Jak na zdravé svačiny do školy?

Ahoj holky,

tak jsme postoupily dál a můžeme se vrhnout na svačinky. Jste úžasné, jak jste se do změny pustily a jak se zajímáte o mnoho podrobností. Některé z vás už mají dokonce i první výsledky.

Jak už jsem psala, při hubnutí je důležitá pravidelnost. Hodně holek nemá hlad, a tak si prostě svačinku nedá. Nebo hlad má, ale „prý“ nemá čas, takže si také svačinku nedá. Ale to není správné. Tělo potřebuje pravidelný přísun jídla. Jinak hladoví, je unavené, přepne do úsporného režimu a kupodivu tloustne.

Nedávno u mě byl klient, který při konzultaci vstal a řekl, že musí chodit. Byla jsem překvapená, ale tolerovala jsem to. Prý se mu často stává, že když je v klidu, tak usíná. Po chvilce jsme přišli na to, že byly tři hodiny odpoledne a jeho jediné jídlo byla snídaně. Ani jsem se už nedivila, že jeho tělo nemělo sílu držet oči otevřené. Jak by ses tedy chtěla soustředit na učení, když ti tělo usíná? Auto přeci také bez benzínu nepojede.

Po kvalitní vyvážené snídani bys měla po třech hodinách zařadit svačinku. Potom bys měla od snídaně v pohodě vydržet. Jestli máš hlad dříve, prozkoumej složení snídaně. Možná ti tam chybí bílkovina nebo jíš hodně cukrů. Pokud máš opačný problém a hlad po třech hodinách nemáš, tak je potřeba se stejně najíst. Uvidíš, že časem své tělo naučíš a bude ti po třech hodinách kručet v břiše. Předpokládám tak do 14 dnů.

A co si dát na zdravou svačinku?

Osobně mám nejraději kus ovoce nebo zeleniny a k tomu hrst ořechů nebo semínek v přírodní podobě. Pro mě je to ta nejdokonalejší svačinka. Je tzv. živá, čili není tepelně upravená, je plná vitamínů, minerálů, enzymů, zdravých tuků a bez éček. Navíc je tato svačinka rychlá a jednoduchá na přípravu i skladování. Popadneš jablko, do sáčku nasypeš ořechy a jdeš. Mezi ořechy a semínka patří třeba vlašské ořechy, lískové, para, kešu, slunečnice, dýňová, mák, kokos a jiné. Vynikající jsou i máčené mandle, ty určitě vyzkoušej. Je to lahůdka.

Příklad:

Kus ovoce + ořechy či semínka

Zelenina + ořechy či semínka

Samotné ořechy či semínka – asi hrst

 

Pokud budeš mít hlad, můžeš přidat kus celozrnné sušenky nebo müsli tyčinky. Pátrej ale po složení. Zajímej se, které suroviny jsou napsané na prvním místě. Těch totiž výrobek obsahuje nejvíc. Pokud je na prvních třech místech cukr, tak tento výrobek nekupuj. Můžeš si také udělat nějakou domácí sušenku. Jeden z receptů na vločkové sušenky najdeš i u nás. Další připravuji.

Pokud ti ovoce s ořechy nestačí, můžeš si udělat svačinku v podobě celozrnného pečiva, nějaké bílkoviny a zeleniny. Stejně jako u snídaně si hlídej, aby pečivo bylo opravdu celozrnné. Nebo si dej knäckebroty. Přidej třeba nějakou luštěninovou, rostlinnou nebo masovou pomazánku, kvalitní šunku, sýr a oblož zeleninou. Vyzkoušejt typy na naše pomazánky. Na zeleninu nezapomínej.

Příklad:

Celozrnné pečivo + rostlinná pomazánka – z červené čočky, tofu, sóji, cizrny, pohanky a jiné

Celozrnné pečivo + zeleninová pomazánka – brokolicová, žampionová, kapustová

Celozrnné pečivo + tvarohová pomazánka – smíchej tvaroh s tím, co ti chutná – pažitka, cibulka, česnek + zelenina

Celozrnné pečivo + rybičková, vajíčková nebo masová pomazánka + zelenina

Celozrnné pečivo + šunka, sýr + zelenina

Celozrnné pečivo + lučina, žervé, kozí tvarohy + zelenina

vidlicky

Ke svačince by sis mohla dát také nějaký kysaný mléčný výrobek, jako je jogurt, tvaroh nebo kefír. Tady bych se však přikláněla k tomu, že mléčné výrobky nemusíme pojídat každodenně. Takže pokud jsi měla jogurt ke snídani, už bych ho ke svačině nedávala. Když už si ho chceš dát, tak zase platí, že nejlepší je čistě bílý bez ochucení, s běžným obsahem tuku, nekupuj tedy nízkotučné. Veškeré mléčné výrobky můžeš zdravě nahradit rostlinnými nebo kozími – rostlinná mléka, sójová mléka a jogurty, kozí mléka a jogurty.

 

Příklad:

Kus sýru, Cottage, kozího sýru nebo tofu + zelenina

Koktejl z ovoce a rostlinného mléka

Samotný bílý jogurt nebo tvaroh

Samotný kefír

Bílý jogurt nebo tvaroh + ovoce nebo zelenina nebo nějaké celozrnné pečivo nebo sušenky

Bílý kefír + ovoce nebo zelenina nebo nějaké celozrnné pečivo či sušenky

 

Určitě tě napadne i mnoho jiných variant na svačinky. Když si nebudeš jistá, jestli je složení správné, napiš mi dotaz. Inspiraci najdeš i v rubrice svačinky

Příště se podíváme na obědy. Zajímalo by mne, jestli jíš obědy ve škole, jaké kombinace jídel tam vaří a co ti nejvíce chutná. Od dcery Káti vím, že to není žádná sláva a často řešíme, co nejvhodnějšího na jídlo vybrat.  A to má ještě štěstí, že její jídelna patří k těm lepším. Co mi občas vyprávějí klientky z jiných škol, je opravdu úděsné. Žádná zelenina, zahuštěné polévky, mraky těstovin, brambor, knedlíků, bílé rýže. Něco jako jáhly, kroupy, bulgur, natural rýže a celozrnné pizzy se ještě do školních jídelen nedostaly. A pak se učitelé diví, že po obědě usínáte.

Přeji bezva dny

Hanka

 

Líbí se vám článek?. Pak ho sdílejte a lajkujte na Facebooku . Můžete si také ZDARMA stáhnout nový e-book „10 TAJEMSTVÍ O HUBNUTÍ z výživové poradny“ a úspěšně začít hubnout. Diskutujte s jinými v diskuzi o svém hubnutí a zdravém vaření.

 

Doporučené články :

Hubnutí pro holky – 1.díl

Hubnutí pro holky 2 díl – snídaně

Tipy na svačinky