Co takhle čokoládu? Dortíček? Věneček? Snad každý z nás má občas chuť na sladké. Když slovíčko občas znamená jednou týdně nebo 3x za měsíc, pak to tolik nemusíte řešit. Pokud ale chodíte kolem cukrárny a sbíhají se vám sliny nebo při pohledu do reklamních letáků supermarketů vnímáte jenom sladkosti, pak je s vaším tělem něco špatně.

Chuť na sladké – nejčastější příčiny:

1. Únava, stres a hlavně nedostatek spánku

Nejlevnější a pro všechny dostupný lék na štíhlost je spánek. Říká vám něco hormon ghrelin? Jedná se o hormon, který má na starost pocit hladu. Nejvyšší hladiny ghrelinu jsou právě tehdy, když máte vyprázdněný žaludek. Dlouhodobé studie dokazují, že pokud spíte denně méně než 5 hodin, zvyšuje se v těle produkce tohoto hormonu a vy máte celý následný den větší hlad. Možná to znáte, když se bavíte dlouho do noci, tak druhý den hledáte, co byste snědli. Další podstatnou úlohou spánku je tvorba melatoninu. Pouze při spánku v co největší tmě se v epifýze tvoří hormon melatonin, který dodává pocit odpočinku a svěžesti po celý den a tím i lepší pocit nasycení. Snažte se tedy spát v co nejtmavší místnosti, bez různých svítidel, svítících hodin, blikátka od televize, počítačů, pouličního osvětlení. Produkce melatoninu je nejvyšší u kojenců a spolu s růstovým hormonem zajišťují správný rychlý tělesný vývoj. Vysoká produkce probíhá přibližně do 15 let, pak následuje rychlý pokles. Kolem padesátého roku je jeho produkce na pouhé šestině maximálního stavu. Je tak hlavní příčinou nespavosti a depresí a velkou příčinou chutí na sladké.

2. Nedostatek bílkovin

Většina, převážně žen, má v jídelníčku nedostatek bílkovin. Ženy všeobecně více jedí zeleninu, ale k tomu jim stačí už jen těstoviny. Některé zase více inklinují k vegetariánství a jejich jídlo se skládá jen z rýže, omáčky a zeleniny. A to je právě to, co vyvolává chutě na sladké. Jídla, která neobsahují bílkovinu, jsou převážně sacharidová. Laicky řečeno v těle zvýší hladinu cukru v krvi a tělo vyžaduje další sacharid nejlépe v podobě sladkého. Také si to můžete vysvětlit tak, že pokud tělo nedostane v jedné porci všechny živiny, bude pořád vysílat signál „nakrm mě, dej mi všechny živiny“.

3. Nepravidelná strava

Pokud jíte jen 3x denně nebo máte větší pauzy mezi jídly, než jsou 3 hodiny, pak se velice špatně ovládají chutě na sladké. Tělo přirozeně vysílá signál, že potřebuje jíst a čím je doba delší, tím je větší chuť na sladké, protože je to nejrychlejší zdroj energie.  Věřím, že jste to všichni zažili. Celé odpoledne jste nejedli a pak hladoví zastavíte na benzínce a tu čokoládu si prostě musíte koupit.

4. Nadbytek sacharidů

Slyšeli jste někdy o glykemickém indexu potravin? Musím říct, že ze všech zázračných doporučení a diet je toto opravdu vědecky potvrzené a pokud nebudete jíst sacharidy s vysokým glykemickým indexem, pak máte velkou šanci zredukovat chutě na sladké. Jinak se ocitáte v začarovaném kruhu. Jakmile sníte sacharidy s vysokým glykemickým indexem nebo i velké množství tzv. zdravých sacharidů bez bílkovin a tuků, dostáváte během chvíle chutě na sladké. Problémem s glykemickým indexem a trávením sacharidů se budu jistě zabývat v některém z následujících článků.

 

Zaručené rady sladkosti I

1/ Dostatek spánku

Naučte své tělo pravidelnosti a choďte spát každý den přibližně ve stejnou hodinu, nejlépe kolem desáté hodiny. Dopřejte si 7 – 8 hodin spánku. V místnosti si vytvořte co největší tmu. Pokud pracujete na směny, snažte se dodržovat i tak co největší pravidelnost a dostatek tvrdého spánku za úplné tmy.

2/ Bílkoviny

Do svého jídelníčku zařaďte minimálně 3x denně kvalitní zdroj bílkovin. V praxi mi každý klient potvrdí, že to je důležitý bod k tomu, aby nebyly chutě na sladké. Není potřeba doplňovat bílkoviny hromadou mléčných výrobků nebo masa, toho vůbec nejsem zastáncem. Ale existují kvalitní, dobře stravitelné bílkoviny jako luštěniny, tofu, tempeh, vejce, ryby, domácí kuřecí či králičí maso.

3/ Snížit množství cukrů a sacharidů

Vyřaďte ze svého jídelníčku veškeré sladké potraviny a potraviny s vysokým glykemickým indexem. Tabulky najdete na internetu. Zařaďte zdravé přílohy v doporučeném množství dle vašeho metabolismu.

Chutě na sladké byste měli mít plně pod kontrolou, a pokud tělo živíte správně, tak si sladké zobnete, ale nikdy necítíte tzv. vlčí hlad. Prostě jenom ochutnáte kousek té buchty, kterou babička upekla s láskou, ale to je vše. Takto poznáte vyvážený metabolismus.

Jakýkoliv útok na sladké a neustálé sladké myšlenky mohou ukazovat i na větší množství kvasinek v těle neboli zaplísnění. Kvasinky často ovládají chutě za nás, protože se živí převážně cukry. Průvodní jevy k tomu mohou být i nadměrná únava, plísně na nohách, praskání prstů či pat a jiné. O tom, jak dostat kvasinky pod kontrolu se zmíním příště, již pro vás připravuji zajímavý článek na toto téma.  Nyní se snažte dodržovat výše uvedené body nebo navštivte naši poradnu a sestavíme vám jídelníček na míru.

Líbí se vám článek? Pak ho sdílejte a lajkujte na Facebooku . Můžete si také ZDARMA stáhnout nový e-book „10 TAJEMSTVÍ O HUBNUTÍ z výživové poradny“ a úspěšně začít hubnout. Diskutujte s jinými v diskuzi o svém hubnutí a zdravém vaření.