• 60g červené čočky
  • 100g papriky
  • 100g pórku
  • 50g cibule
  • olivový olej
  • umeocet
  • koření dle chutí např :
  • sušené miso
  • himalájskou sůl
  • kurkuma

Většina z Vás zná pouze klasickou čočkovou kaši nebo polévku. Tato jídla ačkoliv jsou připravená z čočky jsou tak nevhodně upravená, že se stávají naprosto nezravá a těžko stravitelná. Jíška, ocet, obyčejný olej jsou suroviny, které opravdu nejsou ve výživném jídelníčku žádané.

Z červené čočky připravuji pokrmy velice ráda, protože je mnohem lépe stravitená, na přípravu stačí málo času.

Červená čočka obsahuje spoustu železa, selenu, fosforu, zinku a vitamínu B6. Díky vysokému obsahu železa a bílkovin je vhodná pro vegetariány, schopnost rovnoměrného uvolňování glukózy do krve zase ocení diabetici a lidi, kteří řeší nadváhu. Obsahuje také velké množství vlákniny. Její největší kladnou vlastností je to, že skoro vůbec nenadýmá a je výborně stravitelná, je proto vhodná i pro kojící matky.  Nadýmání u luštěnin většinou způsobuje slupka; ta obsahuje látky, jež se ve střevech štěpí na škroby, které začnou kvasit. Červená čočka se obvykle prodává loupaná, a proto je lépe stravitelná.

Při vaření se nemusí namáčet a přesto je rychle uvařená. Použít se může jako příloha, nebo ji můžete přidat do salátů, výborná je také na domácí pomazánky.

Na olivovém oleji na teflonové hlubší pánvi lehce orestuji cibuli a nakrájený pórek. Hlídám si, aby se olej nepřepaloval, ale spíše jen pomalu ohříval zeleninu. Po chvilce přidám papriku a opět chvilu restuji. Nesmí se to připalovat, kdyžtak přidejte trošku vody. Potom přidejte čočku a zalejte vodou, aby byla čočka zakrytá. Přidejte koření a nechte cca 10 minut dusit. Hlídejte, aby se voda nevyvařila, ale není žádoucí, aby bylo vody nadbytek. Veškerá voda by se měla do čočky tzv. vsáknout. Po 10 minutách ochutnejte, zda je čočka již hotová ( může být i lehce tužší)  a nechte ji ještě zakrytou chvilku dojít. Nakonec přidáme na ochucení umeocet. Jedná se o velice zdravou náhradu octa – vzniká při fermetaci švestek umeboshi. Obsahuje velké množtví minerálních látek, enzymů a vitamínů. Pomáhá odkyselovat tělo. Posiluje trávení, stimuluje funkci střev a pomáhá při kožních problémech.
Vařenou čočku můžete podávat samotnou nebo je vhodné ji doplnit o sójové párečky, tofu placičky či karbanátky.  Doplnit ji můžete také o potraviny plné probiotik - kyselé zelí nebo kvašenou zeleninu pickles.

 

Sledujte nás na Facebooku a získejte tak nové recepty a návody jako první. Můžete si také ZDARMA stáhnout nový e-book „10 TAJEMSTVÍ O HUBNUTÍ z výživové poradny“ a úspěšně začít hubnout.