i u klientů, kteří toto stravování zkouší, je evidentní, že jim pomáhá.

Pozorované výsledky u mě a u klientů:

 • více energie
 • kvalitní spánek
 • zlepšení kvality pleti, redukce akné
 • zlepšení kvality pokožky, hlavně svědivá suchá kůže úplně zmizela
 • naprostá nechuť na sladké
 • omezení množství jídla – většině stačí jen 3 jídla denně
 • redukce bolseti hlavy a migrén
 • redukce hmotnosti
 • zlepšní střevních problémů
 • zlepšení kvality vlasů a nehtů
 • redukce bolesti kloubů
 • větší sportovní vytvrvalost
 • zvýšení sexuální energie
 • větší psychická pohoda

 

Zajímá vás tento typ stravování?

Podívejte se na další zahraniční odkazy, videa a studie, nebo mne sledujte na facebooku.  

http://www.mercola.com

http://www.zoeharcombe.com

https://www.dietdoctor.com

http://www.doctoroz.com

http://www.ketogenic-diet-resource.com

http://www.marksdailyapple.com