Po třech týdnech se opět hlásím se svoji keto studií. Tentokrát nezveřejňuji každý den jako v první části studie – Keto studie I. část, ale jen finální tabulku s množstvím ketonů v krvi, glukozy v krvi a ketonů v moči. Stále držím nastavená makra 20g čistých sacharidů, 60 – 70g bílkovin a min 120g tuků. Jak správně nastavit makroživiny najdete v článku Co jíst při ketogenní stravě

Jelikož již od třetího týdne nepociťuji tolik hlad, bylo občas náročnější 120g tuku dodržet, ale prozatím se mi to povedlo každý den. Asi 2x týdně sním tuků více cca do 180g. V prvním 14 dnech jsem vyšší množství tuku jedla skoro denně, na tom je vidět výrazné omezení pocitu hladu.

Od 21. dne mé studie jsem měla dovolenou na horské chatě s vlastním vařením, převážně jsme využívali oheň a gril. Dovolená sváděla k malému porušování ketostravy, přesto jsem to zvládla a malé odchylky se staly zajímavostí, jak tělo druhý den reaguje.

Cítím se stále skvěle, lépe zvládám fyzickou aktivitu a rychleji se regeneruji. Vůbec nemám žádné chutě na jiná jídla. Na low carb stravě jsem 8 měsíců a prozatím nepozoruji jediné negativum. Také ve skupině na facebooku KETO a LOW carb strava přibývá velice pozitivních ohlasů na tuto stravu.

tabulka-ketony-5-týdnu-List1-1

Tabulka ketony v krvi, cukr v krvi a ketony v moči

 

V tabulce uvádím k jakým změnám ve stravování došlo, následky na ketonech jsou viditelné pak druhý den.

Pokud se mi povedlo právě na dovolené večer se přejíst, i když celodenní příjem maker seděl, ranní ketony se snížily. Tedy mé tělo reaguje negativně na přejedení.

Zajímavé bylo, že se neprojevilo větší množství bílkovin (cca nad 90g). Je všyk pravda, že bílkoviny jsem jedla hlavně přes den, né navečer.

Alkohol v podobě jen 2dcl prosecca s ranními ketony zamával také pořádně. Dokonce došlo druhý den ke ztmavnutí proužku na moč, ačkoliv ketony v krvi klesly. Tedy pokud někteří prohlašují, že je alkohol nebo sladkosti nevyhodí z kétozy, protože mají ráno tmavý proužek, tak sice je nevyhodí úplně, ale výrazně klesne množství ketonů v krvi. Při opakování si proto troufnu tvrdit, že by bylo po ketonech úplně.

 

ketony

Ketony během dne

 

Ketony v krvi mám nejnižší ráno a když jsem viděla, jak mi během dne kolísají, neuměla jsem nikde dohledat, kdy je nejvhodnější doba na jejich měření. Oslovila jsem tedy ve skupině Jana Vyjidaka, zda by neznal odpověď.

Kdy je správné měřit ketony v krvi? Ráno, večer, během dne? Toto je můj průřez – 1,4 večer, 0,7 ráno a 2,1 po přerušovaném půstu ve 14,40 hod. Hranice optimální ketózy je 1,5 mmol/l, ale měřeno v kterou denní dobu? Moc děkuji

Jan Vyjidak : Na toto jsem se ptal Antonia Paoli a Stephena Phinney. Zatim presne nevime, jaky je prumerny 24h profil BHB (narozdil od glukozy, kde mame diky CGM slusnou predstavu), ale vime, ze u nekterych lidi BHB vrcholi rano/dopoledne, u jinych odpoledne.

Pro ucely podrobnejsich analyz se da vyuzit castejsich mereni G a BHB v prubehu dne (a noci), da se merit treba po probuzeni a pak v kazdou celou hodinu, plus pred jidlem apod. 

Ale prozatim neexistuji referencni hodnoty, se kterymi by bylo mozne nejak porovnavat.

Tady je priklad mereni BHB za 72 hodin. Je videt prumer 0.67 mmol/l a pasmo (0.0 – 1.45), ve kterych se hodnoty normalne pohybuji u tohoto cloveka na jeho LCHF.

(relevantni je horni polovina tohoto dvojgrafu)

21078826_10159308418805525_5047884652593479385_n

Graf: zdroj Jan Vyjidak facebook

 

 

Přivedl mě tedy na myšlenku zdokumetovat i mé hodnoty ketonů během 72 hodin. Mám proto tip na další KETO STUDII.

 

Cukr denni

Denní glykemie

 

Ranní glykemii mám skoro vždy nejvyšší z celého dne ( před jídlem). Pravděpodobně se jedná o tzv. Dawn phenomenon, kdy mezi 4:00 – 8:00 hodinou ranní dochází k uvolňování glykogenu z jater. I z tohoto důvodu budou mé ranní hodnoty ketonů v krvi nejnižší.

Odpovědi na dotazy z první části KETO studie:

Zda přechod do ketózy proběhne podle uvedené tabulky, kterou jsem převzala se stránek www.paleo.sk?

Naprosto přesně se s tabulkou neshoduji. Mohl to narušit i týdenní pobyt mimo vlastní kuchyň.

Zda je rozdíl mezi barvou keto proužku na moč večer a ráno?

Ano, i nadále pozuruji, že ráno je prožek na měření ketonů nejsvětlejší z celého dne.

Kdy se upraví chutě, sníží se pocit „přejídat se“ a tělo si samo příjem tuku sníží?

Od 13. dne mi výrazně poklesl pocit hladu a trvá dodnes, s výjimkou pár dnů.

Jak probíhá ketoadaptace, zda se proužek na moč opravdu zesvětluje?

Proužek na moč se některé dny již barví do nejsvětlejší růžové.

 

Mohlo by vás zajímat :

FACEBOOK – skupina – KETO a LOW-CARB STRAVA – RECEPTY A ZKUŠENOSTI

Keto studie – jak tělo přechází do ketózy – I. část

Co jíst při ketogenní stravě

Co je to low-carb a ketogenní strava

Moje cesta k low-carb stravě