Uběhlo pár týdnů od mého článku o tom, jak jsem testovala paleo dietu. Nezahálela jsem a pokračovala dál. Ale nebojte, ani jsem se nenaducla čokoládou ani nesnědla pytlík brambůrek. Ba naopak jsem ještě přitvrdila.

Po 3 týdnech na paleo stravě jsem ještě vyzkoušela dostat se do tzv. ketózy, kdy tělo bere energii z tuků. Do stavu ketózy se dostanete, když snížíte množství přijatých sacharidů denně pod 30 – 40g (to je opravdu, ale opravdu málo). Tělo nejdříve spotřebuje zásoby sacharidů ve formě glykogenu a poté metabolismus přepne na spalování tuků. Zdrojem energie pro tělo (pro mozek, svaly, orgány) nejsou tedy už sacharidy, ale tuky, a to i tuky vlastní. A to je na ketóze právě to zázračné – „jedete na vlastní tuk“.   

Stav ketózy si lehce zkontrolujete proužky k měření ketózy, které se prodávají v lékárně. Do ketózy jsem se dostala hladce, stačilo naprosto vynechat veškerou sacharidovou zeleninu a ovoce, zařazovat dostatek tuků, bílkovin a zelené zeleniny v podobě kapusty, zelených fazolek nebo salátů. Já jsem navíc několikrát denně zařazovala pravý vývar, který mi ze všech jídel vyhovoval nejvíce.

Opravdu jsem v kétóze za pár dnů bez problémů zhubla 2 kg tuku a veškeré svaly mi zůstaly. Na hubnutí tedy ideální. Ale po pravdě řečeno jsem se vůbec necítila dobře a ani jsem ze snížení váhy neměla radost. Fázi ketózy jsem vnímala jako velice náročnou. Bolela mě hlava, stále častěji i ledviny a nebyla jsem prostě ve své kůži. Také kolegyně ze salónu mi hlásily, že už vůbec nejsem tak energická jako v minulých dnech na paleo stravě. Hodně jsem toužila po ovoci a po sacharidech.  Měla jsem také neustále velkou žízeň.

Vydržela jsem celých 5 dnů a pak jsem se vrátila na chvíli k paleo stravě. To znamená veškerá co nejpřirozenější a nejčerstvější strava s dostatkem tuků a naprosto bez sacharidových příloh. Jako příloha slouží pouze zelenina. Cukry se do těla doplnily a okamžitě se u mě dostavil zase ten báječný pocit popisovaný v minulém článku o paleo stravě.

S ketózou se dá pracovat ještě mnohem více, tím mám na mysli třeba tzv. sacharidové vlny, kdy jste pár dní v ketóze a pár dní zase sacharidy jíte a to několikrát opakujete. Tento stav využívají hodně například kulturisti, kteří potřebují vyrýsovat svaly na soutěže.

Paleo strava mi opět vyhovovala. Ale sama za sebe vím, že bych se nedokázala napořád vzdát všech příloh a sacharidů, a tak jsem po pár dnech na paleu zařadila k obědu quinou a i nadále jedla jen paleo stravu. Další den jsem zase zařadila ke snídani žitný chléb. Vlastně jsem celý týden zařazovala jen jednou denně sacharid. Čili dvě hlavní jídla paleo a jedno jídlo s nízkoglykemickou přílohou.

Odbouraná 2 kila tuku jsou stále dole. Cítím se báječně a vím, že můj osobní styl se nasměruje na poloviční paleo. V tom se cítím nejlépe.

Dnes mám za sebou vynikající a nenahraditelnou zkušenost. Vyzkoušela jsem 20 dní na plné paleo stravě, 5 dní v ketóze a 2 týdny na kombinaci paleo a jedno běžné zdravé. Osobní zkušenosti jsou opravdu k nezaplacení. Nyní se dokážu lépe vcítit do pocitů klientů, kteří něco podobného také vyzkoušeli. Mohu jim mnohem lépe poradit, jak pokračovat a čeho se vyvarovat.

A výsledek?

PALEO dieta

Pozitiva – jednoznačně vynikající přísun energie, tvrdší spánek, vyčištění pleti. Zařazuje se mnoho čerstvých surovin. Není hlad a ani chutě na sladké. Věřím, že má blahodárné účinky i na mnoho civilizačních chorob.

Negativa – skoro žádná. V jídelníčku chybí příloha, ale spíše pocitově.

KETÓZA – KETO dieta

Pozitiva – nejlepší na rychlé hubnutí. Není hlad a ani chutě na sladké.

Negativa – bolest hlavy, bolest ledvin, bolest kloubů. Zvláštní pocit, protože mi výrazně chyběly sacharidy.

Také mé klientky vypráví, že při dřívějším užívání různých keto diet byly nervózní, nevrlé a většinou stejně sluply celou čokoládu. Ani se nedivím, já se na stav ketózy připravovala 20 dnů, a když někdo najede na keto stravu ze dne na den, tak ji podle mého názoru nemůže psychicky a s úsměvem ustát.

KOMBINACE PALEO + ZDRAVÁ KLASIKA

Pozitiva – skvělé pro návrat po paleo dietě či po keto dietě, váha se nevrací. Ve stravě nic nechybí. Vyhovuje mi nejvíce na běžné používání.

Negativa – asi žádná.

Každý jsme přeci originál

Vše výše napsané je pouze moje osobní zkušenost a můj osobní názor. Každý člověk je jiný a na každého strava působí jinak. Pokud budete chtít něco nového vyzkoušet, nejdříve si důkladně nastudujte veškeré informace. Nikam nespěchejte a poslouchejte své tělo.

Existuje několik cest, jak se dostat k vysněné váze a ke zdravému tělu a každý na to musíme trošku jinak. Někdo jako vegetarián, někdo jako paleo jedlík a někdo třeba jako makrobiotik. Strava vám musí dávat energii, štíhlost a musí vám být dobře. Pak je správně nastavená.

Budete-li chtít poradit, co je nejlepší právě pro vás, ráda vám ve své poradně pomohu. Můžete také využít novou on-line službu – kontrola jídelníčku . V jídelníčku vám objevím chybičky a doporučím změny potřebné pro hubnutí vašeho těla. Můžete se také přidat na první společný víkend „NASTARTUJ HUBNUTÍ“.

Přeji pohodové hubnutí

Hanka