• jedno celé vejce
  • 200ml kvalitního oleje
  • lžička hořčice
  • lžička šťávy z citrońu
  • sůl
  • pepř

Majonéza, tatarka a grilovací omáčky jsou noční můry většiny hubnoucích, ale přitom je to naprosto zbytečné. Pokud si uděláte domácí majonézu z oleje lisovaného za studena, nemůže vám to žádný výživový poradce zakázat, ať už razíte jakýkoliv výživový směr. Jedná se o zdroj kvalitních tuků, kterých má běžný člověk ve stravě většinou málo. Pokud se navíc stravujete nízkosacharidovou stravou LCHF, pak je přímo žádoucí dát si k masu omáčku, kde bude základ olejová majonéza.

Ve skupině KETO  a LOW CARB STRAVA – recepty a zkušenosti se velice často řeší problém majonézy, proto s tímto receptem přicházím a tentokrát navíc ve video podobě.

Tipy : 

– veškeré suroviny by měly mít pokojovou teplotu. Pokud si to uvědomíte na poslední chvíli, vejce dejte do hrnku a pust’te na něj teplou vodu.

– tyčový mixér vložte dovnitř nádoby se surovinami, zapněte a pomalu vytahujte. Můžete se i občas vrátit zpět, jak je vidět na videu.

– doporučuji použít celé vejce. Od té doby, co používám celé vejce i s bílkem, jsem nikdy neměla majonézu řídkou.

– používejte pouze bio vejce nebo vejce z ověřeného domácího chovu. Riziko nákazy salmonelou je u těchto vajec minimální. Více v článku dr. Mercoly. Bojíte-li se, použijte pouze žloutek, pak ale neručím za hustou majonézu. Mně se to vážně jen se žloutkem nikdy nepovedlo.

– hořčici používám hrubozrnou, přijde mi, že je pak majonéza chutnější.

– olej používejte co nejkvalitnější, tak se z majonézy stane zdroj těch nejlepších tuků.

Sama používám  tři varianty olejů. První je nejvíce aromatická, někdo by mohl říct až hořká, mně ale chuť olivového oleje nevadí. Poslední  kombinace je aromatická nejméně a je vhodná snad pro každého :

1/ 200 ml  olivový extra virgin

2/ 100 ml olivový extra virgin  a 100 ml avokádového

3/ 100 ml olivový extra virgin a 100 ml bio řepkového nebo  slunečnicového lisovaného za studena

Často se řeší použití olivového oleje POMACE, který je bez vůně a do majonézy by se hodil nejlépe. Jen upozorňuji, olivový olej z olivových pokrutin (pomace) se získává chemickou cestou z výlisků, které zbudou po prvním lisování za studena. Popis olejů najdete např. zde

Majonézu si pak můžete ochutit dle své chuti, třeba jako tatarku nebo jako česnekovou omáčku.

Podívejte se na videorecept. 

 

Mohlo by vás zajímat :

Co jíst při ketogenní stravě

Co je to low-carb a ketogenní strava

Moje cesta k low-carb stravě

FACEBOOK – skupina – KETO a LOW-CARB STRAVA – RECEPTY A ZKUŠENOSTI