Jak na zdravou snídani, která podpoří hubnutí?

Říká se, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. No, nevím…Myslím si, že každé jídlo během dne je důležité. Přesto souhlasím s tím, že snídaně je start do celého dne. Když odbydeš snídani, budeš mít pravděpodobně hlad celý den, chutě na sladké a budeš ve škole usínat.

Snídaně ti musí dodat bílkoviny, aby ti rostly svaly. Musí ti dát správné sacharidy, abys měla energii na učení a na blbnutí. Musí ti dat zdravé tuky. Měla by ale také obsahovat něco přirozeně čerstvého, jako je ovoce nebo zelenina, aby ti dodala i enzymy, vitamíny a vlákninu. Navíc by neměla zásadně překyselovat tělo.

No a jak z toho ven?

Podle komentářů u minulého článku Hubnutí pro holky je vidět, že o stravování máte velký zájem. To je super a moc mě to těší. Dokonce se snažíte myslet zdravě a většinou i snídáte. Sice ne pokaždé to správné jídlo, ale to nějak doladíme.

Musím tě ale upozornit, že se jedná o univerzální návod na jídelníček, který nemusí každému vyhovovat. Vždycky poslouchej hlas svého těla. Nejdůležitější je, že se při každé změně musíš cítit dobře. Nesmíš mít hlad a jídlo ti musí chutnat.

Snídaně na sladko – jogurty, mléko, vločky, křupínky, ovoce  21355537_s

Nejčastěji snídáte jogurty, mléko a k tomu křupinky, vločky, müsli. Pokud ti tato snídaně chutná, pokračuj v ní, jen se ji pokusíme doladit do zdravé a vyvážené podoby. Naprosto vůbec nejsem zastáncem pití mléka a požívání některých mléčných výrobků. Mléko je pro většinu lidí nestravitelné. Zahleňuje tělo a je příčinou mnoha zdravotních problémů. Na toto téma již připravuji velice zajímavý článek. Třeba konkrétně akné po vynechání mléka a mléčných výrobků naprosto viditelně mizí. Možná jsi to na sobě již sama pozorovala.

No a čím zdravým tedy cereálie zalít? Na první místo bych řadila nějaké rostlinné mléko. Rýžové, obilné (recept) , mandlové (recept), sójové. Můžeš si ho udělat i doma nebo ho koupit v obchodě. Naštěstí dnes už je nabídka velice široká. Další v pořadí by přicházel na řadu jogurt. Jedná se o kysaný výrobek a je pro tělo lépe stravitelný než mléko. Když ale jogurt tak jen čistě bílý kolem 3% tuku. Naprosto zapomeň na veškeré ochucené jogurty. Jsou většinou plné éček, chemie, cukru nebo umělých sladidel a z ovoce je tam naprosté minimum. Takže použij obyčejný bílý neslazený jogurt.

A co cereálie, křupinky, kuličky a müsli? Jestli chceš jíst zdravě, tak vynech ty klasické, slazené z běžného obchodu. Já bych vybrala nějaké co nejvíce celozrnné. Musí mít tedy na krabici napsáno slovo celozrnné. Když budeš volit müsli, tak zase zapomeň na to klasické, plné cukru, sušeného ovoce a ztužených tuků. Volila bych obyčejné vločky, müsli s ořechy bez doplněného cukru.

Aby byla snídaně kompletní, musíme přidat ještě něco tzv. čerstvého, živého, „raw“. Stačí jeden kus ovoce, klidně banánu, jablka, hrušky, borůvek, malin. Nedávej ale více. Ovoce je zdrojem cukru a je lepší ho ve stravě omezovat. To neznamená vyřazovat! Ovoce je potřebné. Navíc ti celou snídani osladí a nemělo by už být potřeba jídlo doslazovat.

Snídaně na slano – pečivo s nějakou bílkovinou, zelenina

Já osobně mám mnohem radši snídani takzvaně na slano. To znamená pečivo, nějaká bílkovina a k tomu kus zeleniny. Tento druh snídaně doporučuji i klientům. Naásledně mi potvrzují, že mají menší chutě na sladké a lépe hubnou. Ale opět, každý je jiný a je i mnoho lidí, kteří hubnou právě s vločkami a jogurtem. Vyzkoušej obě varianty a pozoruj, co ti více vyhovuje.

Složení snídaně na slano má mít stejný princip jako na sladko. Nějaká příloha nejlépe v podobě celozrnného pečiva. A tím myslím co nejvíce celozrnného. Jestli tvoje mamka chodí nakupovat do zdravé výživy, popros ji, ať ti koupí pravý celozrnný žitný chléb s žitným kváskem. To je TOP chléb. Pro hubnutí a zdraví je to nejlepší ze všech druhů pečiva. V běžném obchodě ho asi nekoupíš, nebo alespoň v Pardubicích jsem ho nikde neobjevila. Pokud tuto možnost nemáš, kup si co nejvíce celozrnné pečivo z klasického marketu. Použít můžeš také knäckebroty. Mně ale po ránu nechutnají, jsou moc suché, ale zase někteří klienti je upřednostňují.

Tím jsme vyřešili přílohu a teď musíme zařadit bílkovinu. Můžeš si dát šunku, vajíčko, sýr (ne tavený – to je docela chemické zvěrstvo) nebo žervé, třeba i domácí z našeho receptu.  Na snídani jsou výborné i různé pomazánky, sójové, luštěninové, rybičkové, vajíčkové, tvarohové nebo z tofu, dělané v co nejzdravější podobě.

K snídani na slano přidáš ještě kus zeleniny. Ledový salát, papriku, okurku, prostě co doma objevíš. Na zeleninu ke snídani je málo lidí zvyklých, vyzkoušej ji. Začni po kousíčku, pár plátků okurky, pár listů salátu. I při snídani má zelenina důležitou a nenahraditelnou úlohu pro správné trávení.

Ráno je potřeba také něco k pití. Nejlépe bylinkový čaj nebo obyčejnou vodu s citrónem. Pokus se vynechat mléko, kakao, kávu. černé a ovocné čaje. Výborný je také teď v zimě třeba čaj z čerstvého zázvoru.

Jak jsi na tom se svojí snídaní? Povedly se ti nějaké změny? Máš více energie?

V příštím článku probereme dopolední svačinu. Napiš mi, co svačíš a jestli ti to stačí. Podle dotazů pak připravím další článek zaměřený na svačinky.

Přeju krásný den a budu ráda za každé facebookové sdílení tohoto článku. Čím víc nás bude, tím bude více dotazů a větší motivace pro společné hubnutí.

Hanka

 

Doporučené články :

Jak se zbavit chutí na sladké

Hubnutí pro holky – 1.díl

 

Sledujte nás na Facebooku a získejte tak nové recepty a návody jako první. Můžete si také ZDARMA stáhnout nový e-book „10 TAJEMSTVÍ O HUBNUTÍ z výživové poradny“ a úspěšně začít hubnout. Diskutujte s jinými v diskuzi o svém hubnutí a zdravém vaření.